1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Eğlenceli Yazılar

Bu makalemin başlığı kulağa hoş geliyor değil mi? Bu makalemde de sizlere eğlenceli fıkralar anlatmayacağıma emin olabilirsiniz. Eğlenceli yazılardan kast ettiğim yazılarda alt simge, üst simge olarak veya özel karakterleri yazma.

Benim her zaman kullandığım iki yol var – bunlar Alt tuşu kodları ve Çok Satırlı Yazı “MText“ düzenleyicisinde istifleme seçeneklerini kullanma.

Alt tuşu Kodları

  1. Windows’un Başlat “Start” düğmesi içerisinde> Tüm Programlar “All Programs” düğmesi altında> Donatılar “Accessories” klasöründe> Sistem Araçları “System Tools” içinde> Karakter Eşlem “Character Map” komut düğmesini seçin.
  2. Açılan Karakter Eşlem “Character Map” iletişim kutusunda istediğiniz sembolü arayıp bulun ve onu seçin.
  3. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi açılan Karakter Eşlem “Character Map” iletişim kutusunun sol alt köşesinde seçtiğiniz sembolün açıklamasını ve sağ alt köşesinde Alt+0178 gibi o sembolün kodunu göreceksiniz.
  4. Sembolü yerleştirmek istediğiniz yere (AutoCAD çiziminizde Yazı Düzenleyicisine “Text Editor” veya Çok Satırlı Yazı Düzenleyicisine “MText Editor”) geri gidin ve Alt tuşuna basılı tutarak 0178 yazın. Bu işlem seçtiğiniz özel karakteri yazının içerisine yerleştirecektir.

Sekil-1

 İstifleme

  1. Şayet yazarken (m2) örneğindeki gibi 2 rakamını üst simge olarak yazma ihtiyacı duyuyorsanız, Üst simge olarak görünmesini istediğiniz harflerin veya rakamların sonrasında (^) karakterini yazdıktan sonra üst simge olarak görünmesini istediğiniz harf veya rakam sayısı kadar boşluk bırakın. Aşağıdaki örnekte, ben sadece tek bir karakteri üst simge (²) yapmak istiyordum; bu yüzden sonrasında (^) karakterinden sonra sadece 1 boşluk koydum.
  2. Aşağıdaki şekildeki yazının üçüncü satırında görüldüğü gibi sonrasındaki boşluklarda dahil olacak şekilde yazıyı seçin ve şekilde kırmızı çember içine almış olduğum istifleme “stack” düğmesine tıklayın.

Sekil-2

Alt simgeler için, yazı ve boşlukların sırası terse değiştirilmelidir – yani aynı örnekte 2 rakamını üst simge değil de alt simge olarak yazmak için, b^2 şeklinde (burada b= boşluk anlamındadır.) yazmalısınız. Boşlukların yerine yazıları ters tarafta kullanarak hem üst simge hem de alt simge birleşimlerini birlikte yazabilirsiniz. Şapka (^) karakteri yerine kesir bölü (/) karakterini kullanabilirsiniz; bu şekilde kesir anlamı vermek için, alt simge ile üst simge arasına bir çizgi eklersiniz.

Umarım bu makalede paylaştığım bilgiler işinize yarar ve işlerinizi kolaylaştırır!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AutoCAD’den AutoCAD Mimariye “AutoCAD Arhitecture” Geçiş İçin Hızlı Bir Başlangıç

Şayet mimari görevlerinizi daha önce AutoCAD ® programı ile tamamladıysanız ve AutoCAD Mimari’ye “AutoCAD Architecture …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.