1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Çoklu Kılavuzlara “Multileaders” Yeni Bir Görünüş

AutoCAD’deki çoklu kılavuzlar “multileader” ile ilgili olarak hoşunuza gitmeyen şey nedir? Kullanımı ve düzenlemeleri çok kolaydır. Birkaç tıklamayla kılavuzu “leader” ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Hatta onları gruplayabilir veya patlatarak hizalayabilirsiniz.

Sadece birkaç cümlede, çok yönlülüğünü hali hazırda açıkladığım çoklu kılavuzlar “multileader”, daha esnek olma potansiyeline de sahipler, çünkü onları tam olarak istediğiniz gibi gösterme yeteneğine sahibiz. Şimdi biraz eğlenelim ve neler oluşturabileceğimizi görelim.

Özel Görünüşler

Çoklu Kılavuz Stili “Multileader Style” iletişim kutusunun birçok seçeneği vardır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Kılavuz Biçimini “Leader Format” Düz “Straight biçiminden daha eğlenceli görünen Çubuk “Spline biçimine dönüştürdüm. Şimdi, Ok ucu Sembolüne “Arrowhead Symbol” odaklanalım. Listeyi genişletin ve aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok sembolünüz olduğunu göreceksiniz. Son seçeneğe bir göz atın… Çizim dosyanızdaki mevcut bir bloğu ok ucu olarak kullanmak için ekleyebilirsiniz! Benim önceden tanımladığım işaretleme eli şeklinde bir bloğum vardı; bu yüzden onu kullandım. Ama siz kendi istediğiniz bir bloğunuzu kullanabilirsiniz.

Çoklu kılavuzun “Multileader” diğer ucuna odaklanmak için, iletişim kutusunun İçerik “Content“ sekmesine geçelim. Şayet çoklu kılavuzun tipini “multileader type” çok satırlı yazıdan “mtext” bloğa “block” değiştirirseniz, hemen alt kısımda Çok satırlı yazı seçenekleri Mtext option” Blok seçenekleri “Block options” olarak değişecektir. Bu kısımda, önceden tanımlanmış mevcut blokları veya kendi özel bloğunuzu seçebilirsiniz. Eğlenceli bir şey peşinde olduğumuz için, çizimimde bulunan bir dur işareti bloğunu seçeceğim.

Elde Edilen Sonuç

Çoklu kılavuz stili “Multileader Style” iletişim kutusunda, her şey var. Her bir ucunda kullanıcı tanımlı blokları olan kendi özel çoklu kılavuzlarınızı “multileader” kolaylıkla yaratabilirsiniz. Bu makalemde sizlere faydasından çok  ilginç ve komik bir çoklu kılavuz “multileader” stili  oluşturarak bunu göstermeye çalıştım.

Standart menüde sunulandan farklı bir çoklu kılavuza “multileader” ihtiyacınız varsa hiç endişelenmeyin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.