1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Çubuğu “Spline” Sürekli Çizgiye “Polyline” Dönüştürme

Öncelikle bu günün özel anlamı dolayısıyla Bize bu modern cumhuriyette yaşama imkanı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu önderim, büyük devlet adamı, eşsiz politikacı  ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük askeri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK‘ü saygı özlem ve minnetle anıyorum. Tabi ki, Gazi paşamın bizlere gösterdiği anlayış gereği bugün de AutoCAD ile ilgili ipucumuz olacak: (Günün anlam ve önemine binaen yukarıdaki şekilde görünen AutoCAD çalışmamı buradan indirebilirsiniz.)

Çubukları “Spline” sürekli çizgilere “polyline” dönüştürmek için, çeşitli yollar vardır. İşte bunlar:

  • Flatten aracı: Şayet AAutoCAD programınızda Hızlı Araçlar “Express Tools” yüklü ise, FLATTEN komutunu çalıştırın ve çubuğu “spline” seçin. PLINETYPE sistem değişkeni ayarından bağımsız olarak sürekli çizgiye “polyline” dönüştürülecektir.
  • AutoCAD 2009, Bonus Pack 1 veya daha ileri sürümlerde: Çubuğu Sürekli çizgiye dönüştürme “Spline to Polyline” aracı PEDIT komutuna dahil edilmiştir.
  • WMFOUT/WMFIN: WMFOUT komutunu çalıştırın, bir dosya adı girin; ardından çubuğu “spline” seçin. Şimdi spline’ı silin ve WMFIN komutunu çalıştırın. Görüntü bakışınızın “Viewport” sol üst köşesini yerleştirme noktası “insertion point” olarak kullanın ve ardından 2X olarak ölçeklendirin. Ortaya çıkan nesneyi EXPLODE komutunu kullanarak patlatın; artık bir sürekli çizgi “polyline” elde etmiş oldunuz.
  • R12DXF Olarak Kaydet “Save As R12DXF”: Şayet bir çizimi R12 DXF biçimi “format” olarak kaydederseniz, tüm çubuklar “spline” sürekli çizgilere “polyline” dönüştürülür.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.