1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de acad.pgp ile Komut Kısa Yolları

Bu makalemde, herkes için olmasa bile, bir süre önce iyi bir şey olduğu gördüğüm bir şeyi sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Bu alıştırmanın arkasında yatan mantık sıklıkla kullanılan komutları kullanıcının parmakları ucuna getirmek ve böylece AutoCAD kullanıcılarının üretkenliğini arttırmaktır.

Bir veya iki harften oluşan sadece sol el ile klavyeye dokunularak girilebilen komut kısa yolları serisi oluşturdum. Artık sağ elimle sadece fareyi kullanıyor sol elimle 240 komutu klavyeden kısa yol girmek suretiyle çalıştırabiliyorum.

Bu büyük olasılıkla bir araç çubuğu veya şerit simgesine tıklamaktan daha hızlı ve hızlı olması bunun tek iyi tarafı da değil. Kullanıcıya şayet uzun zamandır ihtiyaç duymadığı araç çubukları varsa, bu araç çubuklarını kapatarak daha geniş bir çizim alanı da sunmaktadır. Daha da önemlisi, kullanıcı klavyeden kısa yolu yazmak için, gözlerini ekrandan ayırmadan AutoCAD ile iletişim kurabilmekte ve komutları girerken görüntü yaklaşma/görüntü kaydırma “zoom in/pan” yapabilmekte  & çizimi analiz edebilmekte ve çizeceklerini düşünebilmektedir.

Tüm komutların klavye kısa yollarını hatırlamak zorunda olduğunuz için, bu iş ilk başta size zahmetli gibi görünecektir! Bu sıkıntıyı yok etmek için, klavye kısa yollarını klavye üzerine nasıl yerleştirdiğimin mantığını anlamanız size yardımcı olacaktır.– klavye kısa yollarımı klavye üzerine aşağıdaki gibi yerleştirdim:

A harfi ile başlayan komut kısa yolları nesneler çizmekteler, S harfi ile başlayan komut kısa yolları nesneleri düzenlemekteler, D harfi ile başlayan komut kısa yolları nesneleri ölçülendirme veya nesneleri açıklama yapmak zorundalar ve F harfi ile başlayan komut kısa yolları çeşitli işlemler yapmaktalar.  Klavyeye yazarken her komut kısa yolunun ilk harfinin sol elinizi ilk üç parmağının altında olduğuna dikkat edin. Ayrıca, komut kısa yollarını bir çizimi yaratacağınız zaman normalde kullanacağınız sıra ile soldan sağa doğru organize ettim: Çizim yaratırken kullanacağımız olası mantık sırası Nesneleri çizme, Nesneleri düzenleme, Nesneleri ölçülendirme ve daha sonra Diğer şeyler şeklinde olacaktır.

Yine komut klavye kısa yollarını kolay hatırlamama yardımcı olması için, ikinci harf olarak komutun tam isminin başlangıç harfi belirledim. Örneğin, AC CIRCLE komutu, AR RECTANG komutu, AS SPLINE komutu, SA ARRAY komutu, SF FILLET komutu, DR DIMRADIUS komutu, DS DIMSTYLE komutu vbg… Nasıl iyi fikir değil mi?

Son olarak, ÇİZGİLINE”, SÜREKLİ ÇİZGİPOLYLINE”, TAŞIMOVE” ve KOPYALACOPY” gibi sık kullanılan komutlar tek bir tuşa atanabilirler. Örneğin, Ben A harfini ÇİZGİLINE”, S harfini TAŞIMOVE” ve D harfini DOĞRUSAL ÖLÇÜDIMLINEAR” olarak ayarladım.

Oldukça kısa bir süre bu veri giriş yöntemini kullanmış olsam da, bu yöntemi kesinlikle çok sevdiğimi söylemeliyim. Artık ekranımda hiç araç çubuğu bulundurmuyorum ve istediğim komutu bir saniye gibi kısa bir sürede sol elimle klavyeden çalıştırabiliyorum. Bu yöntemi bir kez kullanmaya başladınız mı,  AutoCAD’i nasıl yöneteceğinizi içgüdüsel olarak bilecek ve enerjinizi tamamıyla yaptığınız işe odaklayarak farenizi araç çubukları veya şerit üzerine kaydırıp komut tıklamakla zaman kaybetmekle zaman kaybetmeyerek verimliliğinizi arttırabileceksiniz. Bu size ilk bakışta önemsiz gelebilir; ama gözlerinizi yaptığınız (çizdiğiniz) iş üzerinde tutmanız size çok fayda sağlayacaktır. Sol elinizle ihtiyacınız olan komutu çalıştırırken sağ elinizle farenizi şayet nesne seçmeniz gerekiyorsa, seçeceğiniz nesnelere yakın yere veya şayet nesne seçmeniz gerekmiyorsa, doğru koordinatlara götürebileceksiniz.

