1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Çok Renkli Çizgiler Yaratma

Ön tanımlı olarak, AutoCAD’de çizgiler tekil varlıklardır. Çizgilerin bu tekilliği çizgilere daha karmaşık tipteki nesnelerin yetenekleri olmaksızın basit fakat etkili çizim elemanı olma olanağı sağlar. Bununla birlikte, Karmaşık özelliklere gerek duyan kullanıcılar için çeşitli renkteki çizgileri tek bir çizgide gruplama ihtiyacı vardır.

Söylediğim gibi, ön tanımlı olarak çizgiler çoğaltma fonksiyonları yerleşik olmadığı için basit nesnelerdir. Çok renkli çizgileri yaratmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

Hazırlık

Adım 1: Komut: MLSTYLE

Aşağıdaki şekilde görünen Çoklu Çizgi Stili “Multiline Style” iletişim kutusuna ulaşmak için, MLSTYLE komutunu kullanın. Komut satırına MLSTYLE yazıp Enter tuşuna bastığınız zaman, iletişim kutusunun açılması gerekir.

Adım 2: O anki Geçerli (Aktif) Profilleri “Current Profiles” Görüntüleme

Sekil-01

Ön tanımlı olarak Standart “Standard” profil normal çizgi çizimi için tanımlanmıştır. Ayrıca bu profil o anki geçerli (aktif) profil “current profile” olarak ta ayarlanmıştır. Başka profiller olmasa bile bu standart “standard” profil hep olacaktır. İletişim kutusunun sağ tarafında bulunan Yeni “New” düğmesini tıklayarak yeni bir profil yaratın.

Sekil-02

Adım 3: Yeni bir Çoklu-Stil Profili Yaratma

 Yeni profilinize bir isim verin ve yapılandırma menüsünün açılması için, Devam “Continue” düğmesine tıklayın.

Sekil-03

 

Adım 4: Profilinizi Ayarlama

Sekil-04

Girdiğiniz isim iletişim kutusunun üst başlığında görünecektir. Bu Yeni Çok satırlı Çizgi Stili:RENKLİ “New Multiline Style:RENKLI” (Ben stilime Renkli ismini vermiştim) iletişim kutusu stilinizi tanımlayacağınız profil yapılandırma ekranıdır.

  • Caps – Çok renkli çizgi için, Başlangıç “Start” & Bitiş “End” işaretleme kutularını işaretleyeceğiz. Açı “Angle” şu an için önemli değildir.
  • Dolgu “Fill” – Bu arka plan rengidir. Şayet bu alan yok “none” olarak ayarlanırsa, tabakanın “layer” rengi alınır; çizgi şeffaf olarak çizilecektir.
  • Birleşimleri Görüntüle “Display joints” – Yay-çizgi birleşim noktalarının görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirler.
  • Elemanlar “Elements” – Göründüğü gibidir. Elemanlar “Elements” kısmı bu stil kullanılarak çizebileceğiniz elemanları gösterir. Seçilen elemanın özellikleri hemen altta görünecektir.
  • Çok renkli çizgiler için, tanımlanan tüm elemanların Öteleme “Offset” değeri sıfır (0) olmalıdır.
  • Renk “Color” – Kendi seçiminiz.
  • Çizgi tipi “Line type” – Elemanın çizgi tipini belirler.

Sekil-05

Not: Her iki eleman için de kesik kesik çizgi tipini kullanıyoruz. Şayet listede bu kesik kesik çizgi tipini göremiyorsanız, Yükle “Load” düğmesine tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Sekil-06

Şayet listede bu kesik kesik çizgi tipini göremiyorsanız, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Yükle “Load” düğmesine tıklayarak çizgi tipini yükleyin.

Sekil-07

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere iletişim kutusunun ön izleme “preview” kısmında beyaz renkte bir çizgi görüyor olmalısınız. Çünkü çizgi rengini tabaka renginden alacak şekilde ayarlanmıştır.

Sekil-08

Adım 5: Yeni Profili Geçerli (Aktif) Profil Olarak Ayarlama

Oanki geçerli (Aktif) olarak Ayarla “Set Current” düğmesine tıklayın. Sonrasında OK düğmesine tıklayın.

Sekil-09

Böylece çok renkli çizgi için gerekekli ön hazırlıklarımızı tamamlamış olduk. Şimdi, haydi çizelim!

Çizim

Adım 1: Çizgi Çizme

Çizgiyi MLINE komutunu kullanarak çizmelisiniz.

Sekil-10

Bu komut o anki geçerli (aktif) Çoklu çizgi Stili “Multiline style” profili ile çoklu çizgi çizme işlemini başlatacaktır. Şimdi çizginizi çizin. İlk tıklamadan sonra çizginizin rengine takılmayın. Çizgi çizme işlemini tamamladığınız zaman sonucu göreceksiniz.

Birinci Tıklamadan sonra

Sekil-11

İkinci Tıklamadan sonra

Sekil-12

Yakın Görüntü

Sekil-13

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.