1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kapı Yerleştirmek için Duvarlar Nasıl Kırılır?

AutoCAD’de mimari çizimlerde, sıklıkla kapı yerleştirmek için, duvarları kırmanız gerekir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, fakat bu makalemde değişik bir yolu anlatacağım:

Şimdi 4 inç (10 ,5 cm) kalınlığında bir duvarımız olduğunu kabul edelim. 28 inç (70 cm) eninde bir kapıyı bu duvara yerleştirmek istiyor olun.

Sekil-1

BREAK Komut Kullanımı

 1. Nesne Seç: Select object:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, duvarın alt çizgisini seçin — kapı öbeğini (block” yerleştireceğiniz çizgiyi —.
 2. İkinci Kesme Noktasını belirleyin veya [Birinci nokta]: “Specify second break point or [First point]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, Birinci nokta “First point seçeneğini seçin.
 3. Birinci Kesme Noktasını belirleyin: “Specify first break point:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, duvar çizgisi üzerinde bir noktayı belirlemek için bir nesne çıtçıtı “object snap” kullanın. Bu noktayı kesin (tam olarak) bulmak için bir yol bulmanız gerekecektir. Çizginin tam üzerinde olduğunuzdan emin olmak için en azından NEA (en yakın “nearest”) nesne çıtçıtını “object snap” kullanın.
  Şayet NEA (en yakın “nearest”) nesne çıtçıtını “object snap” kullanıyorsanız, nereye “to” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, çizgiye tıklayın. Aksi durumda (NEA (en yakın “nearest”) nesne çıtçıtını kullanmıyorsanız), noktayı herhangi bir nesne çıtçıtını “object snap” kullanarak belirleyin.
 4. İkinci Kesme noktasını belirleyin: “Specify second break point:”  veri istemi (uyarısı) geldiğinde, göreceli “relative” koordinatları kullanarak mesafeyi belirleyin. Yani bizim bu örneğimizde, @-70,0 yazın ve Enter tuşuna basın.

Sekil-2

Duvarın Kalınlık Çizgilerini Çizin

 1. Uç nokta “Endpoint” ve Dik “Perpendicular” nesne çıtçıtlarını “object snap” kullanarak kesilen duvar alt çizgisinin uç noktasından tam olan duvar üst çizgisine bir çizgi çizin.
 2. Bu çizgi çizme işini diğer taraf için de uygulayın.

Sekil-3

Diğer Çizgiyi de Kesin

BREAK komutunu tekrar çalıştırın. Bu sefer işimiz daha kolay. Birinci kesme noktası olarak çizdiğiniz birinci kısa çizginin uç noktasını ve ikinci kesme noktası olarak çizdiğiniz ikinci kısa çizginin uç noktasını seçin.

 Sekil-4

Kapı Öbeğini “Block” Yerine Taşıyın

İdeal olarak, kapı öbeğinizin “block” yerleştirme noktası kapının duvarın bitiği nokta ile buluştuğu nokta olmalıdır. Bunu sağlamak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Kapı öbeğini “block” seçin.
 2. Aktifleştirmek için öbeğin “block” yerleştirme noktasını tıklayın.
 3. Taşıma Noktasını belirleyin: “Specify move point:” veri istemini (uyarısını) görüntületmek için, boşluk tuşuna basın.
 4. İmleci duvarın uç noktası ile çizmiş olduğunuz kısa çizginin keşişim noktasına taşıyın ve tıklayın.

Sekil-5

Esc tuşuna basarak kapının seçimlerini kaldırın. Kapı artık duvarda kesilen yerdedir.

Sekil-6

Siz nasıl bir metot izliyorsunuz? Yorumlarınızı yazarak herkesin bilmesini sağlayın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AutoCAD’den AutoCAD Mimariye “AutoCAD Arhitecture” Geçiş İçin Hızlı Bir Başlangıç

Şayet mimari görevlerinizi daha önce AutoCAD ® programı ile tamamladıysanız ve AutoCAD Mimari’ye “AutoCAD Architecture …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.