1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD‘de Harici Referan Çiziminden “Xref” ve Bloklardan Nesneleri Kopyalama

Gömülü bir nesneyi seçmek için akla gelen en alışılmış yöntem, bloğun patlatılması ve daha sonra bileşenlerin kopyalanmasıdır.

Gömülü nesneleri bloklardan kopyalamanın başka bir başka yolu, blok düzenleyiciyi açmak ve bloğun bileşenlerini oradan kopyalamaktır. Harici referans çizimleri “Xref” için, komut satırına XOPEN yazıp Enter tuşuna basın ve geçerli pencerede açmak için referans dosyasını seçin ve sonra bileşeni referans dosyasından kopyalayıp yapıştırın.

Ancak bu makalemde sizlere, gömülü nesneleri bloklardan ve harici referanslardan “xref” kopyalamak için daha kolay ve daha iyi bir yöntem olan NCOPY komutunun kullanılmasını anlatacağım.

NCOPY Komutunu Kullanma:

Komutu başlatmak için, komut satırına NCOPY yazarak Enter tuşuna basın. Şimdi bloktan veya harici referanstan “xref” kopyalamak istediğiniz nesneyi tıklayın ve Enter tuşuna basın. Ardından, kopyalanan nesneyi seçmek için bir taban “base” noktası belirleyin ve seçilen nesneyi yapıştırmak için hedef noktayı tıklayın.

Benzer bir yaklaşım, harici referanstaki “xref” gömülü nesneleri kopyalamak için kullanılabilir; daha fazlası için aşağıdaki resme bakın.

Yerleştirme “Insert” ve Bağlama “Bind” Seçenekleri:

NCOPY komutunu çalıştırıp komut satırından Ayarları “Settings” seçtiğiniz zaman, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi kopyalanan nesneleri yerleştirmek “insert” veya bağlamak “bind” için seçim yapmanızı isteyen bir veri istemi (uyarı) göreceksiniz.

Ön tanımlı olarak Yerleştir “Insert” seçeneği seçilidir. Yeni kopyalanan nesneleri yerleştirmeyi “insert” seçtiğiniz zaman, nesneler kaynak çizimde başlangıçta bulunduklarıyla aynı tabakaya “layer” yerleştirilirler. Şayet o tabaka “layer” mevcut çizimde mevcut değilse, AutoCAD otomatik olarak aynı isim ve özelliklerle tabakayı “layer” oluşturur ve nesneyi o tabaka “layer”  üzerine yerleştirir.

Bağla “Bind” seçeneğini seçtiğiniz zaman, çizim ismi $XX$ ismine sahip yeni bir tabaka “layer” yaratılır; burada XX, AutoCAD tarafından atanan herhangi bir sayıdır.

Bu makalede anlatılanlarla ilgili sorularınız mı var? Lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.