1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de İlişkili Dizilerde “Associative Array” Öğeleri Silme veya Gizleme

Dün ilişkili diziler “associative array” hakkında bir makale yayımlamıştım. İlişkili dizideki “Associative array“ öğeleri silemediğimizden bahsetmiştik.

Teknik_ressam_Hakan rumuzlu site kullanıcımız bu makaleye bir yorum yazmış ve aslında ilişkili dizideki “associative array“ öğeleri kaldırabileceğimizi belirtmiş. Teknik_ressam_Hakan rumuzlu site kullanıcımıza bu düzeltme için teşekkür ediyorum.

İlişkili diziden “Associative array“ Öğe Silme

Şayet ilişkili dizideki “associative array” öğeleri silmek isterseniz, bunları alt nesne olarak değerlendirebilirsiniz. İlişkili diziyi “associative array” seçmek için, diziye “array” tıklayın.

Şimdi onları seçmek için Ctrl tuşunu basılı tutun ve öğeleri tıklayın. Aşağıdaki şekilde de görebileceğiniz gibi, seçili öğeler kesik çizgilerle gösterilecektir.

Öğeleri silmek için klavyeden Sil “Delete” tuşuna basın.

Bununla birlikte, dizideki öğelerin böyle doğrudan silinmesi bir sorun oluşturur. Şayet (nesneler arasındaki uzaklık gibi) dizi parametrelerini değiştirirseniz, silinmiş öğeler geri yüklenir. Bir parametrenin değiştirilmesi silme işlemini geri alacaktır.

İlişkili dizide “Associative array“ Öğe Gizleme

Bunu nasıl yapacağınızı bir önceki makalede anlatmıştım. Ancak alternatif bir yol kullanarak tekrar gözden geçirmekte fayda var.

Bildiğiniz gibi, öğeleri diğer kaynak nesnelerle değiştirebiliyorduk. Böylece farklı bir nesne gibi görüneceklerdir. İlginç olan şey: dizideki öğeler de kaynak nesnenin özelliklerini saklarlar. Yani öğeleri farklı tabaka “layer” üzerine konmuş aynı nesneyle değiştirebilirsiniz.

Gizlemek istediğinizde, bu tabakayı “layer” kapatmanız yeterli olacaktır.

Ve bu hüner, dizi parametrelerini değiştirdikten sonra bile öğeleri gizleyecektir.

Silmek mi? Gizlemek mi?

Öğeleri silmek, ilişkili dizideki “associative array” öğeleri kaldırmanın en hızlı yoludur. Bununla birlikte, parametreler her değiştirildiğinde öğeler yeniden görünür. İlişkilendirilmiş dizinin amacını yok ediyor, değil mi?

Bu ileti, önceki makalemde yaptığım hatayı düzeltmek içindi. Yaptığı düzeltme için, Teknik_ressam_Hakan rumuzlu site kullanıcımıza tekrar teşekkür ediyorum!

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.