1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Basitçe 2 boyutlu 2B “2D” Çizim Yapma

Sekil-1

Bu makale aslında yeni AutoCAD kullanıcıları için, basit bir alıştırma niteliğindedir.

Yukarıdaki şekilde görünen figürü elde edebilmek için, AutoCAD komutlarının nasıl kullanılacağını göstereceğim.

Adım 1

Önelikle aşağıdaki şekilde gördüğünüz dikdörtgeni çizerek başlayalım.

Sekil-2

Adım 2

Aşağıdaki şekilde görünen figürü yaratabilmek için, öncelikle AutoCAD Kullanmaya Başladığınız İlk Gün Bilmeniz Gereken 9 İpucu isimli önceki makalemde anlattığım ayarları yaptığınıza emin olun!

Çünkü her bir kenarın orta noktasını tam olarak bulmanız gerekecektir. Her bir uzun kenarın ortasında 100 cmlik ve kısa kenarın ortasında 60 cmlik boşluklar yaratın ve bu boşluklara uzunluğu 20 cm olan çizgiler çizin. Bu çizgiler size yay çizerken yardımcı olacaklardır. (Çünkü yay çizerken 3 noktaya ihtiyaç duyarız.)

Ayrıca dikdörtgenimizin köşegenini de çizmeliyiz. Bu köşegenin tam orta noktasına figürümüzdeki büyük çemberi oturtacağız.

Sekil-3

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi çapı 120 cm olan çemberi az önce çizdiğimiz köşegenin orta noktasına oturttuğumuz zaman, çemberin figürümüzün tam ortasında olmasını garantilemiş oluruz.

Sekil-4

Adım 3

Figürümüzdeki yayları “arcs” çizmek için, ARC komutunu kullanın. Bu iş için, sadece 2 yayı çizerek diğer iki yayı yaratmak için, MIRROR komutunu kullanabilirsiniz.

Sekil-5

Sekil-6

Adım 4

Bu adımda köşeleri yuvarlatılmış olan küçük dikdörtgeni çizmeye çalışacağız. Burada size çizeceğiniz çizginin başlangıç noktasını belirli bir noktadan belirli bir masefeden başlatma imkanı sağlayan küçük bir hinlik vardır. Bu yöntemi kullanmak için, öncelikle LINE komutunu çalıştırmalı; daha sonra imleci mevcut bir çizginin herhangi bir uç noktasının yanına getirip bir süre bekledikten sonra, imleci düşey veya yatay yönde istediğiniz istikamette kaydırdığınız zaman, aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi yeşil renkli kesik kesik bir çizgi görürsünüz. Bu yeşil renkli kesik kesik çizgiyi gördüğünüzde fareyi bırakın ve klavyeden istediğiniz mesafe değerini yazın. Şayet bu işlemi düzgünce uygulamayı becerdiyseniz, çizginizin belirlediğiniz yönde ve istikamette girdiğiniz değer kadar açıktan başladığını görürsünüz.

Fakat ş ayet bu işlemi düzgünce uygulamayı beceremediyseniz, çizgileri alışkın olduğunuz yöntemle çizebilirsiniz.

Sekil-7

Adım 5

Şimdi az önce çizmiş olduğumuz küçük dikdörtgenin her bir köşesini 10 yarıçap değerini kullanarak yuvarlatmamız gerekiyor.

Bunun için aşağıdaki şekilde görünen FILLET komutunu kullanın.

Sekil-8

FILLET komutunu kullanmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Yukarıdaki şekilde görünen komut düğmesi simgesine tıklayın.
  2. Klavyeden “R” yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. 10” yazın ve Enter tuşuna basın.
  4. Yuvarlatılacak köşenin ilk kenarını seçin.
  5. Yuvarlatılacak köşenin diğer kenarını seçin.

Yukarıdaki 5 adımı küçük dikdörtgenin her köşesi için tekrarlayın. FILLET komutunu diğer köşeler için kullanırken 2 ve 3. Adımları tekrar uygulamanıza gerek olmadığını da bilmenizi isterim. Çünkü AutoCAD komutu ilk köşe için uygularken girdiğiniz yarıçap değerini siz tekrar değiştirene kadar unutmayacak ve ön tanımlı değer olarak o değeri kullanacaktır. Yani FILLET komutunu diğer köşeler için kullanırken yukarıdaki adımlardan 1, 3 ve 4. Adımları uygulayabilirsiniz.

Sekil-9

Aşağıdaki şekilde görünen figürü elde etmiş olmanız gerekiyor.

Sekil-10

Adım 6

Figürümüzde bu köşeleri yuvarlatılmış olan küçük dikdörtgen simetrik olduğu için, sağdaki küçük dikdörtgeni yaratmak için, aşağıdaki şekilde görünen şeritin Ev “Home” sekmesinin Düzenle “Modify” panelindeki  MIRROR komutunu kullanabilirsiniz. Simetri merkez noktası olarak figürün ortasındaki çemberin merkez noktasını kullanabilirsiniz.

Sekil-11

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.