1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD‘de Araç Paletleri Yaratma Dışa “Export” & İçe “Import” Aktarma

Araç paletleri, birçok AutoCAD öğesinin hızlı bir şekilde erişilmesi için, tasarlanmış mükemmel bir araçtır. Sıklıkla kullandığınız bloklarınızı, boyut stilinizi, tarama desenlerinizi “hatch pattern” ve hatta komutlarınızı saklamak için araç paletlerini kullanabilirsiniz.

Bu makalemde sizlere, araç paleti yapma, değiştirme, dışa ve içe aktarma hakkında size bilgi vereceğim. Yeni bir araç paleti yaparak başlayalım.

Araç Paleti Yapma:

Araç paletlerini açmak için CTRL + 3 tuşlarına basın, bu palette açıklama “annotations”, yapım “construction”, modelleme “modelling“ gibi birçok sekme göreceksiniz. Bu paletten herhangi bir sekmeye sağ tıklayın ve görüntülenen kısa yol menüsünden Yeni palet “New Palette” seçeneğini seçin. Paletinize bir isim verin. Ben Özel Palet olarak adlandırıyorum.

Araç Paletine Araçlar Ekleme:

Şimdi, araç paletine özel nesnelerinizi eklemeye hazırsınız, bu makalemde size örnek olarak bir ölçü stilini ve bir bloğu palete nasıl ekleyeceğinizi göstereceğim. Böylece sizler benzer yöntemleri kullanarak başka nesneler ekleyebilirsiniz.

Palete eklemek istediğiniz ölçü stilini ve bloğu içeren çizimi açın. Çiziminizde eklemek istediğiniz ölçü stilini kullanan en azından bir adet ölçü olduğuna emin olun. Özel ölçü stilinizle yaratılmış olan ölçü nesnesini tıklayarak seçin ve tutup araç paleti üzerine sürükleyip bırakın.

Palete yeni bir araç eklenecek ve aracın adı kullanılan ölçünün adıyla aynı olacaktır. Araca sağ tıklayın, açılan kısa yol menüsünden Yeniden adlandır “Rename” seçeneğini seçin ve aracınıza yeni bir ad verin.

Her ne kadar palette sadece tek bir ölçü tipini görseniz de; palet üzerindeki bu ölçü aracının yanındaki ok sembolünü tıkladığınızda, diğer tüm ölçü seçenekleri görünecek ve bu paletten herhangi bir ölçü komutunu seçebileceksiniz.

Benzer şekilde, bloğu çiziminizden palete sürükleyip bırakın; ancak bloğu palete eklemeden önce çiziminizi kaydettiğinizden emin olun.

Paletten herhangi bir aracı kaldırmak (silmek) için, o araca sağ tıklayın ve açılan menüden Sil “Delete” seçeneğini seçin.

Araç Paletindeki Araçlara Özel Simgeler Ekleme:

Kişisel bir görünüm vermek için araca kendi özel simgenizi ekleyebilirsiniz. Bunun için jpg, png, tif, bmp veya gif biçiminde “format” bir imaja ihtiyacınız olacak. Simgesini değiştirmek istediğiniz aracı sağ tıklayın ve açılan menüden İmajı belirle… “Specify image…” seçeneğini seçin.

Özel simge dosyasını seçmeniz için, yeni bir iletişim kutusu açılacaktır. Simge olarak kullanmak istediğiniz imajı bulup seçmek için, Araştır “Browse” düğmesine tıklayın seçiminizi yaptıktan sonra, iletişim kutusunu kapatmak için OK düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ben kendi yeni blok aracım için AutoCAD simgesini kullandım.

Araç Paletini Dışa ve İçe Aktarma:

Bu araç paletini başkalarına gönderilebilir bir biçimde dışa aktarabilir veya bu araç paletini arşive veya elektronik iletime de ekleyebilirsiniz. Bu araç paletini dışa aktarmak için, araç paletinin boş alanına sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden paletleri Özelleştir “Customize” seçeneğini seçin. Alternatif olarak CUSTOMIZE komutunu da kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere iletişim kutusunun sol tarafında tüm araç paletlerinin listesiyle birlikte Özelleştir “Customize” iletişim kutusu açılacaktır. Paletinizi seçin; ardından sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Dışa aktar “Export“ seçeneğini seçin.

Araç paletinizi veya XTP dosyanızı kaydetmek için konum belirlemeniz gereken bir pencere açılacaktır. Konumu belirledikten sonra Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Herhangi bir araç paletini içe aktarmak için, Özelleştir “Customize “ iletişim kutusunu açın ve sol kısımdaki Paletler: “Palettes” panelinden herhangi bir araca sağ tıklayarak sağ tıklayıp açılan kısa yol menüsünden İçe aktar “Import” seçeneğini seçin. İçe aktar “Import” açılacaktır. XTP dosyanızı bulun ve seçip Aç “Open” düğmesine tıklayın. Yeni paletiniz mevcut paletler listesine eklenecektir.

Bu makalede anlatılanlarla ilgili sorularınız mı var? Lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.