1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Filtreleri “Filter” Kullanma

Daha önce AutoCAD’de Hızlı Hızlı Seç özelliğini anlatmıştım. QSELECT komutu çok sık kullanılmadığı ve filtrelenecek çok fazla özellik olmadığı zaman çok faydalıdır. QSELECT komutu kadar güzel olmasa da kullanabileceğimiz güçlü bir AutoCAD aracı daha bulunmaktadır. Bu Filtre “Filter” aracıdır. Filtrenizi kaydedebilir ve istediğiniz sıklıkla tekrar kullanabilirsiniz. Şayet filtrelenecek çok özelliğe sahip ve birçok kez kullanıyorsanız, Filtreler “Filters” çok faydalıdırlar.

Filtre “Filter” aracı belki de çalıştırmak için bir komut düğmesi olmadığı için çok popüler değildir. En azından ben AutoCAD’in yardım dosyasında araştırdığım zaman, herhangi bir bilgi bulamadım. Bu komutu çalıştırmak için, komut satırına FILTER yazıp Enter tuşuna basmak zorundasınız. Açılan Nesne Seçim Filtreleri “Object Selection Filters” iletişim kutusunu ilk gördüğünüz zaman, size korkutucu gelebilir. Fakat bu aracı bir müddet kullandıktan sonra, muhtemelen artık QSELECT komutunu hiç kullanmak istemeyeceksiniz.

Filtre “Filter” Aracını Kullanmanın Avantajları

  1. Tek seferde birden fazla şartlı filtre ayarlayabilirsiniz. QSELECT komutu tek seferde sadece tek bir şartlı filtre ayarlamaya izin vermektedir. Diğer filtreyi seçiminize daha sonra uygulamanız gerekmektedir.
  2. Filtre ayarlarını kaydedebilir ve daha sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Şimdi Filtrelerin “Filters” nasıl çalıştıklarını inceleyelim.

Filtreyi “Filter” Kullanma

AutoCAD çiziminizi açın. Komut satırına FILTER yazın ve Enter tuşuna basın. Nesne Seçim Filtreleri “Object Selection Filters” iletişim kutusu açılacaktır.
Haydi, renk olarak Tabakaya Göre “By Layer” rengini kullanan tüm nesneleri seçmek istediğimizi farz edelim.

Bunu yapmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Nesne Seçim Filtreleri “Object Selection Filters” iletişim kutusunda, choose Filtre Seç “Select Filter” aşağı açılır listesinden Renk “Color” filtresini seçin ve rengi belirlemek için, Seç “Select” düğmesine tıklayın. Açılan Renk Seç “Select Color” iletişim kutusunda, Tabakaya Göre “Bylayer” rengini seçin.
  2. Filtreyi tanımlamak için, Listeye Ekle: “Add to List:” düğmesine tıklayın.

Sekil-01

Uygula “Apply” düğmesine tıklayın. Nesne Seçim Filtreleri “Object Selection Filters” iletişim kutusu kapanacak ve size nesne seçme olanağı sunacaktır. Şimdi istediğiniz seçim yöntemini kullanarak istediğiniz AutoCAD nesnelerini seçin.

Enter tuşuna bastıktan sonra, sadece Tabakaya Göre “By Layer” rengini kullanan nesnelerin seçildiğini görürsünüz.

Şayet Tabakaya Göre “By Layer” rengini kullanmayan nesneleri seçmek isterseniz, filtreyi eşittir ( = ) filtresinden eşit değildir ( != ) filtresine değiştirin.

Şartlı İfadeleri Kullanma

Daha fazla nesne özelliği eklemek için, ilave şartlar tanımlayabilirsiniz. Şimdi çizimin içindeki kırmızı renkli çizgi ve çemberleri seçmek istediğimizi farz edelim. Tanımlamamız gereken şart aşağıdaki gibi olacaktır:

(Circle or Line) and color = red.

Sekil-02

Şartlı ifade işlemcileri “operator” AND ve OR işlemcileri “operatör” dir.

