1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de 3 Boyutlu 3B “3D” Katıları “Solid” Bastırmak İçin Faydalı Ayarlar

Bu makalemde sizlere yakın zamanda karşılaştığım bastırma/ yazdırma konularında karşılaştığım sorunları ve bu sorunları nasıl çözeceğinizi anlatacağım. 3 boyutlu 3B “3D” katıları “solid” bastırdığınız zaman, bunların baskıda doğru olarak çıkmasını sağlayan bazı yararlı AutoCAD değişkenleri ve tercih etmeniz gereken görsel stiller “visual style” bulunmaktadır.

Sorun – Karşılaştığımız konu, kesişen katıların baskıda net bir kesişime sahip olmaması ve kavisli 3 boyutlu 3B “3D” nesnelerin, eğrilerin kesişim hatlarında sıkıntılar göstermesiydi.

Bir görüntü bakışı “viewport” için görsel stillerin “visual style” ayarları kafa karıştırıcı olabilir. Görsel Stil ” Visual Style” ve “Gölgeli Baskı “Shade Plot” ayarlarının farklı şeyler olduğunu unutmayın. Bu beni çok zorluyor ve birbirleriyle karıştırıyorum…

Bu makalemin amacı, olabildiğince basit olarak sizlere bu sorunun çözümü için bilgi vermek olduğu için, görüntü bakışının “viewport” görsel stilini (aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi) 2B TelKafes “2D WireFrame” olarak kullanacağım.

Ardından, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, kağıt alanından görüntü bakışının “viewport” kenarını seçip sağ tıklayın ve Özellikler ”Properties” seçeneğini seçin. Açılan Özellikler “Properties” paletinden görüntü bakışının “viewport” Gölgeli Baskı” Shade Plot” ayarını Gizli “Hidden” olarak değiştirin.

Görsel stili “Visual style”, Iso çizgileri “Isolines” göstermeyecek şekilde değiştirin.

Bunun için, aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Görsel Stiller “Visual Styles” paletini açmak için, komut satırına VISUALSTYLES yazıp Enter tuşuna basın.
  2. Paletin üst bölümünden değiştirmek istediğiniz görsel stili “visual style” seçin. Ben bu örnekte, GizliHidden” görsel stilini seçtim.
  3. Palet içinde Kenar Ayarları “Edge Settings” bölümüne ilerleyin, Göster “Show” ayarının değerini Yüzün Kenarlarından “Facet Edges” İso çizgilerine “Isolines” değiştirin.
  4. Çizgileri Sayısı “Number of Lines” öğesinin değerini 20 den 0 (sıfır) a değiştirin.

 

Bu değişikliğin görsel stile “visual style” eklenmesine ek olarak, aşağıdaki AutoCAD değişkenlerinin değiştirilmesi ekran görüntünüzün  doğru şekilde bastırılmasına yardımcı olur.

İşte sonuç aşağıda gösterilmiştir.

Umarım bu makalemde anlattıklarımı faydalı bulmuşsunuzdur.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.