1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Fonksiyon Tuşlarının Gücü

Form fonksiyonu takip eder – bu ifade hep yanlış anlaşılmıştır. Form ve fonksiyon, bir manevi birliği oluşturan kavramlar olmalıdır.

Klavyenin fonksiyon (F) tuşları, birkaç kritik AutoCAD ayarını hızlı bir şekilde kontrol etmek için kullanılabilir ve bunlara aşina olduğunuzda zamandan tasarruf sağlayan harika araçlardır.

İşte fonksiyon (F) tuşlarının ve AutoCAD fonksiyonlarının şeması:

Klavyenin fonksiyon (F) tuşlarının şeması ve bunların işlevleri

Haydi şimdi tüm fonksiyon tuşlarını sırayla ele alalım:

 • F1AutoCAD Yardım “Help” penceresini açar. Bu AutoCAD programınızın bir hayli yavaşlamasına neden olabilir. Bu tuş, değerinden daha fazla soruna sebep AutoCAD ile çalışırken en çok kullanılan Escape (ESC) tuşunun hemen yanında olduğu için, çoğu zaman yanlışlıkla bu tuşa çarpılır ve Çizgi “Line” komutu gibi bir yapışkan komuttan kurtulmak için, sürekli olarak Escape (ESC) tuşuna basması gereken AutoCAD kullanıcısını sinirlendirmesi muhtemeldir. İşte radikal bir çözüm: bir AutoCADBeyni.com üyesi arkadaşım, yanlışlıkla Yardım “Help” penceresini tetiklememesi için bir tornavida kullanarak klavyesinden F1 tuşunu çıkardı 😊. Gerçekte, tuşu sakladığınızdan emin olup; gerektiğinde tekrar kullanabildiğiniz sürece, muhtemelen en iyi fikir olduğunu düşünüyorum.
 • F2 – Komut satırı girişlerinin genişletilmiş görünümünü gösteren AutoCAD metin penceresini açar. Komut Satırında daha önce kullandığınız tüm komutları incelemek istediğiniz zaman, bu tuş kullanışlıdır.
 • F3 – Nesne çıtçıt “Osnap” aracını açık ve kapalı duruma getirir. Bu çok kullanışlı bir tuştur. Çalışan nesne çıtçıtları sık sık istemediğiniz bir nesneyi yakalar. Bu tekrar tekrar olursa, gerçekten zaman kaybetmenize neden olur. Nesne çıtçıtlarını “Osnap” gerektiğinde açmak ve yanlış yerleri yakalayabileceği durumlarda kapatmak için, bu tuşu kullanın.
 • F4 – 3 boyut Nesne çıtçıtlarını “3D Osnap” özelliğini açar ve kapatır.
 • F5 – İzometrik Düzlemi Üst/Sağ/ Sol arasında değiştirir. Aslında 2 boyutlu 2B “2D” olup; görünüş olarak 3 boyut 3B “3D” havası veren sahte izometrik çizimler yaratmak için, izometrik çizim moduna geçmeniz gerekir. Bunun için, imleci durum çubuğunda ekranın sol alt tarafındaki Yakalama Modu “Snap Mode” simgesinin üzerine getirin; sağ tıklayın ve görüntülenen kısa yol menüsünden Ayarlar “Settings” seçeneğini seçin. Sonra Yakalama tipi “Snap type” seçeneği altında, İzometrik Yakalama “Isometric Snap“ seçeneğini seçin. Şimdi, çizdiğiniz nesnenin üst, sağ ve sol olmak üzere üç tarafı arasında geçiş yapmak için, F5 tuşunu kullanın.
 • F6 – Dinamik KKS “UCS” aracını açar ve kapatır. 3B “3D” modelleme çalışmalarında kullanışlıdır.
 • F7 – Karelajı “Grid” görüntüler veya görüntüden kaldırır.. Ben metin nesnelerini normal bir karelajda düzenlemek için, bu tuşu F9 tuşuyla birlikte kullanıyorum.
 • F8 – Diklik “Orto” modunu açar ve kapatır. Tüm fonksiyon tuşları içerisinde bence en kullanışlı olanlarından birisidir.
 • F9 – Karelaja Çıtçıtlanma “Grid Snap” aracını açar ve kapatır.
 • F10 – Açısal İzleme “Polar Tracking” özelliğini açar ve kapatır. Birden fazla geometrik oryantasyona sahip tasarımlar ile çalışırken, tasarımın bir kısmı diğer bir parçaya göre 45 derece döndürüldüğü için, çok kullanışlıdır. Açısal İzleme “Polar Tracking” özelliğini açmak için, bu tuşu kullandığınızda, Diklik “Ortho” modunun otomatik olarak kapandığını unutmayın. Aynı şekilde, F7 ve F9 tuşları kardeş” fonksiyon tuşları olduğu gibi, F8 ve F10 tuşları da kardeşlerdir ve sıklıkla birlikte kullanılırlar.
 • F11 – Nesne Çıtçıt İzleme “Object Snap Tracking” aracını açar ve kapatır. Bazı tasarımcılar Nesne Çıtçıt İzleme “Object Snap Tracking” aracını sürekli kullanır ve asla kapatmaz.
 • F12 – Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracını açar ve kapatır. Bana öyle geliyor ki, muhtemelen Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı (çalışma alanında imlecinizin yanında görüntülenen komut satırı ve durum çubuğu bilgilerini koyan) bu aracı seviyorsunuz veya ondan nefret ediyorsunuz. Şayet sevmiyorsanız, sadece denemek için de olsa zaman zaman denemek için, bu tuş size yardımcı olacaktır.

AutoCAD‘de yalnızca bir tuşa basarak yapabileceğiniz pek çok şey yok. Kısayol tuşları bile bir veya iki harfe veya Enter veya Boşluk tuşuna basmanızı gerektirir. Fonksiyon tuşları potansiyel olarak harika zaman kazandırıcıdırlar. Bunları kullanmak, çalışma alanının altındaki durum çubuğunda bulunan ayar düğmelerine tıklamak için, fareyi kullanmaktan kesinlikle daha hızlıdır.

Yukarıdaki şemayı kullanarak fonksiyonları hafızaya almak sadece birkaç dakika sürer. Çok uzun zaman önce, klavyeme F tuş fonksiyonlarını gösteren küçük kağıt etiketler koyduğumu bile biliyorum.

Benim kişisel favori fonksiyon tuşlarım olan F3 (Nesne Çıtçıt “Osnap”) ve F8 (Diklik “Ortho”) tuşlarıdır. Hem Nesne Çıtçıt “Osnap” hem de Diklik “Ortho” modu, açık olmaları gerekmediğinde sizi gerçekten yavaşlatabilir. Bu yüzden AutoCAD ayarlarının size karşı değil, sizin için çalışmasını sağlamak için fonksiyon tuşlarını kullanmanızı öneririm.

Bu makalemde anlattıklarımın sizler için yardımcı olmasını umuyorum. Aklınıza takılan her türlü AutoCAD sorunu ile ilgili olarak bana soru veya yorum gönderebilirsiniz. Daha iyi AutoCAD ipuçları için, sitemizi izlemeye devam edin ve mail listemize üye olmayı ihmal etmeyin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.