1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Formüller Kullanılarak Akıllı Parametrik Ölçülendirme Yapma

AutoCAD‘de formülleri ve ifadeleri kullanma çizim ve ölçülendirme sürecini otomatikleştirmenize yardımcı olabilir. Formüller, iki veya daha fazla boyut arasında belirli bir ilişkiyi tanımlamak istediğiniz durumlarda kullanılabilirler; hatta ölçü formüllerini gömülü olarak ta kullanabilirsiniz.

Basit Formüller Yapma:

Örnek olarak, şayet aşağıdaki şekilde görünen bu dikdörtgenin ortasındaki çember çapının her zaman dikdörtgenin boy uzunluğunun yarısı kadar kalmasını istiyorsanız, formül kullanabilirsiniz. Aşağıdaki çizimdeki uzunluk ve çap arasındaki bu ilişkiyi gerçekleştirmeye çalışalım.

AutoCAD‘de şeritin Parametrik “Parametric“ sekmesinin Ölçüsel “Dimensional” paneline gidin ve aşağıda gösterildiği gibi dikdörtgene ve çembere ölçüsel kısıtlamalar uygulamak için çap “diameter” ve hizalı “aligned“ kısıtlarını seçin.

Şimdi, şeridin en sağındaki Parametre Yöneticisi “Parameters Manager“ paletine gidin; listelenen tüm ölçü kısıtlarına sahip bir araç paleti görünür. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, şayet Yeni bir kullanıcı parametresi oluştur “Creates a new User Parameter“ düğmesine tıklarsanız, yeni kullanıcı parametresi paletteki listeye eklenir.


Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere,User1 isimli parametrenin yanındaki İfade “Expression“ sütununa çift tıklayın ve d1/2 ilişkisini ekleyin.

D1/2

Şimdi bu formülü çemberin çapını tanımlamak için kullanabilirsiniz. Parametre Yöneticisi “Parameters Manager“ paletinde dia1 isimli parametrenin yanındaki İfade “Expression“ sütununa çift tıklayın ve buradaki ifadeyi user1 olarak değiştirin. Çember dikdörtgenin boy uzunluğuna göre güncellenecektir.

Bu formülü test etmek için d1 isimli parametreye gidin ve değerini değiştirin, dairenin çapının buna göre değiştiğini göreceksiniz.

Gömülü Formüller Yapma:

Yukarıdaki örnekte basit bir formül kullanmıştık; ayrıca, şayet isterseniz, sinüs, kosinüs, üslü ifade, logaritmik ve diğer karmaşık ifadelerin kullanımını içeren iç içe formülleri ve karmaşık formülleri de kullanabilirsiniz. Bu kavramı açıklamak için yine aynı dikdörtgen ve çemberi kullanacağım.

 

Dikdörtgenin boyunun uzunluğunun (d1) her zaman dikdörtgenin eninin uzunluğunun (d2) iki katından 5 birim daha az kalacak şekilde olmasını istediğimizi varsayalım. O zaman aşağıdaki ifadeyi dikdörtgenin uzunluğunu tanımlamak için kullanabiliriz.

(D2*2)-5

Burada, d2 is dikdörtgenin eninin uzunluğudur

Çemberin yarıçapının d1 uzunluğuna bağlı olduğunu zaten biliyorsunuz. Bu yüzden bu ifade ile artık çemberin yarıçapı d2 parametresine de bağlı.

Bu formülü uygulamak için, arametre Yöneticisi “Parameters Manager“ paletine gidin; Yeni bir kullanıcı parametresi oluştur “Creates a new User Parameter“ düğmesine tıklayın ve oluşturulan user2 isimli parametrenin yanındaki İfade “Expression“ sütununa çift tıklayarak (D2 * 2) -5 ifadesini yazın.

Şimdi d1 isimli parametrenin yanındaki İfade “Expression“ sütununa çift tıklayın ve buradaki ifadeyi user2 olarak değiştirin. Parametre Yöneticisi “Parameters Manager“ paletindeki son ayarlar aşağıdaki şekilde görünene benzeyecektir.

Bu gömülü ifadeyi d2 parametresinin değerini değiştirerek test edebilirsiniz ve d1 parametresinin değerine bağlı olan çap değeri de buna göre değişecektir.

İPUCU: Ayrıca kullanıcı parametrelerini oluşturmanıza gerek de yoktur. User1 ve User 2 yazmak yerine, ifadeleri doğrudan, ölçüsel kısıtların İfade “Expression” sütununa yazabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.