1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Güneş Işığını Ayarlama

AutoCAD’de sıvama “rendering” için ışıkları ayarlamanın zor olduğunu düşünüyor musunuz? Ya da, deneme yanılma yoluyla ışıkları ayarlamanın çok fazla zaman aldığını mı düşünüyor sunuz? Aslında hiç de öyle değil. Bu öğretici ile sizlere, AutoCAD’de güneş ışığını kolayca ayarlamayı ve sıvama “rendering” testini hızlandırmak için birkaç ip ucu anlatacağım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, güneş ışığı “sun light” (veya doğal aydınlatma) ve yapay (suni) aydınlatma ayrı ayrı incelenmelidir. Öncelikte, tabi ki güneş “sun” ışığındadır. AutoCAD’de sıvama “rendering” yaparken en önemli konulardan birisi aydınlatmadır.

Bu öğreticimizde kullanacağımız modeli indirmek için render-ornek tıklayın. Tabiki şayet isterseniz, kendi modelinizi de kullanabilirsiniz.

Malzemeleri “Materials” kapalı duruma getirme

Sıvama “Rendering” ışığını ayarlamak çok zaman alacağı için, öncelikle nesne malzemelerini “materials” tanımlamayalım. Öncelikle tam istediğimiz ışık ayarı için, bir çok sıvama “rendering” denemesi yapma ihtiyacı duyacağız. Şayet modelimizdeki malzemeler tanımlı olursa, bu sıvama “rendering” denemeleri özellikle çok sayıda yansıtıcı şeffaf malzeme modelimizde tanımlı olursa, çok uzun zaman alacaktır. Fakat şayet modelimizde hiçbir malzeme “materials” tanımlı olmazsa, uygun aydınlatmayı elde etmek için, yapacağımız sıvama “rendering” denemelerini hızlıca yapabileceğiz. Uygun aydınlatmayı elde ettikten sonra malzemeleri “materials” tanımlayacağız.

Malzemeleri “Materials” kapalı duruma getirmek için, şeritim  Sıvama “Render” sekmesinin Malzemeler “Materials” paneline gidin ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Malzemeler/Dokular kapalı “Materials/Textures off” seçeneğinin işaretli olduğunu kontrol edin. Şayet kapalı durumda değillerse, kapalı duruma getirin.

Sekil-1

Bu dosyadaki modelimiz oldukça basit bir modeldir. Şayet sizin kendi modelinizde birden fazla pencere varsa, ışığın modelinize tercih ettiğiniz pencereden gelmesini ayarlamayı deneyebilirsiniz. Amacımız, gün ışığını örnek modelimizde tek bir tane olan pencereden almayı sağlamaktır. Bu yüzden modelimizdeki pencerenin camının çizili olduğu tabakayı “layer” kapalı “off” duruma getirelim. Örnek modelimizde pencerenin camı PENCERE-CAMI isimli tabakada “layer” dır.

Diğer tabakaları “layers” kapalı duruma getirip getirmemekte özgürsünüz. Çok karmaşık modellerde ışığın ayarlanmasında önemli olmayan mobilyaların çizili olduğu tabakaları “layers” kapalı duruma getirmek yerinde bir karar olabilir. Şayet bilgisayarınız çok güçlü ve daha az karmaşık model üzerinde çalışıyorsanız, çok büyük bir fark hissetmeyebilirsiniz. Fakat şayet bilgisayarınız biraz eski model ve modeliniz çok karmaşık yani çok fazla sayıda nesne içeriyorsa, bazı tabakaları “layers” kapalı duruma getirmek size yardımcı olacaktır. Örnek modelimiz oldukça basit bir model olmasına rağmen; yine de aydınlatma elemanlarımızı ayarlamak için, modelimizdeki mobilyaları gizleyelim. Modelimizde mobilyalarımız MOBILYA VE MOBILYA-PASLANMAZ isimli tabakalarda “layers” çizilmişlerdir. Bu iki tabakayı “layer” kapalı duruma getirin.  3D-DUVAR, TAVAN, ve DÖŞEME  isimli tabakaları “layers açık “on” durumda bırakın.

