1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de En İyi Ayarlar

Dinamik Veri Giriş

Daha önceki derslerimizde Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracını nasıl devre dışı bırakılacağını ve etkinleştireceğimizi görmüştük. Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracını durum çubuğunda görüntületmelisiniz. Çünkü bu aracı çok sık AÇIK ve KAPALI hale getirmeniz gerekecektir.

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı, çizim yaparken imlecin yakınında bir araç ipucunda seçenekleri, komutları ve kullanıcı veri girişlerini görüntüler.

Aşağıdaki şekilde Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı AÇIK durumdayken bir çizgi çizimi esnasında görüntülenen seçenekler görünmektedir.

Aşağıdaki şekilde Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı KAPALI durumdayken bir çizgi çizimi esnasında görüntülenen seçenekler görünmektedir.

Nesne Çıtçıtlanma “Object Snap” (OSNAP)

Nesne Çıtçıtlanma OSNAP, çizim yaparken hassasiyet sağlayan bir araçtır. Mevcut nesneler üzerindeki belirli noktaları yakalamanıza yardımcı olması için, bu aracı kullanın.

Çizim yaparken bizim için önemli olan yakalama noktaları: Uç nokta “Endpoint”, Orta nokta “Midpoint”, Oktant noktası “Quadrant”, Teğet “Tangent” ve Dik “Perpendicular” noktalarıdır. Bu nesne çıtçıtlarını etkinleştirmeniz gerekir. (Aşağıdaki şekildeki gibi listenin görüntülenmesi için, durum çubuğundaki OSNAP simgesine tıklayın ve istediğiniz nesne çıtçıtlarını tıklayarak seçin)

Orta nokta “Midpoint”

Orta nokta “Midpoint” nesne çıtçıtı, aşağıdakine benzer şekiller elde etmenize yardımcı olacaktır.

[BA] doğru parçasını çizmek için, [DE] doğru parçasının orta noktasının nerede olduğunu tam olarak bilmemiz gerekiyordu. Orta nokta “Midpoint” nesne çıtçıtı etkinleştirildiğinde, [BA] doğru parçasının başlangıç noktasını [DE] doğru parçasının merkezinde tutmamıza yardımcı olmak için, LINE komutunu çalıştırdıktan sonra, imleci [DE] doğru parçasının merkezinin yakınına getirmemiz yeterli olacaktır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere AutoCAD yeşil renkli bir üçgen sembolü görüntüleyerek [DE] doğru parçasının orta noktasını yakalayacaktır.

[DE] doğru parçasının ortasını belirten yeşil renkli bir üçgen sembolüne dikkat edin.

Oktant noktası “Quadrant”

Aşağıdaki şekilde görünen örnek üzerinde çalışırken oktant noktası “quadrant” nesne çıtçıtı gerekli olacaktır. A, B ve C, D noktalarını doğru noktalardan bağlamanız gerekir. Bu sebeple oktant noktası “quadrant” nesne çıtçıtı aktif olmalıdır.

Teğet “Tangent”

Aşağıdaki şekilde görünen şekli çizmek için Teğet “Tangent” nesne çıtçıtı yararlı olacaktır.

Karelaj “Grid”

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Karelaj “Grid” çizim alanında referans mesafesi olarak hizmet edebilecek grafik kağıdı stili görüntüler.

Birimler “Units”

Her projenin başında, çizim yapacağınız birimi ayarlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Erişmek için,

  1. Komut satırına UNITS yazın.
  2. Enter tuşuna basın.

Ölçü birimlerini biçimlendirmek için, Uzunluk “Length” bölümünü kullanabilirsiniz. Örneğin, Mühendislik “Engineering“ ve Mimari “Architectural“ biçimlerini “format” seçerseniz, AutoCAD her çizim biriminin bir inç olduğunu kabul eder.

Açı “Angle” biçimini “format” de ayarlayabilirsiniz.

Yerleştirme ölçeği “Insertion scale”, çiziminize eklenmiş olan bloklar için ölçü birimini kontrol etmeye yardımcı olur. Belirlenmiş birimlere eşleştirmek için, ölçeklendirmeden blok yerleştirebilmek için Birimsiz “Unitless” seçeneğini seçmenizi öneririm.

Buraya kadar gereken tüm özellikleri inceledik ve ihtiyaç duyulduğunda daha fazla özellik eklemek için, her zaman geri dönebiliriz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.