1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD‘de 3 Boyutta 3B “3D” En Sık Kullanılan 3 Komut

AutoCAD 3 boyutta 3B “3D” yeni misiniz?

AutoCAD’de  3 boyut 3B “3D” tasarıma nereden başlayacağınız konusunda kafanızda bir çok soru mu var? Yoksa, artık 2 boyut 2B “2D” çizimde iyice ustalaştınız da artık gerçek dünyadaki nesneleri mi çizmek veya yeni tasarımlar mı yapmak istiyor sunuz?

İşte bu makalemde sizlere AutoCAD’in  3 boyut 3B “3D” dünyasında en çok kullanacağız 3 komutu anlatmak ve bu gerçek dünyaya adım attığınız ilk günlerdeki maceranızda yardımcı olmayı hedefliyorum.

Bu komutlar, UNION, SUBTRACT ve INTERSECT komutlarıdır

Sekil-1

UNION Komutu

UNION komutu ayrı iki nesneyi birleştirerek tek bir nesne olmasını sağlayan en basit 3 boyut 3B “3D” komutudur.

Sekil-2

Şimdi yukarıdaki şekilde görünen figürü inceleyelim. Şekilde 1 numara ile işaretli silindir ve 2 numara ile işaretli figür tamamen ayrı iki nesnedirler. UNION komutunu kullanılarak bu iki nesnenin birleştirilmesi ile oluşacak olan nesne hemen hemen orijinal nesnelere benzeyecek olmakla birlikte; nihai sonuç nesnesi artık tek bir nesne olacak olup; başlangıçtaki iki nesne artık kendi başlarına taşınamaz kısacası değiştirilemezler.

UNION komutunu kullanmak için, sedece  UNION komut simgesine tıklayın; birleştirmek istediğiniz iki nesneyi seçtikten sonra Enter tuşuna basın.Yukarıdaki şekilde gördüğünüz iki nesnenin birleştirilmiş son hali aşağıdaki şekildeki gibidir.

Sekil-3

Değişimi fark etmek güç olsa da; artık her iki katıda ortak olan kenar çizgisi kayboldu. Çünkü artık iki katı tek bir katı nesne haline geldi.

Bir çok 3 boyutlu 3B “3D” nesne birden fazla alt nesnenin birlikteliğinden oluşmaktadır. Bir çok kez de her bir alt nesnenin tüm kısmının çizilmesi bir gereklilik olup; sonunda bu alt nesneleri tek bir 3 boyutlu 3B “3D” katı haline getirmek için, bazı kısımların silinmesi gerekecektir. İşte tam da bu aşmada UNION komutunun gerekliliği karşımıza çıkmaktadır. Çünkü UNION komutu bize bu gerekli olmayan kısımları otomatik olarak silerek yardımcı olmaktadır.

SUBTRACT Komutu

SUBTRACT komutu biraz UNION komutu gibi çalışmakla birlikte; fakat bu kez bir nesneyi diğer bir nesneden çıkartarak işlemi uygularız. Bu komut sadece şayet iki katı nesne ortak bir alana sahip oldukları zaman, sonuç katıda gözle görülür bir değişim meydana getirmektedir. Örneğin yukarıdaki şekildeki 1 ve 2  ile işaretli 2 nesnenin olduğufigürü ele alacak olursak, 2  ile işaretli katı nesneden 1  ile işaretli katı nesneyi çıkarttığımız zaman, aşağıdaki şekildeki tek katı nesneyi elde ederiz.

Sekil-4

Şayet dikkat ederseniz, eskiden silindirin olduğu yerde artık bir delik var. Her iki katının ortak sahip olduğu bölge artık yok olmuş durumda.

SUBTRACT komutu her iki şekilde de kullanılabilir. Yani şekildeki 2  ile işaretli katı nesneden 1  ile işaretli katı nesneyi çıkartabileceğimiz gibi ile işaretli katı nesneden  ile işaretli katı nesneyi de çıkartabiliriz. Ama bu durumda sonuç farklı olacaktır.

SUBTRACT komutunu kullanmak için, SUBTRACT komut simgesine tıkladıktan sonra, ilk nesneyi seçerek Enter tuşuna bastıktan sonra, ikinci nesneyi sçin ve Enter tuşuna tekrar basın. Şayet dikkat ettiyseniz bu komut ile UNION komutu arasındaki fark, iki nesnenin seçimi arasında Enter tuşuna basma gerekliliğidir.

INTERSECT Komutu

INTERSECT komutu geriye üzerinde kullanıldığı iki katının ortak hacimlerini bırakır. Örneğin şayet makalemizdeki şekilde görünen katılar üzerinde INTERSECT komutunu kullanırsak, aşağıdaki şekilde görünen figürü elde ederiz.

Sekil-5

Tüm bu komutların uygulamasında ilk deneyişinizde düzgün sonuçları alamazsanız üzülmenize gerek yok. Çünkü tüm bu komutları denedikçe kullanılış şekillerini daha iyi anlayacaksınız.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.