Nesne Seçim Filtreleri “Object Selection Filters” iletişim kutusunda, bu işlemcileri “operatör” tanımlarken önce işlemciyi “operatör” başlatmalı şartları tanımladıktan sonra da işlemciyi “operatör” sonlandırmalıyız.

Örneğimiz için, yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi Nesne Seçim Filtreleri “Object Selection Filters” iletişim kutusunda, önce Filtre Seç “Select Filter” aşağı açılır listesinden **Begin AND işlemcisini “operatör” seçin ve  Listeye Ekle: “Add to List” düğmesine tıklayın. Nesnelerimizi tamamlamak için, önce Filtre Seç “Select Filter” aşağı açılır listesinden **Begin OR işlemcisini “operatör” seçin ve Listeye Ekle: “Add to List” düğmesine tıklayın ve Filtre Seç “Select Filter” aşağı açılır listesinden Çember “Circle” filtresini seçerek Listeye Ekle: “Add to List” düğmesine tıklayın; Çizgi “Line” filtresini seçin ve tekrar Listeye Ekle: “Add to List” düğmesine tıklayın. Böylece çember veya çizgi nesnelerimizi seçmek istediğimizi tanımlamış olduk; artık OR işlemcisini “operatör” sonlandırabiliriz. Bunun için, Filtre Seç “Select Filter” aşağı açılır listesinden **End OR işlemcisini “operatör” seçin ve Listeye Ekle: “Add to List” düğmesine tıklayın. Şimdi sıra rengimizi tanımlamaya geldi. Filtre Seç “Select Filter” aşağı açılır listesinden Renk “Color” filtresini “filter” seçin ve rengi belirlemek için, Seç “Select” düğmesine tıklayın. Açılan Renk Seç “Select Color” iletişim kutusunda, renk kartelasından kırmızı “red” rengini seçtikten sonra OK düğmesine tıklayın ve Listeye Ekle: “Add to List” düğmesine tıklayın. Renk tanımımızı da yaptığımıza göre artık AND işlemcisini “operatör” de sonlandırabiliriz. Bunun için, Filtre Seç “Select Filter” aşağı açılır listesinden **End AND işlemcisini “operatör” seçin ve Listeye Ekle: “Add to List” düğmesine tıklayın. Uygula “Apply” düğmesine tıklayın. Nesne Seçim Filtreleri “Object Selection Filters” iletişim kutusu kapanacak ve çizim alanına döneceksiniz. İstediğiniz nesneleri seçin ve Enter tuşuna basın. Seçtiğiniz nesnelerden sadece kırmızı renkli çizgi ve çemberlerin seçildiğini göreceksiniz. Farklı renkli çizgi ve çemberler yada kırmızı renkli olsa bile (dikdörtgen veya poligon) gibi diğer nesneler seçilmeyeceklerdir.

Filtreyi “Filter” Kaydetme

Filtrelerin “Filters” en güzel yanı kaydedilebilmeleridir. Şayet birçok şartlı filtre tanımlıyorsanız, kullanmak istediğiniz her seferinde bu tanımlama ile uğraşmak çok saçma olacaktır. Bu yüzden oluşturduğumuz filtre tanımına Nesne Seçim Filtreleri “Object Selection Filters” iletişim kutusunun sağ tarafındaki İsimlendirilmiş Filtreler “Named Filters” kısmında bulunan metin kutusuna bir isim verip Farklı Kaydet “Save As” düğmesine tıklayarak tanımımızı daha sonra kullanmak üzere kaydedebiliriz.

Sekil-03

Filtre tanımımızı kaydettiğimize göre, bundan sonra sadece birkaç tıklama ile çizimimiz içerisindeki şartları sağlayan nesneleri seçebiliriz!

Şayet Hızlı Seç “Quick Select” aracını kullansaydık, nesneleri seçmeyi istediğimiz zaman, her sefer tanımlamayı yapmak zorundaydık.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.