1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Boru Çizme

Bu makalemde sizlere AutoCAD’de 3 boyutlu 3B “3D” bir borunun nasıl yaratılacağını anlatacağım.

Sekil-1

Öcelikle şunu söylemeliyim ki, bu makalemde sadece örnek amaçlı olarak bir boru parçasını yaratmayı deneyeceğiz; daha sonra sizler öğrendiğiniz teknikleri kullanarak ihtiyacınıza göre daha karmaşık boruları da tasarlayabilirsiniz.

Haydi başlayalım!

SWEEP olarak adlandırılan komutu kullanacağız. Tabiki şayet isterseniz, siz EXTRUDE komutunu da kullanabilirsiniz. Fakat SWEEP komutunu işleri bir hayli kolaylaştıracaktır.

Boru yaratmak için, SWEEP komutunu kullanmak için, borunun kesitini gösterecek olan bir çembere ve borunun şekli ve uzunluğu için de bir güzergaha ihtiyaç duyarız. Güzergah düz olabileceği gibi düzensiz de olabilir. Yani güzergahı çizerken ihtiyacınızı dikkate almalısınız.

Biz güzergahı çizmek için, POLYLINE komutunu kullanacağız.

Sekil-2

Herhangi yönde olabileceği gibi, genel çizim kuralları gereği güzergah aşağıdan yukarıya ve soldan sağa doğru çizilmelidir. Aşağıdaki şekilde kullanacağımız güzergahın ilk halini görüyorsunuz.

Sekil-3

Yaratacağımız boru 90 derecelik dik köşelere sahip olamayacağı için, FILLET komutunu kullanarak bu dik köşeleri yuvarlaklaştırın. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz figüre benzer bir figür elde etmiş olmalısınız.

Sekil-4

Evet, sizinde fark ettiğiniz gibi, yaratacağımız borunun kesiti olarak bir çember de çizdim. Böylelikle gerekli olan tüm 2 boyutlu 2B “2D” nesnelere sahibiz.

Burada dikkat etmeniz gerteken, güzergah olarak kullanacağınız nesnenin tek bir nesne olmasıdır. Şayet güzergah olarak kullanacağınız nesne tek bir nesne halinde değil de birden fazla nesneden (çizgi veya yay) oluşuyorsa, tüm nesneleri tek bir nesne olarak birleştirmeniz gerekmektedir.

Bir çok çizgiyi ve yayı bir Sürekli çizgi “Polyline” olarak birleştirmek için, aşağıdaki adımları uygulayın: (Bu adımları, sadece çgüzergah olarak kullanmak istediğiniz nesne parçalı ise uygulamalısınız.)

  1. Komut satırına PEDIT yazın ve Enter tuşuna basın.
  2. Sürekli çizgiyi seçin veya [Çoklu]: “Select Polyline or [Multiple]:”veri istemi (uyarısı) geldiğinde, M yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. Nesneleri seç: “Select Objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, tüm çizgileri seçin.
  4. Çizgiler, Yaylar ve Çubuklar sürekli çizgiye çevrilsin mi [Evet/Hayır]? <E>: “Convert Lines, Arcs and Splines to polylines [Yes/No]? <Y>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde,Enter tuşuna basın.
  5. Bir seçenek girin [Kapat/Aç/Birleştir/En/Uydur/Çubuk/Kavisletirmeyi geri al/Çizgi tipi/Geri doğru/Geri al]: “Enter an option [Close/Open/Join/Width/Fit/Spline/Decurve/Ltype gen/Reverse/Undo]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, J yazın ve Enter tuşuna basın.
  6. Zig zag mesafesi girin veya [Birleştirme tipi] <0.000>: “Enter Fuzz distance or [Jointype] <0.000>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, Enter tuşuna basın.
  7. ESC tuşuna basın.

SWEEP komutunun Kullanımı:

Sekil-5

SWEEP komut düğmesine tıkladıktan sonra, önce çemberi seçin ve Enter tuşuna bastıktan sonra ikinci olarak güzergah olarak kullanmak istediğiniz nesneyi seçin. Aşağıdaki şekilde görünen figüre benzer bir figür elde etmiş olmalısınız.

Sekil-6

Şayet görüntü bakışını “Viewport” değiştirirsek, az önce yarattığımız boru aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi görünecektir.

Sekil-7

Şimdi borumuza et kalınlığı vermek için, SHELL komutunu kullanabiliriz.

Sekil-8

Şayet bu komutun kullanımını bilmiyorsanız önceki makalelerimden AutoCAD’de 90 Derecelik 3 Yönlü Dirsek Çizme makalesini inceleyip; komutun detaylarını öğrenebilirsiniz.

SHELL komutunu kullandıktan sonraki sonucu aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

Sekil-9

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.