1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Çizimin Birimlerini “Unit” Değiştirme

Bu makalemde sizlere, AutoCAD‘de çizim birimlerini dönüştürmenin iki temel yöntemi anlatacağım.

Emperyal birimlerinde (inç) bir çizime sahip olduğunuzu ve bu çizimi metrik birimlere (mm) dönüştürmek istediğinizi varsayalım; ve bu çizimi Örnek.DWG olarak adlandıralım.

  1. -DWGUNITS Komutunu Kullanarak:

Bu, çizim birimini dönüştürmek için kolay bir yöntem olmakla birlikte; sadece AutoCAD 2009 ve sonraki sürümleri için çalışmaktadır.

AutoCAD‘de (emperyal (inç) birimle oluşturulmuş) Örnek.DWG çizimini  açın ve ardından komut satırına -DWGUNITS yazın (komut öncesi tire işaretini eklemeyi unutmayın) ve Enter tuşuna basın. Şimdi aşağıdaki resimde görülen komut satırı istemine bakın:

Burada geçerli çizimde kullanmak istediğiniz birimi belirlemeniz; istediğiniz birimin numarasını girmeniz gerekmektedir. Klavyeden istediğiniz birimin numarasını yazar yazmaz; o birimin çiziminize uygulanacaktır. Örneğimizde, milimetre seçeneği üç numaralı sırada olması dolayısıyla; şayet klavyeden 3 yazıp Enter tuşuna basarsanız, çizim birimi olarak milimetreyi seçmiş olursunuz. Benzer şekilde diğer birim seçenek veri istemleri (uyarıları) için, aşağıda gösterilen seçenekleri kullanabilirsiniz:

Doğrusal görüntületme biçimi   <2>: “Linear display format   <2>:”

Doğrusal görüntületme hassasiyeti  <4>: “Linear display precision   <4>”

Yerleştirirken diğer çizimlerdeki nesneler ölçeklendirilsin mi?   <evet> “Scale objects from other drawings upon insert?   <yes>”

Yerleştirme birimleri çizim birimlerine uydurulsun mu?   <evet> “Match INSUNITS to drawing units?   <yes>”

Seçiminize bağlı olarak, aşağıdaki komut istemlerini komut satırında görebilir veya göremeyebilirsiniz. Aşağıdaki veri istemlerinin (uyarılarının)  her ikisinde de evet “yes” seçeneğini seçin.

O anki geçerli (Aktif) çizimdeki nesneler birimlerdeki değişikliği yansıtacak şekilde ölçeklendirilsin mi? <evet>

 “Scale objects in current drawing to reflect change in units?   <yes>”

Kağıt alandaki nesneler dahil edilsin mi?  <evet> “Include objects in Paper Space?  <yes>

Böylece çiziminiz çizim birimi milimetre olarak metrik birimlere dönüştürülür. Çizimdeki herhangi iki nokta arasındaki mesafeyi ölçerek sonucu doğrulayabilirsiniz, Seçtiğiniz iki nokta arasındaki mesafe artık inç yerine milimetre cinsinden raporlanacaktır.

  1. Bloğa göre “By block” İçe Aktarmayı “Import” Değiştirerek:

Bu birim dönüştürme yöntemi, aslında tehlikelidir ve genellikle çiziminizden tabakalar “layer”, bloklar “block” ve çizgi türü “linetype” gibi nesnelerin verilerini kaybetmenize neden olur.

Yeni bir AutoCAD oturumu başlatın ve sol üst köşedeki (kırmızı renkli A harfi şeklindeki) uygulama simgesinden Yeni Çizim “New Drawing“ komutunu tıklayın. Açılan Şablon Seç “Select Template” iletişim kutusundan  acadiso.dwt şablonu seçip; Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Şimdi komut satırına UN yazın ve Enter tuşuna basın Birimler “Units”  iletişim kutusu görüntülenir. Yerleştirme Ölçeği “Insertion Scale“ aşağı açılır menüsünden milimetre seçin. Kendi ihtiyaçlarınıza göre başka bir birim de seçebilirsiniz, ancak bu makale için milimetre ile seçeceğim.

Şimdi komut satırına I yazın ve Enter tuşuna basın, Açılan Yerleştirme “Insert” iletişim kutusunda emperyal birimlerle çizilmiş olan Örnek.DWG isimli çizim dosyasını araştırıp bulun.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Yerleştirme noktası “Insertion point”, Ölçek “Scale” ve Döndürme “Rotation“ kısımlarındaki Ekranda Belirle “pecify On-screen” işaretleme kutularının işaretini kaldırın. Ayrıca Yerleştir “Insert” iletişim kutusunun sol alt köşesindeki Patlat “Explode” işaretleme kutusunun işaretli olduğuna emin olun.

Şayet tüm adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız, blok Birimi “Block Unit” kısmında 25.4 değerinde bir Faktör “Factor” değeri görürsünüz. Şimdi,  Yerleştir “Insert” iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.

Dönüştürülmüş birimlerle çiziminiz yeni şablona eklenecek ve çizimlerde mesafeleri kontrol ederseniz orijinal inç birimi yerine milimetre cinsinden rapor edilecektir.

Bu ipucu yararlı buldunuz mu? Siz çizimlerinizi bir birimden diğerine dönüştürmek için hangi yöntemi tercih edersiniz? Aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bizlerle paylaşın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.