1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Farklı Çizim Sunumları Yaratma

Kat planını oluşturarak AutoCAD çizimimizi tamamladığımızı farz edelim. Duvarları ve kolonları oluştururken, birkaç tabaka ayarladık. Peki neden? Nispeten büyük ve küçük ölçekli farklı çizim sunumları oluşturacağız. Nasıl mı? Ayrı iki tabaka durumu “layer state” oluşturacağız.

İstediğiniz bir çiziminizi açın veya bu DWG dosyasını indirin. Çiziminiz aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi görünecektir.

O anki Geçerli (Aktif) Durumu “Current State” Kaydetme

Bu geçerli (aktif) durum “state” çiziminizin tüm detaylarıyla nasıl görüneceği belirtecek. Şimdi bu tabaka durumlarını “layer state” kaydedelim. AutoCAD şeridinizin, Giriş “Home” sekmesindeki > (genişletilmiş haldeki) Tabakalar “Layers” panelindeki > Kaydedilmemiş tabaka durumu “Unsaved Layer state“ listesi içerisinde > Yeni Tabaka Durumu “New Layer State“ seçeneğine tıklayın.

Bu yeni tabaka durumunu “layer state” Tüm Detaylar olarak isimlendirin ve Açıklama “Description” kısmını aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi doldurun.

İşte bu kadar! Yeni bir tabaka durumu “layer state “ kaydettiniz! Bu tabaka durumu “layer state“, geçerli görünüşünüzün tabakalarının çözülmüş “thaw”, dondurulmuş freeze” olduğu; hangi renkte “color” veya çizgi kalınlığında “line weigth” olduğu gibi tabaka özelliklerini kaydeder.

Başka Bir Tabaka Durumu “Layer State” Kaydetme

Şimdi başka bir tabaka durumu “layer state” tanımlayacağız. Tabaka Özellikler Yöneticisini “Layer Properties Manager” açın.

Aşağıda listelenen tabakaları “layer” dondurun “freze”:

  1. A-Column-Structure,
  2. A-Wall-Pattern,
  3. A-Wall-Structure.

Şimdi bu tabakaların “layer” çizgi kalınlıklarını “line weight” ve rengini “color” aşağıdaki gibi değiştirin:

  1. A-Column: 0.15, blue
  2. A-Door: 0.05, red
  3. A-Wall: 0.09, black.

Değişiklikleri tanımak için, rengi değiştiriyoruz. Çizgi kalınlığını değiştiriyoruz. Böylece büyük ölçekte bastırdığımız zaman, çok kalın olmayacaktır.

Daha önce olduğu gibi aynı prosedürü kullanarak bu tabaka durumunu “layer state“ da kaydedin. Bu t tabaka durumu “layer state“ için, Az Detaylı ismini verin ve uygun bir açıklama yazın. İşte bu kadar; artık iki tabaka durumunuz “layer state“ var!

Tabaka Durumunu “Layer State” Yükleme

Peki, bunları nasıl kullanabiliriz? Kolay. Tabakalar “Layers” bölümündeki tabaka durumlarınızı “layers state” tıklamanız yeterlidir. Orada yarattığınız bu iki tabaka durumunu “layers state” görüyor olmalısınız: Tüm Detaylar ve Az Detaylı. Tabaka durumunu “layer state” değiştirmeye çalışın ve farkı görün.

Artık yüksek detaylara sahip bir sunumunuz ve daha az detaylara sahip bir sunumunuz var.

Tabaka Durumlarını “Layer State” Yerleşimde “Layout” Kullanma

Şimdi bir yerleşim “layout” açın. Ben bu makale için size hali hazırda bir yerleşim “layout” yarattım. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, çiziminizdeki Yerleşim “Layout” sekmesinde görünen her iki görüntü bakışı “viewport” da aynı görünüyor, değil mi? İkisinin de tüm tabakaları “layer” açık “on” durumunda. Bu görüntü bakışları “viewport”, tabaka “layer” özellikleri yaratılıp; değiştirmeden önce oluşturuldu.

Şimdi sağ taraftaki görüntü bakışının “viewport” içerisine çift tıklayın. Bu görüntü bakışını “viewport” aktif hale getirecektir.

Sağ taraftaki görüntü bakışının “viewport” etkinleştirdikten sonra, tabaka durumlarını “layer state Az Detaylı olarak değiştirin. Bu işlem, sağ taraftaki görüntü bakışını “viewport” düşük ayrıntılarla değiştirirken, sol taraftaki görüntü bakışının “viewport” hala yüksek ayrıntılar ile görüntülenmesini sağlayacaktır.

Farklılıkları görebiliyor musunuz? Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, kapıların renginin değiştiğini kolayca fark edebilirsiniz.

Şayet aşağı açılır listeden geçiş yapıyorsanız, bu çalışmayacaktır.

Bazen de her iki görüntü bakışının “viewport” görünüşleri yeni tabaka durumlarına “layer” state” değiştiriliyor. Ama endişelenmeyin. Şayet bu problemi yaşıyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin:

1.      Her iki görüntü bakışınızda “viewport“ da Tüm Detaylar tabaka durumuna “layer state” geri yükleyin. Doğru görüntü bakışınızıa “viewport“ tekrar etkinleştirin. Şimdi tabaka durumları “layer state” listesinden Tabaka Durumlarını Yönet “manage layer states” seçeneğini seçin.

Tabaka Durumları Yöneticisi “Layer States Manager “ iletişim kutusunda, Az Detaylı durumunu seçin ve bu iletişim kutusunun altındaki Geri Yükle “Restore” düğmesine tıklayın. Bu işi yapacaktır.

 

Şimdi Yerleşim “Layout” sekmesindeki her iki görüntü bakışınıza “viewport” bakın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, aynı kat planını farklı görüntü bakışlarında “viewport” görüyorsunuz ve her ikisi de farklı renkleri ve çizgileri gösteriyor.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.