1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Bir Nesneyi Ölçeklemek ve Döndürmek İçin Referans “Reference” Seçeneğini Kullanma

SCALE ve ROTATE komutlarının Referans “Reference” seçeneğini kullanarak, şekillerinizi veya konumunuzu, önceden var olan bazı noktalara veya mevcut çizim geometrilerine göre değiştirebilirsiniz. Bu makalemde, SCALE ve ROTATE komutlarının bağlamında Referans “Reference” seçeneğini kullanma yöntemi anlatacağım.

Referans Kullanarak Ölçekleme “Scale”

AutoCAD’te bir nesnenin ölçeklenmesi oldukça basittir. SCALE komutunu çalıştırdıktan sonra, nesne veya nesneleri seçip, geometriyi ölçeklemek istediğiniz ölçek faktörünü “scale factor” yazıp Enter tuşuna basarsınız.

Seçilen nesnenin ebatını büyütmek için, 1‘den büyük herhangi bir ölçek faktörü “scale factor” yazabilir ve ebatı küçültmek için ise,  0 ile 1 arasında herhangi bir ölçek faktörü “scale factor” girebilirsiniz.

Ancak, kapı blokunu tam olarak kapı açıklığına uyacak şekilde ölçeklemek istediğimiz aşağıdaki şekilde görünen geometri durumunda, SCALE komutunun Referans “Reference” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu durumda, duvardaki açıklık referansımızdır.

Dinamik bir blokları ve harici referansları “xRef “ ölçeklendirmek için de bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Başlamak için, şeritin Giriş “Home“ sekmesinin Düzenleme “Modify” panelinden SCALE komut düğmesini seçin veya komut satırına SC yazıp Enter tuşuna basın.

Şimdi kapıyı seçin ve Enter tuşuna basın. Benim örneğimde, kapı bir blok halindeydi; çizgilerden ve yaydan oluşan basit bir kapı geometrisine sahipseniz, kapıyı oluşturan tüm nesneleri seçin.

Şimdi, taban “base”  noktası olacak olan kapıdaki küçük çizginin sonuna tıklayın ve ardından aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, komut satırından Reference seçeneğini seçin.

Şimdi aşağıdaki şekilde A ve B olarak işaretlenmiş kapı bloğunun iki uç noktasını tıklayın.

Artık bloğun imleç hareketi ile birlikte boyutunu değiştireceğini fark edeceksiniz. Komut satırından Noktalar “Points”  seçeneğini seçin ve resimde gösterilen duvardaki yeşil renkli açıklığın iki uç noktasını tıklayın.

Kapı bloğu, kapının ebadının duvarın yeşil renkli açıklığına eşit olmasını sağlayacak şekilde yeniden boyutlandırılacaktır.

Referans Kullanarak Döndürme “Rotate”

AutoCAD‘de bir nesneyi döndürmek de çok basittir; nesneyi seçmeniz ve ardından taban “base” noktasını belirtmeniz ve ardından nesneleri döndürmek istediğiniz açıyı belirtmeniz gerekir.

Ancak nesnenin bilinmeyen bir açıda olduğu durumlarda ancak çizimde belirli bir açıyla döndürmek istediğiniz durumlarda, Referans “Reference” seçeneği ile döndürmeyi kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte, kapı bloğunu duvar aralığına tamamen uyacak şekilde ölçeklendirdik; ancak kapı hala duvar yönüne doğru şekilde hizalanmadı.

Kapı bloğunu hizalamak için önce kapı bloğunun sol alt köşesini, yukarıdaki şeklin B kısmında gösterildiği gibi duvar açıklığının sol tarafına doğru taşıyın. Şimdi şeritin Giriş “Home” sekmesinin Düzenleme “Modify “ panelindeki ROTATE komut simgesini seçin veya komut satırına RO yazıp Enter tuşuna basın.

Seçmek için kapı bloğunu tıklayın ve Enter tuşuna basın. Blok ve duvarın temas noktasını taban “base” noktası olarak belirleyin ve komut satırından Referans “Reference“ seçeneğini seçin.

Bu yolla, ROTATE komutunun Referans “Reference” seçeneği kullanılarak nesneyi bilinen herhangi bir açıya döndürmek için kolayca bilinmeyen bir açı referans elde edebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.