1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de İzometrik Ölçü ve Yazı Yaratma

Bu makalemde sizlere çizimde izometrik ölçü “dimension” ve yazıları “text” nasıl yaratacağınızı anlatacağım. Bu özelliği açıklamak için aşağıdaki resimde görünen basit bir izometrik küp kullanacağım.

  • İzometrik Ölçüler “Dimension” Yapma:

DIMALIGNED komutu kullanılarak yukarıda şeklin A kısmında gösterildiği gibi A, B ve C hizalanmış ölçülerini “aligned dimension” yaratın.

Şimdi komut satırına DIMEDIT yazın ve Enter tuşuna basın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi komutun Eğik “Oblique” seçeneğini seçin.

Yukarıdaki şekilde gösterilen çizimdeki A ile işaretli ölçüye “dimension”  tıklayın ve Enter basın. Komut satırında, bu ölçüyü hizalamak için bir açı seçmeniz için bir uyarı görüntülenecektir. 30 yazın ve tekrar Enter tuşuna basın. Ölçünüz geometriyle aynı hizaya gelecek ve izometrik ölçüye benzeyecektir.

B ve C ölçüleri için, sırasıyla 30 ve -30 derece eğiklik açısı değerini kullanarak aynı yöntemi uygulayın. DIMEDIT komutunu üç ölçü için kullandıktan sonra, son çiziminiz aşağıdaki şekildeki gibi görünecektir.

  • İsometrik Ölçü Yazısı Yapma:

Ölçüler şimdi doğru görünüyor; ancak ölçü yazısına yakından baktığınızda hala çizime göre düzgün hizalanmadığını görürsünüz. Normal görünmesini sağlamak için, ölçü yazısında da değişiklikler yapmanız gerekir.

Komut satırına DIMTEDIT yazın ve Enter bastıktan sonra, düzenlemek istediğiniz ölçüye tıklayın, Ben C ile işaretli ölçüyü seçiyorum.

Komut satırından Açı “Angle” seçeneğini seçin ve 30 derecelik bir açı girin ve ardından Enter tuşuna basın. Ölçünün yazısı ölçü çizgisi ile hizalanacaktır. DIMTEDIT komutunda A ve B ölçüleri için, sırasıyla 30 ve -30 derece açı değerlerini kullanın.

  • İzometrik Yazı “Text” Yapma:

İzometrik küp üzerine yazı yazmak için, arken komut satırına TEXT yazıp Enter basın. Küpün C ölçüsünün olduğu  yüzüne  tıklayın ve komut satırında veri istemleri (uyarılar) geldiğinde,   bir yazı yükseklik “text height” değeri ve 30 derece  dönüş açısı “rotation angle” girin.

herhangi bir metin yazın ve TEXT komutundan çıkmak için iki kez Enter basın basın. Ben izometrik küp üzerinde örnek metin olarak Text yazısını kullandım.

Küpün B ve C ölçülerinin olduğu yüzlerinde yazı yazma işlemini tekrarlayın; ancak bu kez diğer tüm parametreleri aynı bırakarak eğiklik açısı “oblique angle” değerini -30 dereceye değiştirin.

Şimdi C ölçüsünün bulunduğu yüzdeki metni seçip sağ tıklayın ve açılan menüsünden Özellikler “Properties” seçeneğini seçin. Özellikler “Properties” paletinin Yazı “Text” kısmındaki Eğiklik “Obliquing” değerini 30 olarak değiştirin.

İşlemi, kübün C ölçüsünün bulunduğu yüzde de tekrarlayın; ancak bu durumda, eğiklik açısı “oblique angle” değerini -30 derece olarak değiştirin. İzometrik ölçü ve metin ile çizimin nihai hali aşağıdaki şekildeki gibi görünecektir.

İzometrik yazı “text” ve ölçülerle “dimension” ilgili herhangi bir sorunuz var mı? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.