1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Betik “Script” Dosyaları Yazma ve Yükleme

Çok sayıda veriye sahipsiniz ve MS-EXCEL’de bir profil çizmek istiyorsunuz, ancak tekrar tekrar veri değerleri girmek istemiyorsunuz. Bunun yerine, bir betik “script” dosyası yazın ve işinizi yapmak için, dosyayı AutoCAD’in çalışma alanına sürükleyin.

Adımlar

1

Yeni bir not defteri dosyası açın.

2

AutoCAD‘de çizmeniz gereken verileri hesapladığınız kaynak dosyadan kopyalayıp yapıştırın.

3

Dosyada komutu, AutoCAD tarafından anlaşılacak şekilde yazın. Örneğin: – Bir küre çizmelisiniz, bu nedenle küre için şöyle bir komut yazmalısınız: SPHERE 0.432305644,0,0.166679396 0.001. Burada SPHERE, kullanıcı bir küre çizmek istediği için AutoCAD tarafından anlaşılan bir komuttur. Virgülle ayrılmış üç değer, kürenin orijininin koordinatlarını temsil eder. Son değer olan boşlukla ayrılmış 0.001 değeri, kürenin yarıçapını temsil eder.

Not: Betik “Script” dosyasında girdiğiniz son sabitten sonra boşluk olmamalıdır.

4

Çizdirmek için  gereken tüm verileri içeren komutu yazdığınızda, Enter tuşuna basın, aksi takdirde betik “script” çalışmaz ve AutoCAD ‘komutu uygulamak için gereken verileri size sorar.

5

Not Defteri dosyanızdaki Dosya “File” menüsünden Farklı Kaydet’ “Save As” komutuna tıklayın. Bir iletişim kutusu belirecektir. Dosya adını girin. Dosya adınızın sonuna .scr eklemeniz gerekir. Yani bu bir betik “script” dosyasıdır.

6

Veri profilinizi almak için o komut dosyasını AutoCAD‘e yükleyin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.