1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Düzensiz Ölçekli Nesneleri Düzenleme

Aşağıdaki şekilde görünen bu resim AutoCAD‘de çizilmiştir. Kırmızı renkli daire içindeki korkuluğa bir göz atın. Böyle bir korkuluk çubuklarını nasıl yapabiliriz?

Bu aslında basit ama; sıkıcı tekrarlayan bir görev. Gördüğünüz gibi, aynı korkuluk çubuğunu merdivenin her yerinde kullanabilirim. Bu yüzden korkuluk çubuğunu bir blok haline getirdim.

Korkuluk çubuğunu bir blok haline getirdikten sonra, bu bloğu X ölçeğini biraz sıkıştırarak çizimime yerleştirebilirim. Ben sadece X ölçeğini değiştirdim;  Y ve Z ölçeklerini 1 olarak bıraktım.

Bunu yapabilmek için, bloğunuzu çiziminize yerleştirirken Düzgün Ölçek ”Uniform Scale” işaretleme kutusunun işaretini kaldırdığınızdan emin olun.

Değer 0.90 olabilir. Sonra işlemi tekrar ediyorum ve bir sonraki bloğu X ölçeğini 0.80 ile yerleştiriyorum. Daha sonrakini 0.75. İşlemi son korkuluk çubuğuna kadar tekrarlıyorum. Doğru ölçeği elde etmek için, bazı denemeler yapmanız gerekebilir. Ama fikri anladınız sanırım.

Tek tip olmayan “Non uniform” ölçekle yapabileceğiniz birçok şey var. Bu sadece bir tanesi.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Plan Bölgelerinin “Plan Regions“ Görünürlüğünü Kontrol Etme

Revit’te bir Plan bölgesi “Plan region“ oluşturduktan sonra, plan görünüşünde onu görünür yapabilir veya gizleyebilirsiniz. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.