1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Çift ve Üst Üste Binmiş Nesneleri Temizleme

Çizimdeki çift ve üst üste binmiş nesneler, fazladan mürekkep harcamanıza sebep olurlar ve çiziminizin tam sağlıklığı olmadığı anlamına gelmektedirler. Bununla birlikte bu nesneler genellikle görünmezler.

Hızlı Araçların “Express Tools” biri olan OVERKILL komutu, bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Bu komut çift nesneleri siler ve hatta daha da ileri giderek üst üste binmiş çizgi ve yayları birleştirir. Bununla birlikte, bu komutu menüde, araç çubuklarında veya şeritte bulamazsınız; yani komutu direkt olarak komut satırına yazmalısınız. Bu sebepten, birçok kullanıcı bu komutun varlığından ve yeteneklerinden habersiz durumdadır. (Güncelleme:  AutoCAD 2012’den itibaren artık bu komuta şeritten de ulaşabilmekteyiz. Şeritin Ev “Home” sekmesine giderek  Düzenleme “Modify” panelini genişletin; OVERKILL komutunun komut düğmesini orada bulacaksınız.)

Komutu çalıştırdığınız zaman, komut sizi Nesneleri Seçin:Select objects:” uyarısı ile karşılayacaktır. Şayet komutu tüm çizime uygulamak istiyorsanız, bu uyarıda all yazın ve Enter tuşuna basın. Daha sonra nesne seçimini bitirmek için tekrar Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz OVERKILL iletişim kutusu açılacaktır.

Sekil-1

Ön tanımlı ayarları aynen korumak için, sadece OK düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Şayet çift veya üst üste binmiş nesneler varsa, aşağıdakine benzer bir mesaj görürsünüz:

1 nesne (ler) silindi.

“1 object(s) deleted.”

İşlemini kontrol etmek için, bir çok ayarı belirleyebilirsiniz. Örneğin, şayet farklı tabakalarda olsalar bile, üst üste binmiş çizgileri silmek için, TABAKALARI Önemseme “Ignore LAYERS” işaretleme kutusunu işaretleyebilirsiniz.

Sayısal Çift “Numberic Fuzz” metin kutusu iki nesne hangi durumda ise tam anlamıyla çift nesne olarak tanımlanmak zorunda olduğunu belirlemektedir. Şayet bu kutunun değeri ön tanımlı olan 0.000001 değerinde olursa, tam anlamıyla çift nesne olarak tanımlanan nesneler silinirler. Sadece birebir olarak birbirlerinin üzerine binmiş olan çift nesneleri silmek için, bu değeri 0 olarak değiştirebilirsiniz.

The SÜREKLİ ÇİZGİLER “PLINES işaretleme kutusu, ön tanımlı olarak, sürekli çizginin içerisindeki çift çizgi veya yay parçalarını ya da bir sürekli çizginin üzerine binmiş olan çizgileri ve yayları silmektedir. Şayet bu işaretleme kutusunun işaretini kaldırırsanız, komut sadece sürekli çizginin tamamının çift olması halinde çiftlerden bir tanesini silecektir.

ÜST ÜSTE BİNME “OVERLAP” işaretleme kutusu da, ön tanımlı olarak bir nesne içerisindeki kısmen üst üste binmiş nesneleri birleştirmektedir.

UÇ UCA “END to END” işaretleme kutusu ortak bir uç noktaya sahip iki komşu nesne gibi uç uca olan ama birbiri üzerine binmeyen nesneleri birleştirmektedir.

Komutu çalıştırmak için, OK düğmesine tıklayın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.