1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Elektronik Transfer “eTransmit“ Paketi Yaratma ve Düzenleme

Bir AutoCAD çizimi, Harici referans “Xref”, yazı karakteri “font” stilleri, resimler, excel tabloları, dokular “texture”, 3 boyutlu 3B “3D” çizimler ve diğer bileşenler için çok sayıda harici veri içerebilir. Bir proje üzerinde çalışmayı bitirdikten sonra, son kullanıcıların eksik bileşenleri aramadan projede çalışmasını kolaylaştırmak için bu harici dosyaların tamamını ilettiğinizden emin olmanız gerekir.

Ancak elle harici dosyaları seçmek zaman alan ve hata yapılma olasılığı yüksek bir görevdir, AutoCAD, bu işlemi çok hızlı ve kolay hale getiren Elektronik transfer “eTransmit” adlı bir araca sahiptir. Çizime bağlı tüm öğelerin bir ZIP dosyası veya klasörü biçiminde bir paketi oluşturur.

Elektronik transferi “eTransmit” aracını kullanmak için, çiziminizi kaydettiğinizden emin olun. Çiziminizi kaydettikten sonra, AutoCAD pencerenizin sol üst köşesindeki kırmızı renkli A harfi şeklindeki uygulama düğmesine tıklayın ve Yayınla “Publish” komut düğmesine tıklayın ve sonra, yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi Elektronik transfer “eTransmit”” seçeneğini seçin.

İleti Yarat “Create Transmittal” penceresi, çizimlerinizdeki tüm eklerin ağaç görünümüyle açılacaktır; şayet bu ekler ağacı liste görünümünde görmek isterseniz, Dosyalar Tablosu “Files Table” sekmesine geçebilirsiniz.

Ağaç görünümünde, tüm eklerin görünür olacağı mevcut çizimler panelini bulacaksınız. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, Aktif Çizimler “Current Drawings” panelinin altındaki Dosya Ekle “Add File” düğmesini tıklayarak Elektronik transfer “eTransmit” paketine birden fazla çizim dosyası ekleyebilirsiniz.

Alıcının pakete not ekleyebileceğiniz Not Girme “Enter Notes“ panelini aşağıdaki şekilde görebilirsiniz. Elektronik ileti “ETransmittal” dosyanız oluşturulduktan sonra, bir rapor hazırlanacak ve karşı tarafa tam bir paketle birlikte TXT dosyası olarak iletilecektir; pencerenin sol alt köşesindeki Raporu Görüntüle “View Report”  düğmesini kullanarak iletim raporunu görüntüleyebilirsiniz.

Şayet leti Yarat “Create Transmittal” penceresinin sağında bulunan İleti Ayarları “Transmittal Setups” düğmesini tıklatırsınız, iletim paketi ayarlarını değiştirebileceğiniz yeni bir pencere açılır ve daha sonra kullanmak üzere o ayarları kaydedebilirsiniz.

Yeni “New “ düğmesine tıklayın ve kurulumunuza bir ad verin; daha sonra Devam “Continue” düğmesine tıklayın. Artık, Transmittal Ayarlarını Değiştir “Modify Transmittal Setup“ penceresini kullanarak Elektronik ileti “eTransmittal” paketinin ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Şimdi bu pencerenin kullanışlı seçeneklerinden bazılarına göz atalım.

İletim Tipi ve Konumu:

Bu panelin İleti paket türü “Transmittal package type“ aşağı açılır menüsünden, oluşturacağınız paket türünü (bir zip dosyası veya bir sıkıştırılmış klasör gibi) seçebilirsiniz.

Şayet iletimi gönderdiğiniz alıcınız AutoCAD‘in daha eski bir sürümünü kullanıyorsa, çizimleri Dosya Biçimlendirmesi “File format“ açılır menüsünü kullanarak eski bir sürümde de kaydedebilirsiniz.

İletim Dosyası “Transmittal File” klasörünün yanındaki üç nokta şeklindeki simgeyi kullanarak iletim dosyasını kaydetmek istediğiniz konumu belirtin.

Klasör Yolu Seçenekleri:

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Klasör Yolu Seçenekleri “Patch Options” penceresinde, üç radyo düğmesi göreceksiniz.

Birinci radyo düğmesi, Elektronik transfer “eTransmittal” paketinin her bir bileşenini ayrı bir klasöre koyacaktır. Tüm dosyaları bir klasöre yerleştir seçeneği, bağlı tüm bileşenleri tek bir klasöre yerleştirecektir.

Üçüncü seçenek, her bileşen gönderim paketi içindeki yolunu koruyacak şekilde yapılandırılmış bir klasör oluşturacaktır. Örneğin, A klasörü içindeki B klasörünün içine bir X-ref yerleştirilirse, bu iletim, B klasörü içinde bir A klasörü oluşturur ve sonra, harici referansı “Xref“ B klasörüne yerleştirir.

Eylemler “Actions”:

Burada tekrar birden fazla radyo düğmesi bulacaksınız ancak bunların çoğu açıklayıcı değil.

Harici referansları bağla “Bind external references” radyo düğmesi, geçerli çiziminizdeki harici referansları “Xref’”bağlar, yani, harici referans “Xref” bir bloğa dönüştürür ve çizime yerleştirir.

Çizimleri temizle “Purge drawings”  radyo düğmesi tabakalar “layer”, bloklar “block” ve çizgi tipleri “linetype” gibi kullanılmayan tüm bileşenleri çiziminizden temizleyecek ve temizlenen çizimlerle Elektronik iletim “eTransmit” paketini oluşturacaktır.

Ve  son olarak…

Gerekli tüm ayarları yaptıktan sonra OK düğmesine tıklayın ve İletim Ayarını Değiştir “Modify Transmittal Setup” penceresini kapatın ve OK düğmesine tekrar tıklayın. Komple paketiniz şimdiye kadar yaptığınız tüm ayarlarla birlikte belirtilen yerde yayınlanacaktır.

Bu makale ile ilgili sorularınız mı var? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.