1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de 3 Boyutlu 3B “3D” Sandalye Tasarımı-1

 Ne AutoCAD mobilya tasarımı için uygun mu?

Siz AutoCAD’de  mobilya tasarımı için ne düşünüyor sunuz?

Fikir sahibi olmak için, aynı projeyi farkllı CAD yazılımları ile yapmak ve sonrasında hangi yazılımın uygun olduğuna karar vermek en doğru uygulamadır.

Bu makalemde sizlere aşağıdaki şekilde gördüğünüz basit sandalyenin tasarımının AutoCAD’de nasıl yapılacağını anlatacağım.

 Sekil-1

Yukarıdaki şekilde görünen sandalyenin AutoCAD’de tasarımını yapabilmek için, bu sandalyeye biraz daha farklı bakmamız gereecektir. Nasıl mı? İşte alttaki şekilde bu sandalyeyi meydana getiren parçaları görüyorsunuz.

Sizin de fark ettiğiniz gibi sandalyemiz bir çok parçadan meydana gelmekte olup; bu parçaların her biri ayrı ayrı çizildikten sonra bütünü oluşturmak için, birleştirilmelidir.

Sekil-2

Artık sandalyemizi AutoCAD’de yaratmanın çok ta zor olmadığını görebiliyor olmalısınız. Her bir parçanın basit bir 3 boyutlu 3B “3D” nesne olduğuna dikkat ettiniz mi?

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz tüm bu 3 boyutlu 3B “3D” nesneleri AutoCAD’de ayrı ayrı modellemenin sizin açınızdan çok kolay olacağını düşünüyorum.

Daha önceden yayınlamış olduğum AutoCAD 3B Öğreticilerinin (Kısım 1’den Kısım 5’e kadar) AutoCAD’de 3 boyutlu tasarımda size yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bu sandalye tasarımını yaparken şayet gerek duyarsanız, bu önceki öğreticileri tekrar inceleyin.

Yukarıdaki iki şekli dikkatlıce incelerseniz, bu sandalyenin tam ortasından geçen eksene göre tam simetrik olduğunu göreceksiniz.

AutoCAD’de bu sandalyeyi tasarlarken, sadece simetri ekseninin bir tarafındaki nesneleri yaratın ve sonrasında diğer tarafı yaratmak ve tasarımı tamamlamak için, the MIRROR komutunu kullanın.

 

B ve B’ parçaları sandalyeye önden bakıldığında oturağın orta noktasına göre simetrik görünmektedir. Bu simetriklik E ve E’, C ve C’, B ve B’, G ve F parçaları için de geçerlidir. (B, B, E ve E’ parçaları aynı kalınlıkta oldukları için), oturak (D) ve arkalık (A) parçaları bu sandalyedeki benzerleri olmayan parçalardır.

Bu sandalyenin tasarımını AutoCAD’de yapabilmek için, işe 2 boyuttan 2B “2D” başlamak zorundayız.

AutoCAD’de bu sandalyenin tasarımını yapabilmek için gerekli ölçüleri aşağıda bulabilirsiniz.

(Oturak olmadan) Yan Görünüş

Sekil-3

C, B ve B’ parçalarının Ön Görünüşü

Sekil-4

G, E ve E’ parçalarının Ön Görünüşü

Sekil-5

Oturak

Sekil-6

Bu sandalye tasarımın da sadece arkalık kısmı hakkında bilgi verilmemiş olup; bu kısmı serbestçe hayal gücünüzü kullanarak sizin tasarlamanız beklenmektedir.

Aşağıdaki şekilde 2 farklı arkalık ile bu sandalyenin nasıl görüneceğini görüyorsunuz.

Sekil-7

Bu sandalye tasarımında en zorlayıcı kısım ayrı ayrı çizdiğiniz 3 boyutlu 3B “3D” parçaları birleştirme ve KKS “UCS” döndürme konusu hakkındaki beceriniz olacaktır. Tüm bu zorlukları deneyerek halletmeniz halinde; AutoCAD’de mobilya tasarımında ustalaşıyorsunuz demektir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.