1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de İstenilen Koordinatları Etiketleme

Sekil-01

AutoCAD‘de koordinatları otomatik olarak etiketleyebilir miyiz? Bu soruyu o kadar çok kişi soruyor ki, sonunda bu konu ile ilgili bu makaleyi yazmak farz oldu. Eskiden bu işi AutoCAD‘de otomatik olarak yapmak mümkün değildi. Bunun için, AutoCAD Civil 3D kullanıcısı olmanız gerekiyordu ve ben bana bu soruyu soran site üyelerine AutoCAD Civil 3D kullanmalarını tavsiye ediyordum. Fakat artık AutoCAD‘de de bu işi otomatik olarak yapabiliyoruz.

AutoLISP kullanarak bu işi otomatik olarak AutoCAD‘e yaptıran kullanıcılar gördüm. Bu yöntem harikaydı ve işe yarıyordu. Fakat kendi etiketleme sembollerini ve biçimlerini kullanmak istediğiniz zaman, AutoLISP çözümden çok sıkıntı haline geliyordu. Bu yüzden niçin AutoCAD‘in alanlar “field” özelliğini kullanmayalım diye düşündüm.

Referans Nesnesini Yaratma

Öncelikle, referans noktası için bir nesne yaratmalıyız. Bu nesne bir nokta “point” veya çember “circle” olabileceği gibi istediğiniz herhangi bir nesne de olabilir. Ben referans nesne olarak aşağıdaki şekilde gördüğünüz (kat planlarında kotu belirten) bu sembolü kullanıyorum.

Sekil-02

Size de bir nokta veya çember kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü gerektiğinde noktayı veya çemberin merkezini nesne çıtçıtlarını kullanarak kolayca yakalayabiliriz.

Öznitelik “Attribute” Tanımını Yaratma

Referans nesnemizi yarattıktan sonra, bir öznitelik “attribute” tanımı tanımlamalıyız. Öznitelik Tanımlama “Attribute Definition” iletişim kutusuna ulaşmak için, aşağıdaki şekilde gördüğünüz şeritin Ev “Home” sekmesinin Blok “Block” panelindeki Öznitelik Tanımla “Define Attribute” komut düğmesine tıklayın.

Sekil-03

Ya da komut satırına ATTDEF yazarak Enter tuşuna basın.

Şimdi özniteliğimizi “attribute” tanımlayalım. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi öznitelik “attribute” Etiketi “Tag” olarak COORD ve Uyarı “Prompt” olarak COORDVALUE girin. Ön tanım “Dfault” alanına X Y = yazdıktan sonra hemen sağ taraftaki Alan Yerleştir “Insert Field” düğmesine tıklayın.

Sekil-04

Açılan Alan “Field” iletişim kutusunda, aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi Alan Kategorisi “Field Category” aşağı açılır listesinden Nesneler “Objects” kategorisini ve Alan İsimleri: “Field Names:”listesinden Nesne “Object” alan ismini seçin. Nesne tipini belirlemek için, Nesne Seç “Select Object” düğmesine tıklayın ve sadece çemberi seçin. Başka hiçbir şey seçmeyin!

Sekil-05

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere AutoCAD seçtiğiniz çemberin tüm özelliklerini listeleyecektir. Merkez “Center” özelliğini seçin. Bu nesneyi sadece 2 boyutlu 2B “2D” çizimlerde kullanacağım için, Z koordinatını görüntülemesine gerek yoktur. Bunun için, sağ alt taraftaki işaretleme kutularından sadece X ve Y koordinatlarını işaretleyin ve OK düğmesine tıklayın.

Sekil-06

Öznitelik Tanımlama “Attribute Definition” iletişim kutusunu kapatmak için OK düğmesine tekrar tıklayın.  Özniteliğinizi “Attribute” istediğiniz yere yerleştirin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi ben nesnemin sağ tarafına yerleştirdim.

İsteğe Bağlı: Ayarlanabilir Kılavuz “Leader” Tanımlama

Şayet koordinat etiketinizin kılavuzu “leader” olmasını istemiyorsanız, bu başlık altında anlattıklarımı atlayabilirsiniz.

Sekil-07

Bloğu Yaratma

Artık bloğu tanımlayabiliriz. Şeritin Ev “Home” sekmesinin Blok “Block” panelindeki Yarat “Create” komut düğmesine tıklayın.

Sekil-08

Tüm nesneleri seçin ve Yerleştirme Noktası “Insertion Point” olarak çemberin merkezini belirleyin. “Block Definition” iletişim kutusunun sol alt köşesindeki Blok Düzenleyicide Aç “Open in Block Editor” işaretleme kutusunu işaretleyin. Şimdi bloğumuza bazı dinamik yetenekler ekleyeceğiz. OK düğmesine tıklayın.

AutoCAD Öznitelikleri Düzenle “Edit Attributes” iletişim kutusunu görüntüleyecektir. Özniteliğimizi “Attribute” elle değiştirmek yerine otomatik olarak güncellenmesini istediğimiz için, hiçbir değişiklik yapmadan sadece OK düğmesine tıklayın.

Kontrol Tutamaçlarını Ekleme

Kontrol tutamaçlarını eklemekle yazıların (isteğe bağlı olarak kılavuzların) yerlerini düzenleyebileceğiz. Blok Yetkilendirme “Block Authoring” paletinin Parametreler “Parameters” sekmesindeki aşağıdaki şekilde simgesi görünen Nokta “Point” parametre simgesine tıklayın.

Sekil-09

Nokta “Point” parametresinin tutamacının görünmesini istediğiniz yeri belirleyin. Ben COORD yazısının sol tarafındaki çizginin uç noktasını belirledim.

Sekil-10

Şimdi, paletin Eylemler “Actions” sekmesine gidin ve Sündürme “Strech” eylem simgesine tıklayın.

Önce nokta “point” parametresini seçin; aşağı şekilde göründüğü gibi sündürme çerçevesini belirleyin. İşlemi tamamlamak için Enter tuşuna basın.

Artık işimizi bitirdik! Blok Düzenleyicisini “Block Editor” değişiklikleri kaydederek kapatın.

Etiketi “ Label” Kullanma

Peki bu etiketi nasıl kullanacağız? Bunun için bloğunuzu koordinatını görüntületmek istediğiniz noktaya yerleştirin. Örneğin aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi önce 100,100 koordinatından başlayan ve 200,150 koordinatında biten bir çizgi çizin ve komut satırına I yazıp Enter tuşuna basın. Yarattığınız bloğu bulun ve az önce çizdiğiniz noktanın başlangıç noktasını tıklayarak seçin; aynı yerleştirme işlemini bitiş noktası için de yapın. Şayet isterseniz, bloğunuzu çiziminize bir kez yerleştirdikten sonra istediğiniz başka noktalar için kopyalayabilirsiniz. Fakat bu durumda yeni noktanın koordinatlarının doğru görüntülenmesi için, çiziminizi yenilemelisiniz (Komut satırına RE yazıp Enter tuşuna basın). Böylece çiziminiz yenilenecek ve kopyaladığınız bloğunuz doğru koordinatları gösterecektir.

Sekil-11

Bir kontrol tutamacı eklediğimiz için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi tutamaç vasıtasıyla yazının ve kılavuzun pozisyonunu değiştirebiliriz!

Sekil-13

Alan “Field” özelliğini kullandığımız için, noktanızı taşıdıktan sonra çiziminizi yenilerseniz koordinatların otomatik güncellendiğini görürsünüz! Harika değil mi?

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.