1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Çizimin Birimlerini “Unit” Dönüştürme

Bu makalemde sizlere, mevcut bir çizimin birimini bir birimden “unit” diğerine dönüştürebileceğiniz iki temel yöntemi açıklayacağım. İngiliz birim sistemi olan emperyal (inç) birimlerle çizilmiş bir çiziminiz olduğunu ve bunu metrik (mm) birimlere dönüştürmek istediğinizi varsayalım. Bu çiziminizi örnek.dwg olarak isimlendirelim.

Blok İçe Aktarma “Import” Yöntemini Kullanarak:

Yeni bir AutoCAD oturumu başlatın ve yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi Yeni çizim “New drawing“ komut düğmesine tıklayın. Şablon Seç “Select Template” iletişim kutusu görünecektir. Şablon listesinden acadiso.dwt  şablon dosyasını seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Şimdi komut satırına UN yazın ve Enter tuşuna basın Birimler “Units” iletişim kutusu görünecektir. Yerleştirme ölçeği “Insertion scale “ aşağı açılır menüsünden milimetre (mm) birimini seçin. Kendi ihtiyacınıza göre başka bir birim de seçebilirsiniz; ancak ben bu makalede milimetre birimi ile yerleştirme yapacağım.

Şimdi, INSERT komutunu çalıştırmak için, komut satırına I yazın ve Enter tuşuna basın; sonra aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Yerleştir “Insert” iletişim kutusunda imparatorluk birimleri (inç) ile yaratmış olduğunuz örnek.dwg  isimli çiziminizi araştırıp bulun.

Yerleştirme Noktası “Insertion Point” ve Ölçek “Scale” kısımlarını aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi ayarlayın ve ayrıca ekleme penceresinin sol alt köşesindeki Patlat “Explode” işaretleme kutusunun işaretli olduğuna emin olun.

Şayet tüm bu adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız, Blok Birimi “Block”Unit” kısmında 25.4 değerinde bir dönüşüm faktörü “factor” göreceksiniz. Şimdi Yerleştir “Insert” iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.

Dönüştürülmüş birimlerle çiziminiz yeni şablona eklenecektir.  Şayet çizimdeki mesafeleri kontrol ederseniz, orijinal inç birimi yerine milimetre birimi ile bildirildiğini görürsünüz.

-DWGUNITS Komutunu Kullanarak:

Bu, çizim birimini yeni bir şablona “template” aktarmadan dönüştürmenin daha kolay bir yoludur; bu komut yalnızca AutoCAD 2009 ve sonraki sürümleri için çalışacaktır. AutoCAD‘de imparatorluk birimleri (inç) ile yaratmış olduğunuz örnek.dwg  isimli açın ve komut satırına -DWGUNITS yazın (komuttan önce tire eklemeyi unutmayın) ve Enter tuşuna basın. Şimdi, komut satırında görüntülenen veri istemine (uyarıya) bakın.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, burada mevcut çizimde kullanmak istediğiniz birimi belirtmeniz, birime karşılık gelen rakamı yazmanız gerekmektedir. Bu örneğimizde, milimetre birimi üçüncü sıradadır ve dolayısıyla 3 yazarak ve Enter tuşuna basmak milimetreyi çizim birimi olarak seçecektir. Diğer veri istemlerinde (uyarılarda)  benzer şekilde, aşağıda gösterilen seçenekleri kullanın.

Lineer görüntületme biçimi “Linear display format”   <2>

 Lineer görüntületme hassasiyeti “Linear display precision”   <4>

 Yerleştirildikten sonra diğer çizimlerden gelen nesneler ölçeklendirilsin mi?    <evet>

“Scale objects from other drawings upon insert?    <yes>

 YERLEŞTİRME BİRİMLERİ çizim birimlerine benzetilsin mi?    <evet>

“Match INSUNITS to drawing units?    <yes>”

Seçiminize bağlı olarak komut satırında aşağıdaki veri istemlerini (uyarıları) görebilirsiniz veya görmezsiniz. Şayet bu veri istemleri (uyarılar) gelirse,  ikisinde de evet “yes” seçeneğini seçin.

Mevcut çizimdeki nesneleri birimdeki değişimi yansıtmak için ölçeklendirmek ister misiniz? <evet>“Scale objects in current drawing to reflect change in units?    <yes>” Kağıt alanda bullunan nesneler dahil edilsin mi <evet>“Include objects in Paper Space?    <yes>”

Çiziminiz artık çizim birimi olarak metrik milimetre birime dönüştürülmüştür. Sonucu, çizimdeki herhangi iki nokta arasındaki mesafeyi ölçerek, şimdi inç yerine milimetre cinsinden bildirildiğini görerek doğrulayabilirsiniz.

Bu makalemde anlattığım teknikleri faydalı buldunuz mu? Siz çizimlerinizi bir birimden diğerine dönüştürmek için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorum kutusuna yazarak cevaplarınızı lütfen bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.