1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de İzometrik Yazı ve Ölçü

Daha önce, AutoCAD’de izometrik çizimi nasıl yapacağınızı AutoCAD’de 2 boyutlu 2B “2D” İzometrik Çizim Yapma isimli makalemde anlatmıştım. Sizin de bildiğiniz gibi bu çizim aslında bir AutoCAD 3 boyut 3B “3D” çizimi değildi. Fakat imleç yönünüzü değiştirmek izometrik çizimleri daha kolay hale getirecektir. Ancak, hiç izometrik çizimlerinize (ölçü “dimension” ve yazı “text” gibi) açıklama nesneleri eklemeye alıştınız mı? Ölçüler “Dimension” ve metinler “text” nasıl düzgün görünüyorlar mı? Hayır görünmüyorlar değil mi? Çizim izometrik görünüyor, ancak açıklamalar izometrik görünmüyor.

Peki, izometrik açıklamalar nasıl oluşturulabilirler?

Şayet (Civil 3D gibi) AutoCAD türevi bir program kullanıyorsanız, doğrudan veya kolay bir şekilde bunu yapamazsınız. Ancak küçük bir çalışma ile istediğinizi elde edebilirsiniz.

İzometrik Yazı

Öncelikle, iki yazı stili “text style” yaratın; birinci stil için, 30 derece eğiklik açısı “oblique angle” kullanırken ikinci – stil için, -30 derece eğiklik açısı “oblique angle” kullanın.

Şimdi (tek veya çok satırlı) metninizi yerleştirin, Yerleştirmek istediğiniz yere bağlı olarak rotasyonu rotation” 30 derece veya -30 dereceye değiştirin. Aşağıdaki resmi referans alabilirsiniz.

Yazının rotasyonunu belirleyin <0>: “Specify rotation angle of text <0>:” -30

Birkaç stil ve metin açısı kombinasyonu ile yaratmayı deneyin. Temelde yukarıdaki şekilde görünen üç metin açısı kombinasyonu tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

İzometrik Ölçü

Peki ya ölçüler “dimension” de ne yapacağız? Ölçüler “Dimension” için de ayrıca iki stil yaratmamız gerekecektir. Stillerden biri için 30 derecelik yazı stilini “text style” kullanırken diğeri için -30 derecelik yazı stilini “text style” kullanın.

Artık hizalı ölçüyü “aligned dimension” çiziminize yerleştirin.

Şimdi küçük bir değişiklik yapmak zorundayız.

Komut satırına DIMEDIT yazıp Enter tuşuna basarak DIMEDIT komutunu çalıştırın ve Eğik “Oblique” seçeneğini seçtikten sonra eğiklik açısı “oblique angle“ olarak 30 veya -30 derece girin. Bir kez daha tekrar ediyorum kullanacağınız eğiklik açısı “oblique angle“ değeri ölçünüzün nerede olacağına bağlıdır.

Komut: “Command:”  DIMEDIT
Ölçü için düzenleme tipi girin [Başlangıç/Yeni/Döndür/Eğiklik] <Home>:” “Enter type of dimension editing [Home/New/Rotate/Oblique] <Home>:” O
Nesneleri seç: “Select objects:” 1 nesne bulundu “1 found”
Nesneleri seç: “Select objects:”
Eğiklik açısı girin (eğiklik istemiyorsanız Enter tuşuna basın): “Enter obliquing angle (press ENTER for none):” -30

Referans olarak aşağıdaki şekli inceleyebilirsiniz.

Şimdi, şayet çizimi dikkatlice incelerseniz, ölçünüzün oklarının doğru görünmediğini fark edersiniz. Oklar henüz izometrik görünmüyorlar. Bunu bir sonraki “İzometrik Ölçü Oku Yaratma” isimli makalemde ele alacağız:

Sırf izometrik çizim yapmak için, bu kadar çok şey yapmanın eğlenceli olmadığını biliyorum; (Civil 3D gibi)  AutoCAD türevi bir program kullanıyorsanız, tek yol bu. Makro tecrübeniz varsa, kendi komutunuzu yaratabilir veya bir AutoLISP programı oluşturabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.