1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de FLATSHOT Komutunu Kullanarak 3Boyutlu 3B “3D” Çizimlerden 2 Boyutlu 2B “2D” Çizimler Oluşturma

AutoCAD bir 3 boyutlu 3B “3D” geometriyi 2 boyutlu 2B “2D” geometriye dönüştürmek için, birçok yok sunmaktadır ve FLATSHOT bu yollardan en harika olanıdır.

Bu komut bir 3 boyutlu 3B “3D” modelden model alanda o anki geçerli (aktif XY düzleminde 2 boyutlu 2B “2D” geometriler yaratabilmektedir. Bu aracı kullanarak 3 boyutlu 3B “3D” modelin  üst “top”, ön “front” ve izometrik “isometric” görüntülerini bir dakikadan daha az bir sürede yaratabilirsiniz.

Bu komutu açıklamak için, aşağıdaki şekilde görünen örnek 3 boyutlu 3B “3D” modeli kullanacağım; buraya tıklayarak modeli indirebilirsiniz.

Modeli AutoCAD’de açtıktan sonra, 3B Modelleme “3D Modelling” çalışma ortamına geçiş yapın ve şayet hali hazırda seçili değilse, görsel stili GörselleştirmeVisualize sekmesinin Görsel stil “Visual style” panelinden Gölgeli “Shaded” görsel stili olarak değiştirin.

Çizim alanının sağ üst köşesinde bulunan Görüntüleme Küpünü kullanarak, görüntüyü üst “top” görüntü olarak değiştirin.

FLATSHOT İletişim Kutusunu Anlama:

Ev “Home sekmesinin genişletilmiş Kesit “Section” panelinden FLATSHOT aracını seçin veya komut satırına FLATSHOT yazıp Enter tuşuna basarak komutu çalıştırın. Aşağıdaki şekilde görünen Flatshot iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusu 2 boyutlu 2B “2D” geometrimizi yaratmak için, kullanacağımız birçok seçeneği barındırmaktadır ve öncelikle bu seçenekleri inceleyelim.

Hedef “Destination”:

İletişim kutusunun en üsteki Hedef “Destination” kısmındaki ilk seçenek Yeni bir blok olarak yerleştir “Insert as new block” seçeneği yeni yaratılacak olan 2 boyutlu 2B “2D” üst görüntünün o anki geçerli (aktif) çizimin içerisine bir blok olarak yerleştirilmesini sağlar.

Mevcut bloğu değiştir “Replace existing block” seçeneği önceden seçmiş olduğunuz herhangi bir bloğun FLATSHOT komutu ile yaratılacak olan blok ile değiştirilmesini sağlar ve üçüncü seçenek olan Dosyaya Dışa aktar “Export to a file” seçeneği 3 boyutlu 2B “2D” çizimi yeni bir .dwg dosyasına dışa aktarır.

Arka plan çizgisi “Foreground line”:

Bu çizgiler seçmiş olduğunuz o anki geçerli (aktif) görüntüden XY düzlemine yansıtılan görünür çizgilerdir. İletişim kutusunun bu Arka plan çizgisi “Foreground line” kısmında bulunan Renk “Color” ve Çizgi tipi “Linetype” aşağı açılır menüleri kullanılarak 2 boyutlu 2B “2D” geometride görünür olacak olan bu çizgilerin renkleri ve çizgi tipleri ayarlanabilir.

Görünmez çizgi  “Obscured line”:

Bunlar 2 boyutlu 2B “2D” geometride mevcut olan gizli çizgilerdir. Şayet görünmez çizgileri göstermek istiyorsanız, Görünmez çizgi  “Obscured line” kısmındaki GösterShow” işaretleme kutusunu işaretleyin ve aşağı açılır menülerden bu çizgiler için bir renk “color” ve çizgi tipi “linetype” seçin.

Tanjant kenarları dahil et “Include tangential edges”:

İletişim kutusunun sol alt köşesinde bulunan Tanjant kenarları dahil et “Include tangential edges” işaretleme kutusunu işaretlediğiniz zaman, yuvarlanmış “filleted” kenarlardaki gibi bitişik kenara teğet olan kenarlarda bir çizgi görürsünüz. Teğet kenarları daha iyi anlamak için aşağıdaki şekli inceleyin.

Üst Görünüşü Yaratma:

Ev “Home sekmesinin genişletilmiş Kesit “Section” panelinden FLATSHOT aracını seçin veya komut satırına FLATSHOT yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, açılan Flatshot iletişim kutusunun en üsteki Hedef “Destination” kısmındaki Yeni bir blok olarak yerleştir “Insert as new block” seçeneğini seçin.

İletişim kutusunun Arka plan çizgisi “Foreground line” kısmında bulunan özellikleri değiştirmeyin ve Görünmez çizgi  “Obscured line” kısmındaki GösterShow” işaretleme kutusunu işaretledikten sonra rengi “color” sarı renk ve çizgi tipini “linetype” gizli “hidden” olarak ayarlayın. Tanjant kenarları dahil et “Include tangential edges” işaretleme kutusunu işaretleyin ve Yarat “Create” düğmesine basın.

İmlecinizin ucunda 3 boyutlu modelinizin imlecinizi takip ettiğini göreceksiniz. Çizim alanında modelinizin 2 boyutlu 2B “2D” üst görünüşünü yerleştirmek istediğiniz yere tıklayın ve ön tanımlı değerleri kabul etmek için, üç kez Enter tuşuna basın.

Ön Görünüşü Yaratma:

Çizim alanının sağ üst köşesinde bulunan Görüntüleme Küpünü kullanarak, görüntüyü ön “front” görüntü olarak değiştirin ve FLATSHOT komutunu tekrar çalıştırın. Flotshot iletişim kutusunda üst görünüşü yaratırken yaptığınız ayarları yapın ve Yarat “Create” düğmesine tıklayın. Bu kez imlecinizin ucunda modelinizin 2 boyutlu ön görünüşünün imlecinizi takip ettiğini göreceksiniz; fakat bu görüntü o anki geçerli (aktif) düzlem olmayan XY düzleminde olduğu için, çizgi gibi görünecektir.

Görüntüyü çiziminize yerleştirmek için, çizim alanında herhangi bir yere tıklayın ve iki kez Enter tuşuna basın. Çiziminizin görüntü bakışını “viewpoint” XY düzleminde olan üst “top” görüntüye değiştirdiğiniz zaman, modelinizin 2 boyutlu ön görünüşünü net olarak göreceksiniz. Sonrasında şayet isterseniz bu görüntüyü çizim alanınızda istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

İzometrik Görünüşü Yaratma:

2 boyutlu 2B “2D” izometrik “isometric” görünüşü yaratmak için, izim alanının sağ üst köşesinde bulunan Görüntüleme Küpünü kullanarak, görüntüyü GD izometrik “SE isometric” görüntü olarak değiştirin ve üst “top” ve ön “front” görünüşleri yaratırken uyguladığımız işlemleri tekrarlayın. Bu sefer XY düzleminde izometrik “isometric” görünüş yaratılacaktır.

Yarattığınız tüm görünüşleri tekrar düzenledikten sonra, örnek modelimizde elde ettiğim durum aşağıdaki şekilde görüldüğü gibidir.

Siz bu aracı ne sıklıkla kullanıyorsunuz ve bu aracı faydalı buluyor musunuz? Lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yorumlarınızı yazarak bizlerle paylaşın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.