1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Animasyonlu Gezinti Videosu Yapma

AutoCAD ile, mimari modelinizin kısa animasyonlu bir videoyu oluşturarak fikirlerinizi daha yaratıcı bir şekilde sunmanıza yardımcı olabilirsiniz. Kısa animasyonlu ilerlemeleri kullanarak, pek çok araç veya çizim kullanmadan çok fazla bilgi aktarabilirsiniz; teknik olmayan bir kişi bile tasarım fikirlerinizi anlayabilir.

AutoCAD‘te, Animasyon “Animation“ panelini kullanarak kolayca çiziminiz içerisinde gezinen bir video oluşturabilirsiniz. Bu özellik için, aşağıdaki şekilde görünen örnek modeli kullanacağım ve bu evin iç kısmında bir yürüyüş yolu oluşturacağım. Bu özelliği açıklamak için AutoCAD’in 2016 sürümünü kullanacak olsam da siz 2017 ve 2018 sürümlerini de kullanarak işlemleri uygulayabilirsiniz.

Varsayılan olarak, Animasyonlar “Animations“ paneli Görselleştirme “Visualize” sekmesinde görünür durumda değildir; bu nedenle, 3B Modelleme “3D Modelling” çalışma alanının Görselleştirme “Visualize” sekmesine gidin ve sekmedeki boş bir alana sağ tıklayın. Bağlamsal menüden Panelleri Göster “Show Panels“ seçeneğini ve ardından Animasyonlar “Animations“ öğesini seçin. Böylece Animasyonlar “Animations”  paneli Görselleştirme “Visualize” sekmesine eklenecektir.

Animasyon “Animations“ aracının seçenekleriyle devam etmeden önce, animasyon “animations“ için kameranın yolunu “path” belirtmeliyiz. Yol “Path” sürekli çizgi eğrisi “polyline curve” veya çubuk eğrisi “spline curve” kullanılarak oluşturulabilir. Bizim örneğimizde ben, yolu “path” sürekli çizgi eğrisi “polyline curve” kullanarak oluşturdum ve bu yoldan düzgün bir görünüm elde etmek için dönüşlerdeki keskin köşeleri yuvarlattım “fillet”.

En iyi sonuçları elde etmek için, yolunuzun “path” insan gözü seviyesinde yaratıldığına emin olun. Bu yükseklik benim için 180 santimetredir.

Şimdi, Görselleştirme “Visualize” sekmesinin Animasyonlar “Animations“ panelinde Animasyon hareket yolu “Animation motion path“ komut düğmesine tıklayın. Animasyonunuzun ayarlarını yapabileceğiniz yeni bir pencere açılacaktır. Önce Kamera “Camera“ panelinde, Yol radyo düğmesini seçin ve yolun hemen yanındaki simgeyi tıklayın ve kameranın animasyon için izleyeceği yolu seçin. Yol adı “Path name” olan yeni bir iletişim kutusu  geldiğinde, varsayılan yol adını seçmek için OK düğmesine tıklayın. Benzer şekilde Hedef “Target” panelinden Yol “Path” radyo düğmesini seçin ve yol radyo düğmesinin yanındaki simgeyi tıklayarak önceki adımda seçtiğiniz yolu seçin.

Kameranın yalnızca tek bir noktaya odaklanmasını istiyorsanız, bu adımda Nokta “Point” seçeneğini de seçebilirsiniz. Ancak en bu örneğimizde kameramın tek bir noktaya odaklanması yerine yol “path” izlemesini istiyorum, bu nedenle Hedef “Target” panelinde Yol “Path” seçeneğini işaretledim.

En iyi kalitedeki videoyu elde etmek için Animasyon ayarları “Animation settings“ panelinden saniyede 15 kare kare hızını “frames per second” seçin. Büyük bir kare hızını seçmek hacimli bir video oluşturacak ve videoyu oluşturmak için daha fazla zaman alacaktır. Süre “Duration“ alanında, animasyonlu videonun süresini seçin. Ben 30 saniyelik bir süre seçtim. Süreyi daha yüksek tutmak AutoCADi gecikmeye neden olan daha fazla çerçeve oluşturmaya zorlar, bu nedenle bu süreyi en uygun düzeye getirmeye çalışın.

Görsel Stil “Visual Style“ aşağı açılır listesinde, animasyonlu video oluşturmak istediğiniz görsel stili seçin. En kaliteli animasyonlu video için Gerçekçi “Realistic“ görsel stilini seçin. Sonraki iki aşağı açılır menüden video biçimini “format” ve çözünürlüğü “resolution” seçin ve şayet yolun “path” köşelerinde kameranın hızını azaltmak istiyorsanız, Köşelerde yavaşlama “decelerate speed of camera at corners“ işaretleme kutucuğunu işaretleyinReferans için aşağıdaki şekle bakın.

Bu ayarların tamamı tamamlandığında, hızlı bir ön izleme yapmak ve videonuzun iyi olup olmadığını kontrol etmek için, Hareket Yol Animasyonu “Motion Path Animation “ iletişim kutusunun sol alt köşesindeki Ön izleme “Preview” düğmesini tıklayın ve OK düğmesine basın.

AutoCAD, video dosyasının konumunu ve adını belirleyebileceğiniz Farklı Kaydet “Save As” iletişim kutusu açacaktır. Dosyasının konumunu ve adını belirledikten sonra, Kaydet “Save” düğmesini tıkladığınızda, video işleme süreci başlayacaktır. Atadığınız süre ve kare hızına bağlı olarak, bu işlem biraz zaman alacak ve nihai video belirtilen konuma kaydedilecektir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.