1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Favori Araçlara Kolay Ulaşım

Projelerinize  ve projedeki rolünüze bağlı olarak, AutoCAD yazılımının kullanıcı ara yüzünde her zaman bulunmayan kendi seçtiğiniz veya sık kullanılan araç setinizi geliştirmiş olabilirsiniz. Bu araçlara tek bir yerden erişmek için bunları Hızlı Erişim Araç Çubuğuna ekleyebilir veya araç çubuğunda yer kalmaması durumunda yeni bir sekme oluşturabilirsiniz.

Bu makalede sizlere, kendi araç çubuklarınızı, sekmelerinizi ve panellerinizi oluşturmak için, kullanıcı ara yüzünüzü özelleştirme yöntemlerini anlatacağım. Bu özelleştirmeleri harici bir dosyaya nasıl dışa aktaracağınızı ve bunları yeni iş bilgisayarınıza  nasıl taşıyacağınızı da öğreneceksiniz.

Hızlı Erişi Araç Çubuğunu “Quick Access Toolbar” Özelleştirme

Hızlı Erişi Araç Çubuğu “Quick Access Toolbar” , kaydetmek “save”, farklı kaydetmek “save as” ve bastırmak “plot” gibi en sık kullanılan ve sık kullanılan araçlardan bazılarına sahiptir. Kendi araçlarınızı eklemek için, şerit ara yüzünden Aracı hızlı erişim araç çubuğuna “quick access toolbar “ sağ tıklayın ve açılan menüden Hızlı Erişi Araç Çubuğu “Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Ekle “Add “ seçeneğini seçin.

Şayet aradığınız komutu şeritin sekmeleri üzerinde bulamıyorsanız, Hızlı Erişim Araç Çubuğunu “Quick Access Toolbar“ sağ tıklayın ve açılan menüden Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştir ” Customize Quick Access Toolbar ” seçeneğini seçin. Bir Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştir KAYÖ “CUI” penceresi tüm AutoCAD komutlarının bir listesini açar; ardından gerekli komutu CUI penceresinden Hızlı Erişim Araç Çubuğu ” Quick Access Toolbar” öğesine sürükleyip bırakabilirsiniz. Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştir KAYÖ “CUI”penceresinde birden çok komut seçmek için CTRL tuşunu basılı tutabilirsiniz.

Hızlı Erişim Araç Çubuğundan “Hızlı Erişim Araç Çubuğu” bir aracı kaldırmak için, aracın üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden Hızlı Erişi Araç Çubuğundan Kaldır ” Remove from Quick Access Toolbar“ seçeneğini seçin.

Şayet Varsayılan Hızlı Erişim Araç Çubuğunda “Quick Access Toolbar“ yer kalmaması durumunda, Hızlı Erişim Araç Çubuğuna “Quick Access Toolbar“ yeni bir açılır menü ekleyebilir ve araçlarınızı oraya yerleştirebilirsiniz. Yeni bir açılır menü oluşturmak için, komut satırına CUI yazın ve Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştir “Customize User Interface“ penceresini açmak için Enter tuşuna basın.

Tüm araç çubuklarını göstermek ve varsayılan araç çubuğunu seçmek için, Tüm Dosyalarda Özelleştirme “Customization in all Files” panelindeki   Hızlı Erişim Araç Çubuğu “Quick Access Toolbar“ öğesinin sol tarafındaki artı işareti (+) simgesine tıklayın; ardından sağ tıklayıp açılan menüden  Yeni Aşağı-açılan “New Drop-down” seçeneğini seçin.

Yeni aşağı açılır kutu, Hızlı Erişim Araç Çubuğuna “” Quick Access Toolbar”  eklenecektir. Bu yeni aşağı açılır kutuyu sağ tıklayıp açılan menüden Yeniden Adlandır “Rename seçeneğini  seçerek yeniden adlandırabilirsiniz. Bu araç çubuğuna komutlar eklemek için, özelleştirme panelinin altındaki Komut listesi “Command List” paneline gidin, istediniz komutu bulun ve ardından sağ tıklayın ve açılan menüden Kopyala “Copy” seçeneğini seçin. Ardından, daha önce oluşturduğunuz yeni aşağı açılır menüye gidin, üzerine sağ tıklayın ve açılan menünden Yapıştır “Paste” seçeneğini seçin. CTRL tuşunu basılı tutarak kopyalamak için birden fazla komut seçebilirsiniz. Tüm özelleştirmeler yapıldıktan sonra, değişiklikleri kabul etmek ve CUI penceresini kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.

Sekmeleri ve Panelleri Özelleştirme

Tıpkı Hızlı Erişim Araç Çubuğunun ” Quick Access Toolbar” özelleştirilmesinde olduğu gibi, üzerine favori komutlarınızı yerleştirmek için, herhangi bir sekmeyi de özelleştirebilirsiniz; ancak kendi sekmenizi yaratmak ve sık kullanılan araçlarınızı üzerine yerleştirmek daha iyidir.

Yeni bir sekme yaratmak için, komut satırına CUI yazın ve Enter tuşuna basın. CUI penceresinden, Tüm Dosyalarda Özelleştirme “Customization in all Files” panelindeki Hızlı Erişim Araç Çubuğu ” Quick Access Toolbar” öğesinin  yanındaki artı işaretini (+) tıklatarak şerit genişletin ve listedeki Sekmeler “Tabs “ öğesi üzerine sağ tıklayın; açılan menüden Yeni Sekme “New Tab “ seçeneğini seçin. Sekmenize bir ad verin ve değişiklikleri kabul etmek için Enter tuşuna basın. Sekmeniz artık yeni paneller için hazırdır.