Coğrafi Konum

Gün ışığını doğru olarak tanımlamak için, AutoCAD’in coğrafi konum “geographic location” özelliğini ayarlamamız gerekmektedir. Aşağıdaki şekilde görünen Güneş & Konum “Sun & Location” sekmesindeki Konumu Ayarla “Set location” düğmesine tıklayın.

Sekil-2

AutoCAD konumu tanımlamanız için, size seçenekler sunacaktır. Bu seçenekler enlem “latitude” ve boylam “longitude” değerlerini girmek ve daha kolay bir yol olan haritayı kullan “use map” seçenekleridir. Bu öğreticide ben kolaylık olması amacı ile haritayı kullan “use map” seçeneğini kullanacağım. Aşağıdaki şekilde görünen Coğrafi Konum “Geographic Location” iletişim kutusunda, haritayı kullan “use map” düğmesine tıklayın.

Sekil-3

Açılan haritadan o anki (güncel) konumunuzu tıklayarak seçin ve tüm iletişim kutuları kapanana dek OK düğmesine tıklayın. Örneğimizde ben coğrafi konum olarak Jakarta’yı kullandım. Şayet siz başka bir konum seçerseniz sonuçlarınız biraz farklı olmakla birlikte; bu sorun değildir. İstediğiniz coğrafi konumu “ceographic location” seçin.

Gökyüzü “Sky” ve Güneş “Sun” Özellikleri

Şimdi gökyüzünü “sky” açık “on” duruma getirelim. Now let us turn on the sky. Şayet gökyüzünü “sky” açık “on” duruma getirmezsek, gökyüzü”sky” siyah olarak görünecektir. Bu da tarama “rendering” yaptığımız zaman, kötü sonuçlar elde etmemize neden olur ki, bunu istemeyiz değil mi?

Sekil-4

Şimdi sırada güneşi “sun” ayarlamak var. Güneş Durumu “Sun Status” simgesine tıklayın.

Sekil-5

Bu işlemi bilgisayarınızda ilk kez yapıyorsanız, AutoCAD size bazı seçenekler sunacaktır. Ön tanımlı aydınlatma seçeneğinin kapatılmasını “default lighting off” seçin. Ön tanımlı aydınlatma “Default lighting” yapay ışık olup; oldukça kötü olduğu için, bu seçeneği kapatıyoruz. Biz güneşin doğal ışığını kullanacağız. Ön tanımlı aydınlatma seçeneğini kapalı duruma getirdikten sonra, tarih “date” ve saat “time” sürgülerinin aktif hale geldiklerini göreceksiniz. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi sürgüyü kaydırarak tarihi “date” ve zamanı” time” ayarlayın.

Sekil-6

Gölgeleri “Shadows” açık duruma getirin. Aşağıdaki şekilde görünen Işıklar “Lights” panelindeki sağ tarafta bulunan simgenin alt tarafındaki küçük ok sembolüne tıklayarak gölge “shadow” ayarını gölgeler yok “no shadows” seçeneğinden tüm gölgeler “full shadows” seçeneğine getirin.

Sekil-7

Şimdi modelinizdeki pencereden gelen güneş ışığını görene dek tarihi “date” ve zamanı “time” değiştirin. Bu işlemi ışığın şiddeti yeterli ve elde ettiğiniz görüntü güzel olana dek devam ettirin. Fotoğrafçılıkta, sabah ve akşam üstü güneş ışığı mükemmel ışık olarak kabul edilmektedir. Bu zamanlarda güneş ışığı tepeden gelen (öğlen vakti) güneş ışığına göre daha uygun ve derinlik vericidir. Aşağıdaki şekilde örnek modelimizde pencereden gelen güneş ışığının zeminde nasıl gölge yarattığını görebilirsiniz.

