1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Görüntü Bakışı “Viewport” İçerisinde Çalışma

Bir yerleşim “layout” sekmesinde bulunan bir görüntü bakışının “viewport” içine çift tıklarsanız, kağıt alanında olsanız bile model alanında çalışabileceğinizi zaten biliyor olabilirsiniz. Bu, Geçişli Model Alanında çalışma olarak bilinir. Ancak, bunu yaparsanız ve şayet görüntü bakışınız “viewport” kilitli değilse, görüntü yakınlaştırma “zoom in”, görüntü uzaklaştırma “zoom out” ve görüntü kaydırma “pan” yaptığınız zaman, görüntü bakışı “viewport” ölçeğinizi bozacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.

Korkmaynıza gerek yok – bu makalemde sizlere kağıt alanında olmanın ve kilitlenmemiş bir görüntü bakışını “viewport” etkinleştirmenin ve hala model alanında çalışmanın ve görüntü bakışı “viewport” ölçeğinizin bozulmaması için ne yapmanız gerektiğini anlatacağım:

Görüntü bakışının “Viewport” çerçevesini çift tıklayın. Model alanı gibi görünen alana geçiş yapacaksınız; ancak çizim alanının etrafında kırmızı çizgili bir çerçeve olduğunu fark edeceksiniz. Bunu başarmak için bir komut da kullanabilirsiniz. Komut satırına PMAX yazıp Enter tuşuna basın ve onu büyütmek için görüntü bakışının “viewport” sınırını seçin. İşiniz bittiğinde, çıkış komutu olarak VPMIN yazıp; Enter tuşuna basın. Ayrıca, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, durum çubuğunun altında, etrafında kırmızı şeritler bulunan yeni bir düğme vardır. Çıkmak için bu düğmeye de tıklayabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Kullanma (Video)

Revit’te bir modeldeki öğeleri düzgün şekilde görüntülemek için, Görüş Aralığının “View Range“ düzlemlerini ayarlayın. Bu …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.