1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Harici Çizimlerdeki “Xref” Özel Antet Bloklarının Güncellenmeme Sorunu

Sorun

Ofisinizde, çizim kümesine yerleştirildiğinde otomatik olarak güncellenecek DWGPROPS komutu kullanılarak oluşturulmuş ve bir çizim setine yerleştirildiği zaman, otomatik olarak güncellenecek şekilde tasarlanmış özel alanlar içeren antet blokları vardır. Bu antet bloğunu bir çizime harici çizim “xref” olarak getiriyorsunuz ve bu özel alanlar güncellenmiyor.

Başlık bloklarınızı geçmişte çiziminize blok dosyaları olarak getirmiş ve özel alanlar başarıyla güncellenmiş olabilir. Harici çizim “Xref” olarak getirdiğinizde neden güncellenmediklerini merak mı ediyorsunuz?

Sebeb

DWG Özellikleri “DWG Properties” iletişim kutusundaki ve Alan “Field” iletişim kutusundaki alan adlarınız eşleşmiyor olabilirler. Sonuç olarak, AutoCAD özel alanlarınızı tanımaz.

Çözüm

Officeinizin DWGPROPS komutunu kullanarak oluşturduğu alanı eşleştirmek için Alan “Field” iletişim kutusuna özel bir alan eklemeniz gerekir. Bu makalemdeki örnekte, Proje Numarası alanını bir antet bloğundan güncelleyeceğiz.

Sayfa Sheet” dosyanız açıkken, komut satırına FIELD yazın ve Alan “Field” iletişim kutusunu açmak için, Enter tuşuna basın. Alan adları listesinde, güncellemeniz gereken alan adına ilerleyin ve seçerek vurgulayın. Örneğimizde, Proje Numarası alanı Project No. olarak listelenmiştir.

Bununla birlikte, alan adının Alan “Field” ifadesi altında CustomDP olarak göründüğünü unutmayın. Sonuç olarak, artık DWGPROP komutu kullanarak oluşturulan bu alan için bir Özel giriş oluşturmamız gerektiğini biliyoruz.

Komut satırında DWGPROP yazıp Enter tuşuna basarak veya aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, AutoCAD’in Dosya “File” menüsünden Çizim Özellikleri “Drawing Properties“ öğesini seçerek. DWG Özellikleri “DWG Properties” iletişim kutusunu açın:

DWG Özellikleri “DWG Properties” iletişim kutusunda,Özel “Custom” sekmesine gidin ve Ekle “Add” düğmesine tıklayın.

Özel Özellik EkleAdd Custom Property” iletişim kutusunda, özel alan için bir Özel özellik ismi “Custom property name” ve bir Değer “Value” yazın. Örneğimizde, Project No. alan adını (Fields “Alanlar” iletişim kutusundaki isimle eşleştirmek için) Project No. Olarak isimlendireceğiz ve mevcut çizimin proje numarasını yansıtacak olan 2018.02 değerini vereceğiz. Alanı oluşturmak için, OK düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Özel Özellikler “Custom Properties” listesinde artık oluşturduğunuz özel alanla eşleşen bir öğe göreceksiniz.

Harici çizim “Xref” olarak antet bloğunu içeren çizimde, komut satırına UPDATEFIELD yazın ve Enter tuşuna basın. Nesneleri seçmeniz istendiğinde, antet bloğunu seçin. AutoCAD, başlık bloğundaki tüm alanları güncelleyecektir.

Alanların düzgün görüntülenmesi için, REGENALL komutunu (komut satırına REGENALL yazın ve Enter tuşuna basın) çalıştırmanız gerekebilir.

Ofis standartlarınız veya paftalarınızın ebatı da, antet bloğu alanlarınızı bu şekilde güncellemeyi gerektirebilir. Ancak, çoğu durumda, her bir proje için manuel olarak güncellediğiniz bir antet bloğu şablonu oluşturarak bu aşırı karmaşık adımlardan kaçınmanızı öneririz. Antet bloğunuzu manuel olarak güncellemek, her yeni çizim grubu için yalnızca birkaç dakika alır ve bu karmaşık güncelleştirme sistemi ile çalışmaktan çok daha basit bir işlemdir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.