1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Defpoints Tabakası “Layer” Nedir

AutoCAD‘in Tabaka Özellikleri Yöneticisinde “Layer Property Manager“ otomatik olarak yaratılan Defpoints tabakasını “layer” fark etmiş olmalısınız. Bu tabakanın “layer” neden otomatik olarak oluşturulduğunu merak ettiniz mi, bu tabakanın “layer” kullanımı nedir? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız, bu makaleyi okumaya devam edin.

Defpoints Tabakası “Layer” Nedir?

AutoCAD çiziminizde bir ölçü “dimension” yaratıldığında, bu tabaka “layer” otomatik olarak oluşturulur; bu tabaka “layer” ölçülerin tanım noktaları hakkındaki bilgileri depolar. Bu tabakadaki “layer” nesneler çizim alanında görülebilir ancak çizimler bastırıldığı zaman, bu nesneler görünmeyecektir; bastırma “plot” işlemi Defpoints tabakası “layer” için kapalı konuma getirilmiştir.

Şekil 1 – Ölçülerde “Dimension” görünen tanım noktaları

Tanımlama noktaları ölçüler “dimension” için referans noktalarıdır ve bunlar bir ölçü“ dimension” seçildiğinde tutamaç noktaları ile aynı konumda görünürler. Yukarıdaki resimde, kırmızı dairelerin yerinde küçük noktalar göreceksiniz, bu noktalar sadece çizim alanında görülebilirler ve bastırılmazlar.

Defpoint tabakası “layer” silinemez ve şayet onu silmeye çalışırsanız, Şekil 2’de gösterildiği gibi bir hata mesajı görüntülenecektir. LAYDEL komutu bu tabakayı layer” silmek için kullanılabilir; ancak çiziminizi bozabileceği için bunu yapmanızı önermem.

Şekil 2 – Defpoint ltabakasını “layer” silmeye çalıştığınızda görüntülenen hata mesajı

 

Defpoints tabakası “layer” üzerine nesneler koymalı mıyım?

Teknik ressamlar genellikle Defpoints tabakası bastırılmayacağı için, görüntü bakışı “viewport” ve ysrdımcı çizim nesneleri gibi baskıda görünmesini istemedikleri nesneleri bu tabaka “layer” üzerine yerleştirirler. Ancak bu çizimde beklenmedik değişikliklere neden olabileceği için iyi bir uygulama değildir.

Şayet 0 tabakasını “layer” dondurursanız, Defpoints tabakasına “layer” yerleştirilen tüm nesneler de kısmen kilitli kalcağı için, bu nesneleri seçemezsiniz.

 

AUDIT komutunu çalıştırdığınızda, Defpoints tabakasına “layer” yerleştirilen tüm nesneler $ AUDIT-BAD-LAYER isimli yeni bir tabakaya “layer” olarak aktarılır ve sonuç olarak nesneler baskıda görünmez olarak kalırlar.

Bu nedenle, komplo kapatıldığında yeni bir katman yaratmaya çalışın ve sonra göstermek istemediğiniz tüm nesneleri, görünüm katmanı ve inşaat geometrileri gibi arsa içerisinde bu katmanda yerleştirin.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AutoCAD’den AutoCAD Mimariye “AutoCAD Arhitecture” Geçiş İçin Hızlı Bir Başlangıç

Şayet mimari görevlerinizi daha önce AutoCAD ® programı ile tamamladıysanız ve AutoCAD Mimari’ye “AutoCAD Architecture …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.