1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Baskı Stillerini Kullanarak Çiziminizin Baskıda Nasıl Görüneceğini Görün

Ön izleme “Preview” yapmadan önce bile, çiziminizin tam olarak nasıl görüneceğini size göstermesi için, AutoCAD‘i ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz? (Baskınızı ön izleme yapmak için, Baskı “Plot” iletişim kutusundaki Ön izleme “Preview“ düğmesine tıklayabilirsiniz.)

Nasıl yapılacağını bildiğiniz zaman, bu iş çok kolaydır. Bu teknik, renk ilişkili (CTB dosyası) veya isimlendirilmiş (STB dosyası) baskı stili “plot style” kullandığınızda geçerlidir. Baskı stilleri, baskı çeşitlerini oluşturmanıza ve kaydetmenize yardımcı olur ve harika bir üretkenlik aracıdır. Şayet baskı stilleri kullanmıyorsanız, bunları kontrol etmenizi kesinlikle öneririm. İşte başlamanıza yardımcı olacak iki makale:

Kağıt Alan “Paper Space” – Sanal bir Pafta

Ön tanımlı olarak, AutoCAD’in kağıt alanı bir kağıda benzeyecek şekilde ayarlanmıştır. Kağıt, baskı alanını göstermek için beyaz renkli bir arka plan, siyah renkli bir alt gölge ve etrafında kesik kesik bir çerçeveye sahiptir. Kağıt alanda bir görüntü bakışı “viewport” oluşturduğunuz zaman, model alanınızın geometrisi renkli olarak ortaya çıkar. Model alanınızın koyu (siyah) renkli arka planına karşı çizgilerinizi, yayları ve çemberleri görmeye alıştığınız için, kağıt alan o kadar çekici değildir.

Geometrinizin renklerinin CTB veya STB dosyanız tarafından yorumlanıp nasıl bastırılacağını göstermek için, Sayfa Ayar Yöneticisini “Page Setup Manager” kullanmamız gerekir.

Sayfa Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager”

Sayfa Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager”, standart çizim ayarlarımızı kaydetmemize olanak sağlar. Böylece bir çizimi bastıracağımız zaman, her sefer aynı bilgileri girmemize gerek kalmaz (umarım şablon dosyanızdaki tüm standart çizim ayarları için sayfa ayarları “page setup” oluşturmuşsunuzdur!) Şayet yapmadıysanız, Baskı için Sayfa Düzeni Yaratma Öğreticisini kontrol edin.

Sayfa Ayar Yöneticisinde “Page Setup Manager” genellikle gözden kaçan ve başka hiçbir yerde bulunamayan bir ayar vardır.

Sayfa Ayar Yöneticisini “Page Setup Manager” başlatmak için aşağıdakilerden birini kullanın:

  • Şerit: Çıktı Outputsekmesi içinde > BaskıPlot”panelinde > Sayfa Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager” komut düğmesini tıklayın.
  • Menü: Uygulama düğmesi (Sol üst köşedeki kırmızı renkli Büyük A) içerisinde > Yazdır “Print” altında> Sayfa Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager” komut düğmesini seçin.
  • Komut Satırı: PAGESETUP yazıp Enter tuşuna basın.
  • Veya, bir yerleşim “layout” sekmesini sağ tıklayın ve Sayfa Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager” seçeneğini seçin.

Geçerli sayfa ayarlarınızı değiştirmek için Düzenle “Modify” düğmesine tıklayın.

Sayfa Ayarınızı “Page Setup” Düzenleme

Bir sayfa ayarı “page setup” oluşturmak (veya düzenlemek) sadece bir baskı oluşturmak gibidir. Sayfa Ayar “Page Setup” iletişim kutusu, bir önemli istisnayla birlikte, Baskı “Plot” iletişim kutusu gibidir – sadece Baskı Stili Tablosu “Plot Style table“ aşağı açılır listesinin altında Baskı Stillerini Görüntüle “Display Plot Styles” bir işaretleme kutusu vardır. Seçilen çizim stilinin nasıl görüneceğini ön izleme yapmak için, bu kutuyu işaretleyin.

İşte bu kadar. Basit bir tıklama ile CTB veya STB dosyanızın geometriyi basılı çizgilere nasıl dönüştüreceğini tam olarak görebileceksiniz.

Birkaç İnce Ayar

Son adım, durum çubuğundan çizgi kalınlıkları “lineweight” açmak ve böylece çizgi kalınlıklarının basılmı haliyle nasıl görüneceğini izlemektir.

İpucu: Şayet görüntü bakışlarınız “viewport” renkleri tekrar göstermeye başlarsa, görüntü bakışınızı “viewport” etkin hale getirin ve baskı stillerini yeniden uygulamak için bir REGEN komutunu çalıştırın. Tüm görüntü bakışlarınız “viewport” bir kerede tekrar yenilemek için, REGENALL komutunu kullanın.

Kağıt Alan Arka plan Rengini Değiştirme

Ne yazık ki, AutoCAD 2012‘de kağıt renginden bağımsız olarak kağıt alanının arka plan rengini değiştirmek mümkün değildir. Fakat AutoCAD‘in 2016 sürümünden sonraki yeni sürümlerinde (2017 2018 ve 2019) bu mümkündür. Daha fazla bilgi için AutoCAD’de Yerleşimin “Layout” Arkaplan Rengini Değiştirme isimli makalemi okuyabilirsiniz.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.