1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Basamaklı Piramit Yaratma

AutoCAD, endüstriyel, mimari ve mühendislik amaçlı üç boyutlu modeller oluşturmak için, kullanılabilecek çok yönlü bir çevrimiçi tasarım ve çizim yazılımıdır. Çok çeşitli teknik mesleklerde kullanılan ve hem PC hem de Mac bilgisayarlarıyla uyumlu olan AutoCAD, bilimi ve yaratıcılığı bir araya getiren güçlü bir araçtır. Bu makale, programdaki temel geometrik tasarım özelliklerini kullanarak bir basamaklı piramidin nasıl oluşturulacağı hakkında talimatlar sunacaktır. Okuyucular bu becerileri daha karmaşık taslak oluşturma projelerine uygulayabilirler.

Bölüm 1

Programı Başlatma

1

Masa üstünüzdeki uygulama simgesine çift tıklayarak AutoCAD programını açın.

2

Yeni bir Çizim Başlatma: Sol üst köşedeki uygulama düğmesini tıklayın ve açılan menüden Yeni “New” komut düğmesini seçin. İstediğiniz şablon dosyasını seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın. Yeni bir çizim alanı görünecektir.

3B Modelleme “3D Modelling” Çalışma Ortamına Geçiş Yapma:. Durum çubuğundaki çark simgesi olarak görünen Çalışma ortamları “Workspaces” düğmesine tıklayın ve 3B Modelleme “3D Modelling” çalışma ortamını seçin.

3

Bir görsel stil seçin. Görsel stiller, kenarların, ışığın ve gölgelerin görüntülenmesini kontrol eder. Görsel stiller “Visual styles” aşağı açılır menüsünü görmek için, çizim alanının sol üst köşesindeki varsayılan 2B Tel Çerçeve ” 2D Wireframe” ayarını seçin. Bu görsel stiller, çizim süreci boyunca istenildiği gibi keşfedilebilir ve ayarlanabilir. Ayrıca görsel stili değiştirmek için, şeritin Giriş “Home” sekmesinin Görünüş “View” panelindeki Görsel stiller “Visual styles” aşağı açılır listesini de kullanabilirsiniz.

Bu örnekte Kavramsal “Conceptual“ görsel stili kullanılmıştır.

4

İstediğiniz ölçü birimini seçin. Ekranda herhangi bir yere -DWGUNITS yazıp Enter tuşuna basın ve komut satırında listelenen birim seçeneklerinden seçiminizi ve gerekli ek ayarları yapın.

Bu örnekte milimetre kullanılmıştır.

Bölüm 2

Basamaklı  Piramidini Tasarlama

1

Çizim & Açıklama “Drafting & Annotation” Çalışma Ortamına Geçiş Yapma:. Durum çubuğundaki çark simgesi olarak görünen Çalışma ortamları “Workspaces” düğmesine tıklayın ve Çizim & Açıklama “Drafting & Annotation” çalışma ortamını seçin.

Çizim alanının sol kenarındaki Çizim “Draw” araç çubuğundan veya şeritin  Giriş “Home” sekmesinin Çizim “Draw” panelindeki dikdörtgen simgesini seçin.

Bu komutu çalıştırmak için alternatif bir seçenek, ekranın herhangi bir yerine REC klavye kısa yol komutunu  yazmak ve Enter tuşuna basmaktır.

2

Bir dikdörtgen çizin. İlk köşenin konumunu belirlemek için çizim alanına tıklayın. Bir dikdörtgen oluşturmak için, imleci hareket ettirin ve karşıt köşeyi belirlemek için tekrar tıklayın.

Belirli boyutlara sahip bir dikdörtgen çizmek için ilk köşenin konumunu belirlemek için tıklayın, d yazın ve Enter tuşuna basın. X yönü için sayısal bir değer yazın ve Enter tuşuna basın. Y yönü için sayısal bir değer yazın ve Enter tuşuna basın. Şekli konumlandırın ve dikdörtgeni sonlandırmak için tıklayın.

3

Sonraki dikdörtgenleri çizin. Kalan dikdörtgenleri çizmek için son iki adımı tekrarlayın. Yeni dikdörtgenlerin köşelerini, gösterilen uzayda yönlendirilecekleri şekilde belirleyin. Her dikdörtgenin farklı bir çevresi olmalı ve farklı bir alanı içermelidir. Çizilecek dikdörtgenlerin sayısı, piramidin sahip olacağı basamak/seviye sayısı ile ilişkilidir.

Alternatif bir seçenek, yeni bir dikdörtgen oluşturmak için AutoCAD‘in OFFSET komutunu kullanmaktır. Klavyenizden OFFSET yazın ve Enter tuşuna basın. Komut satırında görüntülenen talimatları izleyin; Sayısal bir değer yazıp “enter” tuşuna basarak veya dengelenecek uzayda bir nokta seçerek yeni dikdörtgeni öncekinden uzaklaştıracak bir mesafe belirtin. Ofsetlenecek dikdörtgeni seçin ve komutu tamamlamak için, ilk dikdörtgenin içerisine tıklayın. Yeni bir dikdörtgen görünmelidir.

4

Şekli üç boyutlu olarak görüntüleyin. Fareyi çizim alanının sağ üst köşesinde bulunan küpün üzerinde tutun. Bakış açısını ayarlamak için küpü döndürün. Açıyı değiştirmek, nesneyi üç boyutlu olarak görüntülemeyi kolaylaştıracaktır.

5

Her dikdörtgeni farklı bir dışa çekme değeri ile dışa çekin. Ekranda herhangi bir yere EXT  (EXTRUDE) klavye kısa yolunu yazın  ve Enter tuşuna basın.

6

En içteki 2 boyutlu dikdörtgenin kenarına tıklayın ve Enter tuşuna basın.

Not: En içteki ilk dikdörtgenin yüksekliği piramidin yüksekliğini belirler.

7

Dikdörtgenin dışa çekme yüksekliğini belirleyin. İmleci istediğiniz bir yüksekliğe getirin ve farenin sol tuşuna basın veya klavyeden kesin bir sayısal değer yazıp Enter tuşuna basın.

8

Kalan dikdörtgenleri dışa çekmek için son üç adımı tekrarlayın. Her dikdörtgen için daha düşük bir dışa çekme değeri belirleyin.

9

Görev tamamlandı. Nihai ürün üç boyutlu bir basamaklı piramittir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.