1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Bir Öbeği Çizime Yerleştirme “Insert”

Önce yayınladığım makalelerden birinde AutoCAD’de Öbek “Block” Oluşturma konusunu anlatmıştım. Bu makalede ise bir öbeği “block” çiziminize nasıl yerleştireceğinizi anlatacağım.

O anki Çiziminizden bir Öbek “Block” Yerleştirme

  Öbek “Block” Yerleştirme "Insert"

Şayet çiziminizde bir öbek tanımı “block definition” varsa (belki de az önce bir öbek “block” yaratmıştınız.), bu öbeği “block” çiziminize yerleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Şeritin Ev “Home sekmesine gidin. ⇒ Öbek “Block” Paneli ⇒  Yerleştir “Insert” komutunu çalıştırın. INSERT komutu yerleştir “insert” iletişim kutusunu açacaktır.
 2. İsim “Name” aşağı açılır listesinden, çizime yerleştirmek istediğiniz öbek “block” ismini seçin. Bu listede çiziminizdeki tüm öbeklerin “blocks” ismini görürsünüz.
 3. Yrleştirme noktası “Insertion Point” kısmında, genellikle ön tanımlı olarak işaretli olarak gelen yerleştirme noktasını “insertion point” ekranda tanımla “specify on secreen” ayarı kullanılır, sizde bu ön tanımlı ayarı kullanın. Bununla birlikte; şayet öbeği “block” yerleştireceğiniz koordinatları biliyorsanız, bu kutucuğun işaretini kaldırın ve koordinatları girin. Bu koordinat girme işlemini 0,0 koordinatına yerleştirmek isteyeceğiniz antet öbeği “title block” için uygulamak isteyebilirsiniz.
 4. Ölçek “Scale” kısmında, öbeği “block” çizime yerleştirmeden önce bir ölçek “scale” tanımlayabilirsiniz. Ön tanımlı olarak ekranda tanımla “specify on secreen” işaret kutucuğu işaretli değildir.  Fakat çiziminize döndükten sonrada öbeğin “block” ölçeğini “scale” tanımlayabilecek olmanıza rağmen, isterseniz yerleştirme noktasını “insertion point” tanımlamadan önce de ölçeği “scale” tanımlayabilirsiniz. Şayet, ölçek değerlerini biliyorsanız, X, Y ve Z ölçek “scale” değerlerini girebilirsiniz. Ön tanımlı olarak X, Y ve Z yönleri için aynı ölçek değeri kullanılacak anlamına gelen düzenli ölçek “uniform scale” işaretli olarak karşınıza gelecektir. Bu üç yön için farklı ölçek değerlerini kullanmak istiyorsanız, bu işaret kutusunun tikini kaldırın ve istediğiniz değerleri girin.
 5. Dönme “Rotate” kısmında, dönme açısını önceden tanımlayabilirsiniz. Ön tanımlı olarak ekranda tanımla “specify on secreen” işaret kutucuğu işaretli değildir.  Fakat çiziminize döndükten sonrada öbeğin “block” dönme açısını “rotation angle” tanımlayabilecek olmanıza rağmen, isterseniz yerleştirme noktasını “insertion point” tanımlamadan önce de dönme açısını “rotation angle” tanımlayabilirsiniz. Şayet, dönme açısını “rotation angle” biliyorsanız, bu kısımda açı degerini giriniz.
 6. Bazen, çiziminize yerleştirdikten sonra öbeği “block” patlatmak “explode” isteyebilirsiniz. Örneğin, öbeğin “block” içindeki nesneleri değiştirmek istiyorsunuzdur. Tabiki öbeği “block” çizime yerleştirdikten sonra da EXPLODE komutunu kullanarak patlatabilirsiniz, ama yerleştir “insert” iletişim kutusu size burda bir kolaylık sunmaktadır. İletişim kutusunun sol alt köşesindeki patlak “explode” kutucuğunu işaretlerseniz, öbeği “block” çizime yerleştirdikten sonra otomatik olarak patlatılacaktır “explode”.
 7. İletişim kutusunu kapatıp çiziminize geri dönmek için,OK düğmesine tıklayın.
 8. Yerleştirme noktasını belirleyin veya [Temel noktası /Ölçek/Döndür]: “Specify insertion point or [Basepoint/Scale/Rotate]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, öbek “block” için yerleştirme noktasını tanımlayın. Öbeğin temel noktası “base point” (ki bu temel noktasını öbeği “block” yaratırken tanımlamıştınız.) bu tanımladığınız yerleştirme noktası “insertion point” ile çakışacaktır. Aynı zamanda aşağıdaki seçenekleri de kullanabilirsiniz:
 • Temel Noktası “Basepoint”: öbeğin “block” temel noktasını “base point” değiştirebilmeniz için, öbeğin “block” yerini geçici olarak dondurur. Bu işlemi yaparken farenin imlecini çizim alanında tutunuz ki, böylece yeni temel noktasını “base point” tanımlayabilesiniz.
 • Ölçek “Scale”: Ölçek “scale” değerini tanımlamanıza olanak sağlar.
 • Döndür “Rotate”: Dönme açısı tanımlamanıza olanak sağlar.

Not: Yerleştir “Insert” iletişim kutusunda, yol “path” ve öbek birimi “ block unit information” kısımları değiştirilebilir değildir. Değiştirilebilir kısım sadece, Kullanılan Coğrafi Konum Bilgisinin Yerini Belirle “Locate Using Geographic Data” kısmıdır. Şayet çiziminize coğrafi konum bilgisi “geographic data” eklediyseniz ve yine şayet öbeğiniz “block” coğrafi konum bilgisine “geographic data” sahipse, bu Coğrafi Konum Bilgisinin Yerini Belirle “Locate Using Geographic Data” kısmını değiştirebilirsiniz.

Diğer bir AutoCAD çizimini öbek “block” olarak Yerleştirme

Diğer bir AutoCAD çizimini öbek “block” olarak yerleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Az önce anlattığım gibi yerleştir “insert” iletişim kutusunu açın ve araştır “browse” düğmesine tıklayın.
 2. Çiziminize yerleştirmek “insert” istediğiniz öbeğin bulunduğu AutoCAD çizimini arayıp bulun ve üzerine bir kez tıklayarak seçin ve aç “open” düğmesine tıklayın. Şimdi artık yerleştir “insert” iletişim kutusundasınız.
 3. Yerleştir “Insert” iletişim kutusunun ayarlarını aynı O anki Çiziminizden bir Öbek “Block” Yerleştirme kısmında anlattığım gibi ayarlayın ve OK düğmesine tıklayın.
 4. Yerleştirme noktasını belirleyin veya [Temel noktası /Ölçek/Döndür]: “Specify insertion point or [Basepoint/Scale/Rotate]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, öbek “block için yerleştirme noktasını “insertion point” tanımlayın. Şayet isterseniz, seçenekleri de kullanın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.