Sekil-8

Sıvama “Rendering” Testi

Şimdi ışık ayarlarımızı test edeceğiz; fakat bu nihai sıvama “rendering” değil tabiki. Bu yüzden bu deneme sıvaması “rendering” için, düşük kaliteyi seçebilirsiniz. Orta kaliteyi denemenizi tavsiye ediyorum. Taslak ve düşük kalite ışık etkilerini çok ham yansıtacaktır. Orta kalite ise daha gerçekçi olacaktır. Gelişmiş sıvama “render” ayarları paletini açmak için, aşağıdaki şekilde görünen sıvama “render” panelinin sağ alt köşesinde bulunan ok simgesini tıklayın.

Sekil-9

Gelişmiş sıvama “render” ayarları iletişim kutusunda, sıvama “render” kalitesini orta “medium” olarak değiştirin. Bu palette dolaylı aydınlatma “indirect illumination” kategorisini bulun. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, genel aydınlatmayı “global illumination“ açık duruma getirmek için, genel aydınlatma “global illumination” öğesinin hemen yanındaki ampul simgesine tıklayın.

Sekil-10

Dolaylı aydınlatma “Indirect illumination” olmadan, yansıyan ışıkların etkisini göremeyiz. Dolaylı aydınlatmayı “Indirect illumination” açık duruma getirmek, sıvama “rendering” süresini uzatacaktır. Fakat şayet AutoCAD’de sıvama “rendering” konusunda tecrübeli iseniz, dolaylı aydınlatmayı “indirect illumination” açık duruma getirmeden, nihai sonucu tahmin edebilirsiniz. Herkesin tecrübeli olamıyacağından hareketle biz dolaylı aydınlatmayı “indirect illumination” açık duruma getirerek deneyelim. Çaydanlık resimli RENDER simgesine tıklayın ve biraz bekleyin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi yeni açılan pencerede sonucu göreceksiniz.

Sekil-11

Güzel görünüyor değil mi? Şimdi de pozu “exposure” ayarlayalım. Bu işlem tamamen isteğe bağlı olup; ben sıvama “rendering” sonucunun yeteri kadar parlak olmadığını düşündüğüm için, pozu “exposure” ayarlayacağım. Sıvanmış Pozu Ayarlama “Adjust Rendered Exposure” iletişim kutusunu açmak için, aşağıdaki şekilde görünen Pozu Ayarla “Adjust Exposure” düğmesine tıklayın.

Sekil-12

AutoCAD Sıvanmış Pozu Ayarlama “Adjust Rendered Exposure” iletişim kutusunu açacaktır. Sıvama “Rendering” sonucunu daha iyi hale getirmek için, değiştirebileceğiniz bir çok ayar bulunmaktadır. Orta tonlar “Mid tones” için, aşağı ve yukarı ok simgelerini tıklayabilir; Parlaklık “Brightness” ve Zıtlık “Contrast” için, ilgili kutuya istediğiniz değeri yazabilirsiniz. Siz değeri değiştirir değiştirmez ön izle “Preview” penceresindeki resim otomatik olarak güncellenecektir.İstediğiniz sonucu elde edene dek değişikliklere devam edin.

Sekil-13

Şimdi sıvama “rendering” testini yineleyelim.  İşte benim elde ettiğim sonucu aşağıdaki şekilde görüyorsunuz. Daha iyi değil mi?

Sekil-14

İstenen sonucu elde etmek için, bir çok deneme yapmanız gerektiğini unutmayın. Ve nihayetinde yeterince iyi ayar yaptığınızı düşündükten sonra, mobilyaların bulunduğu tabakayı “layer” açık “on” durumua getirerek tekrar sıvama “rendering” yapın.

Aşağıdaki şekilde benim nihai sıvama “rendering” sonucumu görüyorsunuz. Kötü değil değil mi?

Sekil-15

Şayet sizde benimle aynı modeli kullandıysanız ve farklı sonuç elde ettiyseniz, sizin sıvama “rendering” sonucunuzun nasıl göründüğünü görmek isterim.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.