İşte benim klavye kısa yolları listem aşağıdadır:

Sekil-1

Şekil-2:

 

Sekil-2

AE, *ELLIPSE

AR, *RECTANG
AT, *MTEXT
ATT, *TEXT
AA, *LINE
AS, *SPLINE
AD, *HATCH
AF, *INSERT
AZ, *RAY
AX, *XLINE
AC, *CIRCLE
AV, *VPORTS
AB, *BLOCK
SW, *OFFSET
SE, *MIRROR
SR, *ROTATE
ST, *TRIM
SY, *LENGTHEN
SA, *ARRAY
SS, *COPY
SD, *BLOCK
SF, *FILLET
SG, *CHAMFER
SZ, *PEDIT
SX, *EXPLODE
SC, *CHSPACE
SV, *STRETCH
SB, *SCALE
DQ, *QLEADER
DW, *DIMJOGLINE
DE, *DIMDIAMETER
DR, *DIMRADIUS
DT, *MLEADERALIGN
DA, *DIMANGULAR
DS, *DIMSTYLE
DD, *MLEADER
DDS, *MLEADERSTYLE
DF, *DIMALIGNED
DZ, *UNITS
DX, *MLEADEREDIT
DC, *DIMCONTINUE
Q, *QSAVE
E, *ERASE
R, *REGEN
A, *PLINE
S, *MOVE
D, *DIMLINEAR
F, *LAYER
\, *PSPACE
Z, *UNDO
X, *XATTACH
V, *VBAMAN
FE, *PURGE
FT, *ALLON
FA, *LAYISO
FS, *LAYUNISO
FD, *LAYFRZ
FF, *MATCHPROP
FG, *LAYMRG
FC, *LAYMCUR
QQ, *SAVEAS
QW, *CLOSE
QE, *SAVEALL
QR, *CLOSEALL
QA, *QNEW
RE, *REVUP
RR, *REGENALL
RC, *REVCLOUD
K, “\\SWIN-FS-01\water\wh\CAD\CAD UTILITIES\Macros\keys3.dwg”, 1,,
XX, *IMAGEATTACH
XC, *XCLIP
VR, *VBARUN
VA, *VBAIDE
C, *COPYCLIP
CA, *AI_SELALL
CX, *CUTCLIP
CC, *COPYBASE
CV, *PASTECLIP
CB, *PASTEORIG
PP, *PLOTPDF
PD, *PLOTDWF

Son bir şey daha, Kısa yollar ile acad.pgp dosyasını otomatik olarak güncelleyen bir AutoCAD çizim dosyası içine gömülmüş bir betik hazırladım. Bu çizimde Q klavye üzerinde kısa yolların klavyeniz üzerinde yerleşimini görebilesiniz diye komut kısa yollarını gösterdim. Bu çizimde, her tuş üzerindeki * ile başlayan komut isimlerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Böylece komut o harf ile ilişkilendirilecektir. Yani o harf metin olarak yazdığınız komutun kısa yolu olacaktır. Düzenleme işlemlerinizi tamamladıktan sonra AutoCAD dosyasını kaydetmeyi unutmayın. Bu AutoCAD dosyasını aşağıdaki indirme bağlantısından indirebilirsiniz:

Keybinds “Klavye Kısa Yolları

Bu dosyayı kullanmak için, sadece dosyayı acad.pgp dosyanızın bulunduğu klasöre kopyalayın;  dwg dosyasını açın ve kendi ihtiyaçlarınıza ve isteğinize göre komut klavye kısa yollarını düzenleyin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Altlıklar “Underlay” Hakkında

Revit’te koordinasyon ve inşaat için farklı kotlardaki bileşenlerin ilişkisini anlamanız gerektiğinde Altlıklar “Underlays” yararlıdırlar. Video: …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.