1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Antet Bloğu Yaratma

Blok oluşturmak, her AutoCAD kullanıcısının bilmesi gereken temel bir görevdir. Ancak, blokları yıllardır kullanıyor olsanız bile, bu makalemde anlatacaklarımı faydalı bulacağınızı düşünüyorum. Bir araya getirdiğinizde, bu ipuçları bloklar hakkında gelişmiş bir eğitim oluşturacaktır.

AutoCAD Bloğu Nedir?

Blok, bir adı olan nesnelerin bir koleksiyonudur (bir nesne olabilir). Blokların çeşitli avantajları vardır:

  • Onları tekrar tekrar ekleyerek zaman kazanabilirsiniz. Aslında onları diğer çizimlere de ekleyebilirsiniz.
  • Bir blok, ayrı nesnelerden daha az elektronik alan kullanır, bu nedenle çizim dosyanız daha küçüktür.
  • Bir bloğun tanımını güncelleyerek, çizimdeki tüm blokları güncelleyebilirsiniz.

Not: Dinamik bloklar, belirli tanımlanmış şekillerde çalışan parametrelere sahip olan bloklardır.

Blok Nasıl Yaratılır?

 

Blok yaratmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Bloğun içinde olmasını istediğiniz nesneleri çizin.
  2. BLOCK komutunu çalıştırmak için,  şeritin Giriş “Home” sekmesi içerisinde > Blok “Block” panelinden > BLOK komut düğmesini seçin. Aşağıdaki şekilde görünen Blok Tanımlama “Block Definition” iletişim kutusu açılır.

3. İsim “Name” metin kutusuna bir isim yazın. Bu isim boşluklar içerebilir.

4. Bir temel noktası “base point” belirlemeniz gerekir. Bu nokta, bloğu yerleştireceğiniz noktadır. Temel Noktası “Base Point“ bölümünde, Noktayı Tıkla “Pick point” simgesini tıklayın. Doğruluk için bir nesne çıtçıtı “object snap” kullandığınızdan emin olun! Çizim alanında bir noktayı tıklayarak seçtikten sonra, hemen iletişim kutusuna geri döneceksiniz.

5. Nesneler “Objects” kısmında, Nesneleri Seç “Select Objects” düğmesine tıklayın. Çizim alanınız görüntülenince bloğunuza dahil etmek istediğiniz nesneleri seçin ve iletişim kutusuna geri dönmek için, Enter tuşuna basın.

İpucu: Komutu çalıştırmadan önce nesneleri seçebilirsiniz. Böylece seçtiğiniz nesneler iletişim kutusunda görüneceklerdir.

6. Hemen aşağıda, Koru “Retain”, Bloğa Dönüştür “Convert to Block“ veya Sil “Delete” seçeneklerinden bir tanesini seçin. Bu seçenekler, bloğu oluşturduktan sonra seçilen nesnelere ne olacağını kontrol eder.

7. Davranış “Behavior“ bölümünde, bloğunuzun Koşullu “Annotative” olup olmayacağını belirleyebilir ve patlamaya izin verilip verilmeyeceğini seçebilirsiniz.

8. Ayarlar “Settings” kısmında, blok birimini seçin. Birimsiz “Unitless” seçeneğini seçebilirsiniz; ancak bir birim seçerseniz, AutoCAD bloğunuzu başka bir çizime yerleştirdiğiniz zaman, bloğu uygun şekilde ölçeklemeye çalışacaktır. Şayet isterseniz, bloğunuza bir internet bağlantısı “hyperlink” de ekleyebilirsiniz.

9. Son olarak, Açıklama “Description“ kutusuna bir açıklama yazabilirsiniz. Bloğu başka bir çizimden yerleştirmek istediğiniz zaman, bu açıklama Tasarım Merkezinde “Design Center“ yararlı olur.

10. Açıklama girişini tamamlamak için OK düğmesine tıklayın. Şayet Nesneler “Objects” kısmında Delete “Sil” seçeneğini seçtiyseniz, seçtiğiniz nesneler çiziminizden kaybolur. Onları geri getirmek için OOPS komutunu kullanabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.