1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Araç Paletlerinizi Koruma

Şimdi soru şu: AutoCAD alet paletlerimizi nasıl kilitleriz?

Bu konu paletlerin ekrandaki konumun kilitlenmesiyle ilgili değil. Kullanıcıların paletteki öğeleri değiştirememesi için kilitleme gerekliliği ile ilgilidir. Araç paletini, diğerlerinin değiştiremeyeceği şekilde kilitlemek isteriz. Ya da belki de herhangi birinin yanlışlıkla araç paletlerine öğeler eklemesini veya silmesini istemeyiz. Kısacası onları koruyoruz.

Fikir, oldukça basit. Araç paletleri verilerinin harici dosya, xml biçiminde “format” kaydedilebileceğini sanıyorum. Verileri korumak için, dosya özniteliğini salt okunur “read only” olarak ayarlayabiliriz.

AutoCAD‘in takım paletlerini nereye kaydettiğini görelim. AutoCAD‘de komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basarak Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açın. İletişim kutusunda Dosyalar “Files” sekmesine gidin. Araç paletleri “Tool Palettes” dosya konumları grubunu bulun. Bu grubun AutoCAD‘inizdeki klasör yolu ve konumu kullandığınız AutoCAD sürümüne bağlı olduğu için, her kullanıcıda bu konum farklıdır.

Bu konuma gitmenin en kolay yolu yol konumunu kopyalamaktır. Windows Gezginini açın, yolu adres çubuğuna yapıştırın.

Paletler “Palettes” klasörünü açın. Tüm paletlerinizi burada göreceksiniz! AutoCAD, palet isminizden sonra birkaç harf veya rakam eklemiştir. Ancak kolayca ayırt edebilmeniz gerekir. Şimdi hangi paleti kilitlemek istediğinizi bulun ve sağ tıklayıp; özellikler “properties” seçeneğini seçin.

Aşağıdaki şekilde görünen seçtiğiniz araç paletine ait açılan Özellikler “Properties” iletişim kutusunda, salt okunur “read only” işaretleme kutusunu işaretleyin ve etkinleştirmek için, OK düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, paletinizdeki kilit sembolünü hemen görebilirsiniz. Genellikle biraz zaman geçmesi gerekebilir. Şayet hala göremiyorsanız, AutoCAD programını kapatıp; tekrar çalıştırmanız gerekir. Böylece paletimizi korumuş oluruz!

İpucu: Ayrıca klasörde salt okunur “read only” olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece bu klasör içindeki tanımlı her palet kilitlenir.

Şimdi araç paleti simgesinin üstüne sağ tıklamaya çalışın. Artık sil “delete”, kes “cut”, yeniden isimlendir “rename” ve diğer palet seçenekleri yok!

Paylaşılan Konumdaki “Shared Location” Araç Paletleri

Artık AutoCAD araç paletlerini nasıl kilitleyeceğimizi ve yanlışlıkla değişiklik yapmayı nasıl engelleyeceğimizi biliyoruz. Fakat biz bunu nasıl yapacağımızı biliyorsak diğer insanlar da bunu biliyor olabilir (Onlar da AutoCADBeyni üyesi olabilirler). Salt okunur “Read only” özelliğini kaldırabilir ve değiştirebilirler.

Şayet salt okunur “read only” özniteliğinin hiç kimse tarafından kaldırılmasını sağlamak için, ne yapmalıyız? Yani paleti gerçekten kilitlemek isteriz ve kimsenin iznimiz olmadan değiştirmesine izin vermeyiz.

Bu da kolay. Paletler “Palettes” klasörünü paylaşılan “shared” bir klasöre koyun ve bu klasörü diğer kullanıcıların okuyabilip; fakat değişiklik yapamayacakları şekilde ayarlayın. BT (IT) sorumlunuzdan sunucuda bu izne sahip bir klasör oluşturmasını isteyin.

Daha sonra paletler “palettes” konumunu AutoCAD’de Seçenekler “Options” iletişim kutusundan değiştirebilirsiniz.

Şayet bu konuda daha fazla kafa yorarsak, kurumsal bir palet oluşturma sonucuna varırız ve bu paleti paylaşabilir ve ekibinizle birlikte kullanabilirsiniz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.