1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Baskı Stillerini ve Sayfa Düzenini Ayarlama

AutoCAD ile daha verimli çalışma serisinin bu makalesinde baskı stillerini ve sayfa düzenini ayarlamayı tartışacağız.

Şablonumuza “Template” birçok ön tanımlı ayar ekledik. Şimdi artık daha ileri ayarlara geçebiliriz. Sayfa düzenlerini ayarlayacak ve daha sonra bunları yerleşimlerimiz “layout” için kullanacağız.

Baskı Stillerini Yaratma

Devam etmeden önce, baskı stilleri “plot style” yaratmak için, biraz zaman harcayalım.

AutoCAD kullanıcılarının en çok tercih ettiği baskı stili “plot style” renk tabanlı (CTB) baskı stilidir. Fakat şayet stil tabanlı (STB) baskı stili kullanmak istiyorsanız, bu öğreticiyi takip edebilirsiniz.

Bu bilgileri sayfa ayarımıza dahil etmek istediğimiz için, öncelikle baskı stilini “plot” style tanımlamalıyız.

Sayfa Ayarları ile Çalışma

Sayfa ayarı “Page setup” yerleşimlerle “layout” çalışmaktadır. Tüm çizimler için yerleşimlerle “layout” çalışmanın en iyi yöntem olmadığını biliyorum. Fakat, birçok durumda, yerleşimleri “layout” kullanmanın avantajları çok daha fazladır. Şayet yerleşimlerin “layout” sizin için iyi bir yöntem olmadığını düşünüyorsanız, sayfa ayarı “page setup” yaratma işlemini atlayabilirsiniz. Lütfen bu konudaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bizlerle paylaşın.

Yerleşimler “Layout” Niçin Kullanılır?

Yerleşimleri “Layout” kullanmak bizlere birçok avantaj sunmaktadır. Şayet yerleşimleri “layout” henüz kullanmıyorsanız, daha önce yazmış olduğum AutoCAD’de Yerleşimleri “Layout” Kullanmak İçin 10 Sebep isimli makaleyi okumanızı yavsiye ederim.

Sözün kısası, yerleşimler “layout” basit, akıllı ve kullanımları kolaydır.

Sayfa Düzeni Nedir?

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz Baskı “Plot” yöneticisindeki ayarları çiziminizi bastıracağınız her zaman dolduruyor musunuz? Şayet böyle yapıyorsanız, sayfa ayarı “page setup” özelliğini seveceksiniz.

sekil-01

Faydaları Nelerdir?

Bu iletişim kutusundaki ayarların tümünü bir sayfa düzenine “page setup” kaydedebilirsiniz.

Şayet 5 farklı baskı ayarına sahipseniz, tüm bunları 5 ayrı sayfa düzenine “page setup” kaydedebilirsiniz. Böylece, şayet A3 kağıt için bir yerleşim “layout” yaratmanız gerektiği zaman, başka herhangi bir şeyi ayarlamadan A3 sayfa düzenini kolayca uygulayabilirsiniz. Sayfa düzeni önceden ayarlamış olduğunuz tüm değerleri (ayarları) kullanacaktır.

Farklı yerleşimler “layout” için farklı sayfa düzenleri “page setup” kullanabilirsiniz. Bu size yüzlerce sayfayı çizimleri açmaya gerek kalmadan birkaç tıklama ile topluca bastırma imkanı sağlamaktadır.

Sizin Göreviniz

Şimdi siz istediğiniz kadar sayfa düzeni “page setup” yaratmalısınız.

  1. Şayet farklı kağıt ebatları kullanıyorsanız, her bir kağıt ebatı için sayfa düzeni “page setup” yaratın.
  2. Şayet birçok yazıcı/baskı makinesi kullanıyorsanız, her bir yazıcı/baskı makinesi için de sayfa düzenleri “page setup” yaratmayı düşünebilirsiniz. Örneğin, yazıcıda A3 ve A4 kağıtlarına bastırmayı isterken; A1 kağıt ebatını baskı makineniz için istersiniz. Bunu yaparak yani her bir yazıcı/baskı makinesi için sayfa düzenleri “page setup” yaratarak tek seferde farklı cihazlara (yazıcı veya baskı makinesi) yüzlerce sayfayı gönderebilirsiniz!
  3. Sayfa düzenlerinizde “Page setup” farklı baskı stilleri “plot style” kullanmak isteyebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra, bunları olabildiğince basit tutmaya çalışmalısınız. Şayet bir şablonda “template” 100 farklı sayfa düzeni “page setup” olsa da, bu sorun olmayacaktır. Sayfa düzenlerinizi “Page setup” farklı şablonlarda bulundurarak ayırmayı veya iş akışlarınız için farklı çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Tartışma

Şimdi baskı stilleri “plot style” ve sayfa ayarları “page setup” ile ilgili olarak aşağıdakileri tartışalım:

  1. Siz kaç tane baskı stiline “plot style” sahipsiniz? Şayet çok sayıda stile sahipseniz, bunlara niçin ihtiyaç duyuyorsunuz?
  2. Siz kaç tane sayfa ayarına “page setup” sahipsiniz? Bunları yaratmaya neye göre karar veriyorsunuz? Kağıt ebadına göre mi? yazıcıya/baskı makinesine göre mi? ya da başka bir şeye göre mi?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.