1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de 3 Boyutlu 3B “3D” Sandalye Tasarımı-2

Bir önce yayınlamış olduğum AutoCAD’de 3 Boyutlu 3B “3D” Tasarımı-1 isimli makalemden sonra sandalyenin arkalığının tasarımı ile ilgili o kadar çok soru geldi ki; bu makale ile arkalığın nasıl tasarlanacağı ile ilgili bilgileri aktarmaya karar verdim. Umuyorum ki, makalelerimi izleyip uygulama esnasında sorun yaşayan site kullanıcılarımızdan soru soranlar bu makalemde sorularının cevaplarını bulacaklardır.

Sekil-7

Sandalyemizin arkalığını modellemek için, 2 boyutlu 2 B “2D” olarak çizip 3 boyuta dönüştürdüğümüz nesnelerimizden bazılarını referans nesne olarak kullanmalı ve arkalığı tamamlanmış 3 boyutlu 3B “3D” modele tam olarak oturtmalıyız.

Şimdi aşağıdaki şekilde görünen figürümüzü düşünelim. (şayet AutoCAD’de 3 Boyutlu 3B “3D” Tasarımı-1  isimli öğreticiyi takip ettiyseniz, bu sandalyenin daha kolay olduğunu görürsünüz.)

Sekil-2

Bu sandalyenin tasarımını tamamlayabilmek için, aşağıdaki şekilde gördüğünüz ölçülere ihtiyaç duyacaksınız.

Sekil-3

Yukarıdaki şekilde görünen soldaki figürü çizdikten sonra, OFFSET komutunu öteleme mesafesini 1 alarak kullanarak sağdaki figürdeki iç çizgileri kolayca elde edersiniz.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi arkalığın oturacağı yeri belirlemek için, TRIM komutunu kullanmalısınız.

Sekil-4

Şimdi bir güzergaha ihtiyacımız var. Az önce yarattığımız parça üzerine REGION komutunu uygulayacağız ve sandalyenin arkalığının tamamını yaratmak için, bu parça üzerinde SWEEP komutunu belirlediğimiz güzergah boyunca uygulamaya çalışacağız.

Güzergahı belirlemek için, görüntüyü üst “top” olarak ayarlayın ve aşağıdaki şekilde kırmızı ok işareti ile görünen çizgiyi güzergah olarak belirleyin.

Sekil-5

3 boyutlu 3B “3D” görüntüde modeliniz aşağıdaki şekildeki gibi görünecektir.

Sekil-6

Artık SWEEP komutunu kullanmak için gerekli olan herşeye sahibiz.

SWEEP komutunu kullanarak sandalyemizi aşağıdaki şekilde görünen hale getireceğiz.

Sekil-7

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi daha gerçekçi görünmesi için, modellemesini tamamladığınız sandalye arkalığının kenarlarını yumuşatmak için diğer komutları kullanabilir ve böylece tasarımınıza daha gerçekçi bir görünüm kazandırabilirsiniz.

 Sekil-8

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.