1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Alt Nesne Seçim Filtresi

AutoCAD’i kurcalarken bulduğum her şey beni şaşırtıyor. Bugün, içerik menüsünü keşfetmeye çalıştığımda, alt nesne “subobject” seçim filtresi aracını buldum. Inventor programının buna benzer bir özelliği olduğunu biliyordum ama AutoCAD de olmasını asla beklemiyordum.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, şimdi alt nesnelere kadar kontrol edebiliriz: köşe “vertex”, kenar “edge”, yüz “face” ve katı tarihçesi “solid history”. Bazen bunları özellikle 3 boyutta 3B “3D” seçmek kolay değildir. Ama bu filtreye sahip olmak çok işimize çok yarayacak!

Şayet alt nesne “sub object” seçimine aşina değilseniz, onları Ctrl tuşunu basılı tutup farenizle tıklayarak seçebilirsiniz. Benim geçmişte kullandığım en yaygın alt nesne “sub object” köşe noktası “vertex“ dır. Şayet herhangi bir aracı etkinleştirmeden bir nesneyi seçerseniz, nesnenin köşe noktalarını “vertex“ görürsünüz.

Diyelim ki bir dikdörtgeniniz var. Ctrl tuşuna basılı tutup, kenarlarından birini tıklarsanız, dikdörtgenin kenarını seçersiniz. Sadece bu belirli kenarı taşıyabilir “move”, ölçekleyebilir “scale” ve döndürebilirsiniz “rotate”! Ben bu yöntemi bazen paralelkenar oluşturmak için, kullanırım.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi dikdörtgenimin sadece alt kenarını seçerim.

Ve yine aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bu alt kenarı ölçek faktörü değerini 2 olarak kullanarak ölçeklerim.

3 boyutlu 3B “3D” nesneler hakkında konuşurken, sadece köşe “vertice” ve kenarlar “edge” değil, daha çok alt nesnemiz “sub object” olacaktır. Yüzlerimiz “Face” ve katı tarihçemiz “solid history” de olacaktır. 3 boyutlu 3B “3D” bir nesnenin yüzleri “face” seçmek isteyebilirsiniz, ancak şayet karmaşık bir nesneniz varsa, bu hiç te kolay değildir. Nesnenizi oluşturan alt hiyerarşiye ulaşmak ve doğru olan yüzü “face”  ulaşmak için birkaç kez tıklamanız gerekebilir. Birden fazla yüz seçmek iyicene zor olacaktır ki, bu da bir sunum sırasında kesinlikle iyi görünmez.

Alt nesne “Sub object” seçimini etkinleştirmek bu durumda çok yararlıdır. Farenizi sağ tıklayın ve içerik menüsünde öğeyi göreceksiniz. Alt nesne “Sub object” seçimini etkinleştirdikten sonra, Ctrl tuşunu basılı tuttuğunuzda, hangi filtrenin aktif olduğunu görürsünüz. Örneğin aşağıdaki şekilde yüz “face” alt nesne “sub object” seçiminin aktif olduğunu görüyoruz.

Birleştirme “UNION” ve çıkarma “SUBTRACT” komutlarını kullanarak karmaşık bir 3 boyutlu 3B “3D” nesne oluşturmaya çalışın. Alt nesne “Sub object” seçim filtresini Katı Tarihçesi “Solid History” olarak etkinleştirin. Şimdi nesnenizi oluşturan katıları seçmeye çalışın. Bu örnekte sadece bir dikdörtgen ve bir silindirim var. Bunlar, seçebileceğim nesnelerdir. Artık bir boolen işlemi sonrasında bile nesnenizi kolayca değiştirebilirsiniz!

Şimdi EXTRUDE komutunu kullanarak bir dışa çekme ekstrüzyon oluşturmaya çalışın. Önce alt nesne “sub object” seçim filtresini kapatın ve bir yüz “face” seçmeye çalışın. O kadar kolay değil, değil mi? Şimdi yüz filtresi kullanın.

Maalesef, katı tarihçesi “solid history” bilgilerini tutan bir nesneye kenar “edge” veya yüz “face” seçim filtresi kullanamıyoruz. Yani, boolen işlemleri ile yarattığınız katıları meydana getiren nesnelerinizi değiştirmeyeceğinizden eminseniz, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Özellikler “Properties” paletinde Katı Tarihçesi “Solid History” grubu altındaki Tarihçe “History” öğesinin değerini Kayıt “Record”  değerinden Yok “None” değerine değiştirmelisiniz.

Bu işlem, tüm katı tarihçesi “solid history” bilgilerini kaldıracaktır. Artık alt nesne “Sub object” seçim filtresini kullanabilirsiniz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.