Şerit ağacının yanındaki artı işareti (+) simgesine basarak panelleri genişletin ve eklemek istediğiniz panelleri seçin. Ardından panel üzerinde sağ tıklayın ve açılan menüden Kopyala “Copy” seçeneğini seçin; birden çok panel seçmek için CTRL tuşunu basılı tutabilirsiniz. Tüm paneller kopyalandıktan sonra önceki adımlarda eklediğiniz özel sekmeye gidin, üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden Yapıştır “Paste” seçeneğini seçin. Seçtiğiniz paneller özel araç çubuğuna eklenecektir.

Ayrıca kendi panelinizi de oluşturabilir ve özel sekmeye ekleyebilirsiniz. Panelinizi oluşturmak için şerit ağacındaki Paneller “Panels” öğesine sağ tıklayın ve açılan menüden Yeni Panel “New Panel” seçeneğini seçin. Panelinize yeni bir isim verin ve değişiklikleri kabul etmek için Enter tuşuna basın. Komutlarınızı bu yeni panele eklemek için, Komut listesi “Command List” paneline gidin ve panele eklemek istediğiniz tüm komutları kopyalayın ve daha sonra bu komutları özel panelinize yapıştırın “paste”.

Şimdi bu yeni paneli kopyalayıp şimdiye kadar kullandığımız yöntemi kullanarak özel sekmesine yapıştırın ve değişiklikleri kabul etmek ve KAYÖ “CUI” penceresini kapatmak için, Ok düğmesine tıklayın.

O anki Geçerli (Aktif) Çalışma Ortamına Sekme Ekleme

Şimdiye kadar yeni sekmenizde çok sayıda özelleştirme yapmış olsanız bile, çalışma alanınıza “workspace” ekleyinceye kadar bu özelleştirmeler çalışma alanınızda görünmeyecektir. Bu yeni sekmeyi mevcut herhangi bir çalışma alanına ekleyebilirsiniz; ancak yeni bir çalışma alanı oluşturup bu çalışma alanına bu özelleştirmeleri eklemenizi öneririm. Aşağıdaki yöntemle, özelleştirmelerinizi farklı bilgisayarlardaki AutoCAD programlarında kullanmak için taşımanız kolaylaşır.

Yeni bir çalışma alanı oluşturmak için, Çalışma Alanı açılır menüsünü tıklayın ve menüden Aktif olarak Kaydet “Save Current As “ seçeneğini seçin. Yeni çalışma alanının adını girmenizi isteyen bir Çalışma Alanını Kayde “Save Workspace“ iletişim kutusu görüntülenir. Bu iletişim kutusunda bu yeni çalışma alanımıza çalışma alanım olarak isim verelim ve iletişim kutusunu kaydederek kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.

Komut satırına tekrar CUI yazın ve Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştir “Customize User Interface “ iletişim kutusunu açmak için Enter tuşuna basın. Bu pencerede yeni bir çalışma alanının eklendiğini göreceksiniz; bu çalışma alanını seçin ve aşağıdaki şekilde  gösterildiği gibi sağ taraftaki çalışma alanı içeriği “Workspace Contents“ panelindeki Çalışma Alanını Özelleştir düğmesine tıklayın.

Çalışma Alanı İçerikleri “Workspace Contents“ panelindeki çalışma alanım öğesi, değişiklik yapmak için hazır olduğunu belirten mavi renge dönecektir. Şimdi, KAYÖ “CUI” penceresinin solundaki Tüm Dosyalarda Özelleştirme “Customizations in All Files“ öğesinin sol tarafındaki artı (+) simgesine tıklayarak şerit ve sekmeleri genişletin ve paneller listesindeki özel panelinizin yanındaki radyo düğmesini tıklayın. Sekmenizi işaretledikten sonra, CUI penceresinin sağındaki Çalışma Alanı İçeriği “Workspace Contents“ panelinde Bitti “Done“ düğmesine tıklayın.

Sekmeniz artık özel çalışma alanınıza eklenecektir. Değişiklikleri uygulamak için Çalışma Alanını tekrar seçerek çalışma alanınızı yenilemeniz gerekebilir.

Özelleştirmelerinizi Harici Bir Dosyaya Dışa Aktarma

Artık yaptığınız  tüm özelleştirme değişikliklerinizi başka bir bilgisayara aktarılabilen bir dosyaya kaydetme zamanı geldi, çünkü kullandığınız her bilgisayarda bu değişikliklerin tümünü yapmak zorunda kalmanız çok verimli olmayacaktır. Bu ayarları kaydetmek ve başka bir bilgisayara taşımak  için, en iyi yöntem, çalışma ortamınızı bir CUIx dosyası olarak kaydetmektir.

Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, Kullanıcı Arabirimini Özelleştir “Customize User Interface“ penceresini açmak için komut satırına CUI yazın, Aktarma “Transfer“ sekmesini seçin ve Asıl Özelleştirme Dosyası (acad.cuix) “Main Customization File (acad.cuix)” aşağı açılır menüsünden Farklı Kaydet “Save As” seçeneğini seçin.

Şimdi, dosyanızı kaydetmek istediğiniz konumu belirtin, bir ad verin ve Kaydet “Save” düğmesini tıklayın. Özelleştirmeleriniz belirtilen yerde CUIx dosyası olarak kaydedilecektir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.