1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Genişletilmiş Araç İpucu Davranışını Kontrol Etme

AutoCAD araç ipuçları uzun zamandır kullanımda. AutoCAD’in 2009 sürümüyle Autodesk genişletilmiş Araç ipuçlarını da ekledi. Bunlar, imlecinizi herhangi bir aracın üzerinde biraz daha beklettiğiniz zaman, görüntülenen ilave ipuçlarıdır. Araç ipuçları, farenizi herhangi bir komut, araç paleti öğesi, simge, araç çubuğu gibi nesnelerin üzerine getirerek bir araç hakkında bilgi sağlar. Farenizi daha uzun süre orada tutmak, gelişmiş araç ipuçlarının görüntülenmesini sağlar.

Daha fazla bilgi harika, ilk birkaç seferde buna ihtiyacınız olmakla birlikte; komutun ne yaptığını öğrendikten sonra, gelişmiş araç ipuçlarına artık ihtiyaç duymazsınız.

Bu konuyla ilgili birkaç seçeneğe sahipsiniz. AutoCAD (hemen hemen her şeyi) özelleştirebileceğiniz bir programdır. Şayet  (komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basaarak) Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açıp Görüntüleme “Display” sekmesine giderseniz, araç ipuçlarını kapatmak için, işaretini kaldırabileceğiniz bir işaretleme kutusu vardır. Bu harika, artık daha fazla müdahale yok; ancak artık başka araç ipucu da yok.

Şayet araç ipuçlarının görünmesini, fakat genişletilmiş araç ipuçlarının görüntülenmemesini istiyorsanız, yalnızca bunları (genişletilmiş araç ipuçlarını) kapatmak için de bir işaretleme kutusu vardır. Bu, istediğiniz uzlaşma olabilir. Araç ipuçlarını al! Ama çalışma alanınızı kaplayan genişletilmiş araç ipuçlarını alma!

Denemenizi önerdiğim üçüncü bir seçenek, AutoCAD’in genişletilmiş araç ipuçlarını uzun bir bekleyiş süresinden sonra görüntülemesini sağlamaktır. Ön tanımlı ayar 2.0 saniyedir. 4.5 veya 6.0 ayarlayın. Bununla yaşayabileceğiniz bir sayı bulana kadar deneyin. Bu ayarın ayarlanması, farenizi hala sabit tutmak için daha fazla zaman tanıyacaktır. Ancak yine de isterseniz genişletilmiş verileri çağırabilirsiniz. Bunun, her zaman ihtiyaç duyabileceğiniz ilave yardımı almanıza izin vereceğini, ancak ekranınızı açık tuttuğunu görebilirsiniz.


Umarım bu makalemde anlattıklarım işinize yaramıştır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.