1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Görüntü Bakışlarını “Viewport” Etiketleme

Bir site üyemiz, farklı ölçeklere sahip olduklarında tek tek görüntü bakışlarının “viewport” ölçeğini nasıl etiketleyeceğini sordu. Bunu gerçekleştirmek için alanları “field” kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde, biri solda, diğeri sağda olmak üzere 2 adet görüntü bakışı olan bir çizim var. Görüntü bakışlarının her biri farklı bir ölçeğe sahiptir.

Her bir görüntü bakışını “viewport” etiketlemek için adımlar şunlardır:

  1. Düzen “Layout“ sekmesinden, MTEXT komutunu çalıştırın. Veri istemi (Uyarı) geldiğinde, sınır kutusunun 2 karşıt köşesini belirleyin.
  2. Şayet gerekirse, yazı karakter boyutunu “font size” ve metin stilini “text style” Yazı Düzenleyicisi “Text Editor” sekmesinin Stil “Style” panelinden ayarlayın. Metninizin, model alanında ölçeklendirilmeyecek, gerçek boyutta olması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden metni kağıt alanına yerleştiriyorsunuz. Yazı Düzenleyicisi “Text Editor” kutusunu yeniden boyutlandırmanız da gerekebilir.

3. Metin alanının içine sağ tıklayın ve Alan Yerleştir “InsertField” seçeneğini seçin.

4. Alan “Field“ iletişim kutusunda, Alan Kategorisi “Field Category“ listesinden Nesneler “Objects” kategorisini seçin. Ardından aşağıdaki kutudan Nesne “Object” öğesini seçin.

5. Nesne Tipi “Object Type” altında, Nesne Seç “Select Object“ düğmesine tıklayın ve kenarlığını tıklayarak görüntü bakışını “viewport” seçin.

6. Özellik “Property” altında, şayet kullandıysanız, kullandığınız Standart Ölçeği “Standard Scale“ seçin. Aksi halde, Özel Ölçek “Custom Scale “ seçeneğini seçin.

7. Sağ tarafta, isterseniz bir düzenlemeyi “format” seçin; Bu seçeneği (hiçbiri) “(none)” olarak bıraktım.

8. İletişim kutusunu kapatmak için OK düğmesine tıklayın.

9. Etiketi yerleştirmek için metin düzenleyici kutusunun dışını tıklayın. İşte sonuç:

Siz görüntü bakışlarının “viewport” ölçeklerini etiketlemek için bu yöntemi kullanıyor musunuz? Yoksa farklı bir yöntem mi biliyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazarak yönteminizi bizlerle paylaşın!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Plan Bölgelerinin “Plan Regions“ Görünürlüğünü Kontrol Etme

Revit’te bir Plan bölgesi “Plan region“ oluşturduktan sonra, plan görünüşünde onu görünür yapabilir veya gizleyebilirsiniz. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.