1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kayıp Araç Çubuklarını Görüntületin

Bazen AutoCAD kullanıcıları bir araç çubuğunun “toolbar” ekranlarında görünmediğinden veya görünen araç çubuklarının “toolbar” hiç bir sebep yokken aniden ortadan kaybolmasından dolayı sıkıntıya düşebiliyorlar. İşte bu sorun ile ilgi (araç çubuklarının “toolbars” tekrar görüntülenmesi) aşağıda bazı ipuçları bulacaksınız:

 Araç Çubukları

1. Yöntem

Bir Araç Çubuğunu “Toolbar” görüntülemenin en kolay yolu görünen herhangi bir araç çubuğunun “toolbar” isminin yazdığı çubuğun üzerine sağ tıklayın. Bu mevcut tüm araç çubuklarınızın “toolbars” yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi bir listesini açacaktır. Görünür yapmak istediğiniz araç çubuğunun “toolbar” ismini tıklayın. Zaten hali hazırda görünür olan araç çubuklarının “toolbars” isimlerinin sol tarafında bir tik işareti vardır.

Bununla birlikte, bazı özel araç çubukları “toolbars” ve Hızlı Araç çubukları “Express Toolbars” bu listede çıkmazlar. Bu Hızlı Araç çubuklarını “Express Toolbars” bulmak için, bir araç çubuğunun “toolbar” hemen yan tarafındaki gri renkli boş alana sağ tıklayarak aşağıdaki şekildeki görüldüğü gibi açılan küçük pencerede AUTOCAD “ACAD”, ÖZEL “CUSTOM” veya HIZLI “EXPRESS” yana açılır öğeleri altından istediğiniz araç çubuklarını “toolbars” seçin.

Araç Çubukları

2. Yöntem

Şayet araç çubuğunun “toolbar” ismini biliyorsanız, diğer bir yöntemde komut satırından TOOLBAR komutunu kullanmaktır. Bu komutu (TOOLBAR) komut satırına yazıp Enter tuşuna bastığınızda komut satırında görüntülenecek olan veri istemleri (uyarılar) aşağıdaki gibi olacaktır:

Komut: TOOLBAR
Araç çubuğu ismini girin veya [HEPSİ]: “Enter toolbar name or [ALL]:” örneğin; ölçülendirme “dimension”
Bir seçenek girin [Göster/Gizle/Sol/Sağ/Üst/Alt/Gezer] <Show>:

“Enter an option [Show/Hide/Left/Right/Top/Bottom/Float] <Show>:” Enter tuşuna basın.

3. Yöntem

AutoCAD’in 2006 sürümünden itibaren de alternatif bir yöntemimiz daha var. Menünün Görüntü “View” öğesi altından Araç çubukları “Toolbars” (Görüntü “View”> Toolbars) komutunu çalıştırdığınızda Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme (KAYÖ) “Customize User Interface (CUI)” iletişim kutusu açılacaktır.
Araç Çubukları
Yukarıdaki şekildende görüleceği gibi, araç çubuklarının “toolbars” açık “on” olması gereken ön tanımlı değeri gizle “hide” durumundadır. Araç çubuğunun “Toolbar” ismini tıkladıktan sonra yanındaki aşağı açılır listeden bu durum değerini göster “show” olarak seçerek ön tanımlı olarak sürekli görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

4. Yöntem

Araç çubuklarını “Toolbars” görüntülemenin diğer bir harika yolu da, Çalışma ortamlarını “Workspaces” kullanmaktır. İstediğiniz menüleri, araç çubuklarını “toolbars” ve paletleri “palettes” (KAYÖCUI” iletişim kutusunda yanaştırılabilir (toplanabilir) pencereler olarak da adlandırılırlar) görüntüle bileteceğiniz bir çalışma ortamı “workspace” yaratabilir. Bu saydığım araçlardan istediklerini görüntületirken istemediklerinizi görüntüden kaldırabilir yani kapatabilirsiniz. Bunu iki (2) şekilde yapabilirsiniz.

  • Ekranınızda görünmesini istediğiniz araç çubuklarını “toolbars” görüntületin. Çalışma ortamları “Workspaces” araç çubuğunda aşağı açılır listeden O ankini Farklı Kaydet “Save Current As “ komutunu seçin. Bir isim girerek Kaydet “Save” düğmesine tıklayın. Artık, bu çalışma ortamını “workspace” istediğiniz zaman Çalışma ortamları“Workspaces” araç çubuğundan seçebilirsiniz.
  • Aynı zamanda KAYÖCUI” iletişim kutusunu kullanarak da bir çalışma ortamı “workspace” yaratabilirsiniz. Çalışma Ortamları “Workspaces” düğmesine sağ tıklayarak Yeni “New” altında Workspace “Çalışma Ortamı komutunu seçin. (Yeni “New”> Çalışma Ortamı “Workspace”) Daha sonra, bu yeni çalışma ortamına “workspace” bir isim verdikten sonra Çalışma Ortamını Özelleştir “Customize Workspace” düğmesine tıklayın. Bu tüm öğelerin sol yanındaki işaret kutucuğu ne anlama mı geliyor. Bu görüntülenmesini istediğiniz öğelere tik atabileceğiniz, görüntülenmesini istemediğiniz öğelerdeki tik işaretini de kaldırabileceğiniz anlamına gelmekte olup; ayrıca her ğenin yanaşık pozisyon “docked” veya gezer “floating” gibi özelliklerini de belirleyebilirsiniz. Nihayet, Tamam “Done” düğmesine tıklayın.

Kayıp Araç Çubuklarını “Toolbars” Bulma

Ekran çözünürlüğünün değişmesinden dolayı bazen araç çubukları “toolbars” kaybolmaktadırlar. Şayet araç çubuklarından “toolbars”  kaybolanlar olduğundan yakın zaman önce ekranınızın çözünürlüğünü değiştirdiyseniz, daha yüksek bir ekran çözünürlüğü deneyin. Bu işlem ekranınızın köşelerinde ve kenarlarında daha fazla öğe (araç çubukları “toolbars” da dahil) görüntületecektir.

Araç çubuklarınızın “toolbars” yerlerinin değişmesini araç çubuklarının “toolbars” yerlerini kilitleyerek engelleyebilirsiniz. Bunun için, herhangi bir araç çubuğunu “toolbars” sağ tıklayarak Yerini Kilitle “Lock Location” komutunu seçin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.