1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de 3 Boyutlu Perde Modelleme

Bir kaç gün önce site kullanıcılarından bu soruyu aldım. AutoCAD’de 3 boyutlu perde nasıl yaratabiliriz?

Tabi ki yaratabiliriz ve bunu yapmanın birçok yolu vardır. Hemen aklıma 3 boyutu 3B “3D” öğrendiğim yıllar geldi ve bunu o yıllardaki ilk derslerde hocamızın alıştırma olarak bizlere çizdirdiğini hatırladım. O zaman önce bir Sürekli Çizgi yaratmış ve bu sürekli çizgiye kalınlık “thickness” vermiştik. Bu çok uzun zaman önceydi ve AutoCAD R.8 sürümünü kullanıyorduk. Zaman ilerledikçe ben ve AutoCAD programı da geliştikçe LOFT komutunu kullanarak bu işi daha kolay yapabileceğimi fark ettim.

Hazırlık

LOFT komutunu kullanmaya başlamadan önce, perdemizin iskeletini yaratalım. Belki de iskelet demek doğru olmasa da biz şimdilik iskelet diyelim.

İskeleti Yaratma

SPLINE komutunu kullanarak aşağıdaki şekilde görünen bir profil yaratın. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz benim yarattığım profilin üst görünüşüdür.

Sekil-01

Sonrasında, ilk yarattığımız profilin üst tarafına en azından bir tane daha profil yaratmak zorundayız.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere, ben ilk yarattığım profil yukarı ve sağa kopyaladım ve gerekli yerlerde SCALE ve MOVE komutlarını kullanarak aşağıdaki şekilde gördüğünüz profilleri elde ettim.

Sekil-02

Artık hazırız!

LOFT Komutunu Kullanma

LOFT komutunu önce perdenin sol kanadı üzerinde uygulayacağız.

3B Modelleme “3D Modeling” çalışma ortamına geçiş yapın ve LOFT çalıştırın; MO yazıp Enter tuşuna basarak Yüzey “Surface” modunu seçin. Yukardan aşağı veya aşadan yukarı doğru sırayla profilleri (3 profili) seçin. Sırayla üç profili de seçtikten sonra seçimi bitirmek için Enter tuşuna basın. Seçimi bitirdikten sonra Ayarlar “Settings” seçeneğini seçin. LOft Ayarları “Loft Settings” iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusunda ayarların aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi olduğunu kontrol edin. OK düğmesine tıklayarak iletişim kutusunu kapatın.

Sekil-03

LOFT komutunu önce perdenin sağ kanadı üzerinde uygulayın.

Aşağıdaki şekilde benim elde ettiğim sonucu Gerçekçi “Realistic” görsel stilinde görüyorsunuz. Oldukça iyi değil mi?

Sekil-04

Perdeye İnce Ayarları Yapma

Şayet perdenizin güzel görünmediğini düşünüyorsanız endişelenmeyin. İstediğiniz gibi düzenleme yapabilirsiniz.

Özellikleri Değiştirme

Perdenizi seçtikten sonra, PR yazıp Enter tuşuna basarak Özellikler Properties” paletini açabilir ve özellikleri değiştirebilirsiniz. Burada çeşitli değerleri değiştirerek perdenizin alacağı şekli inceleyin.

Tutamaçlar ile Sündürme

Profilleri (Loft yüzeyini değil) seçerek görüntülenen tutamaçları sürükleyerek perdenizin görünüşü için ince ayar yapabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.