1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de 3 Boyutlu 3B “3D” Amortisör Yayı Çizme

AutoCAD’de SWEEP komutunu kullanarak yay çizmek göreceli olarak daha kolaydır. Şayet daha önceki makalelerimde AutoCAD’de 3Boyutta 3B “3D” Temel Araçlar makaleme tekrar bir göz atarsanız,  SWEEP komutunun kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

SWEEP komutunu kullanmaya başlamadan önce, AutoCAD’de kolayca 3 boyutlu 3B “3D” spiral yay yaratmanın basit fakat ilkel bir yolundan bahsetmek istiyorum.

Sekil-1

AutoCAD’de Spiral Yay Yaratma – Metod 1

Tam bir çember oluşturan iki yayı kullanarak AutoCAD’de 3 boyutlu 3B “3D” spiral yay yaratabilirsiniz.

Adım 1

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, ncelikle bir çember çizin; daha sonra bu çemberi iki eşit barçaya ayırarak aşağıdaki şekilde sağ tarafta görünen gibi bir fügür elde edin.

Sekil-2

A ve B ile işaretli noktalar iki yayın birbirleri ile buluştuğu noktalardır.

Adım 2

Şimdi, bir yayı A veya B noktası etrafında 20 derece diğer yayıda yine A veya B noktası etrafında -20 derece döndüreceğiz (Döndürme açı değeri olarak istediğiniz değeri kullanabilirsiniz; fakat yayların bir tanesini o açı değerinde diğerini ise, aynı değerde fakat diğer yönde döndürdüğünüze emin olmalısınız). Çiziminizi izometrik görüntüde görüntületmek için,  FREEORBIT komutunu kullanabilir ve yayları döndürmek için, 3DROTATE komutunu kullanabilirsiniz.

Sekil-3

3 boyutta 3B “3D” döndürme yapmak için, yukarıdaki şekilde görülen 3DROTATE komut düğmesine tıklayın, döndürme mezkezini belirledikten sonra, döndürme düzlemini ve döndürme açısını belirleyin. (3DROTATE komutunu kullanırken, x, y, veya z düzlemlerinde döndürme yapabileceğiniz için, aşağıdaki şekilde görünen turuncu, yeşil ve mavi renkli çemberlerden döndürme yapmak istediğiniz düzlemi seçmeniz gerekecektir. Aşağıdaki örneğimiz için, ben turuncu renkli çemberi seçeceğim)

Sekil-4

3DROTATE komutunu kullanırken aşağıdaki şekildekine benzer bir görüntünüz olacaktır.

Sekil-5

Adım 3

Döndürme işleminden sonra, bir çember çizin ve bu çemberin kopyasını yaratın. Aşağıdaki şekilde B ve B’ ile işaretli çemberler aynıdırlar. Şimdi birinci yay ve B ile işaretli çemberi kullanarak SWEEP komutunu uygulayın. Daha sonra aynı işlemi ikinci yayı ve B’ ile işaretli çemberi kullanarak tatbik edin.

SWEEP komutunu kullanarak elde ettiğiniz 3 boyutlu 3B “3D” nesneleri uç uca getirin ve aşağıdaki şekilde sağ tarafta görünen figürü elde edin.Spiral yayın istediğiniz uzunluğuna bağlı olarak elde ettiğiniz 3 boyutlu 3B “3D” nesneleri kopyalayarak çoğaltabilirsiniz.

Sekil-6

Bu metotda shoşuma giden şey aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi döndürme açısını kolaylıkla değiştirebilmek ve düzgün olmayan spiral yay dönüşlerini elde edebilmektir. Spiral yay parçalarını yaratmayı tamamladığınız zaman, parçaları birleştirmek ve tek bir parça spiral yay elde etmek için, UNION komutunu kullanabilirsiniz.

Sekil-7

AutoCAD’de Spiral Yay Yaratma – Metod 2

Bu yöntem sorunsuz ve en kolay yöntemdir. Öncelikle güzergahı belirlemek için, HELIX komutunu kullanmanız gerekecektir. Daha sonra yaratmak istediğiniz nihai katının kesitine uygun bir nesne çizin (bu makaledeki örneğimizde bu kesit nesnesi bir çemberdir) ve yukarıdaki 2. adımda yaptığımız gibi bu kesit nesnesi üzerinde SWEEP komutunu kullanın.

Sekil-8

Yukarıdaki şekilde, HELIX komutunun şeritte nerede bulunduğunu görüyorsunuz.

HELIX komutunu kullanarak yay çizmek için, aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Spiralin tabanının merkez noktasını belirleyin:
  2. Taban yarıçapını brlirleyin veya [Çap] <1.0000>: “Specify base radius or [Diameter] <1.0000>:”
  3. Üst yarıçapı belirleyin veya [Çap] <291.5944>: “Specify top radius or [Diameter] <291.5944>:”
  4. Spiralin yüksekliğini belirleyin veya [Eksen uç noktası/Dönüş sayısı/dönüş yüksekliği/Burgu] <1.0000>:
  5. “Specify helix height or [Axis endpoint/Turns/turn Height/tWist] <1.0000>:”

Aşağıdaki şekilde HELIX komutunu kullanarak elde etmiş olmanız gereken figürü görüyorsunuz.

Aşağıdaki şekildeki ilk figürde, üst çap taban çapından daha büyüktür ve spiral yüksekliği sıfır (0) olarak girilmiştir.Böylece yüksekliği olmayan 2 boyutlu 2B “2D” bir spiral elde edilmiştir.

İkinci figürde, üst çap ve taban çapı eşittir ve spiral yüksekliği sıfır (0) değildir.

Sekil-9

Üçüncü  figürde ise, üst çap taban çapından daha büyüktür ve spiral yüksekliği sıfır (0) değildir.

HELIX komutunu kullanırken 4. adımda, spirali dönüş sayısını “Turns”, dönüş yüksekliğini “turn Height”, ksen uç noktasını “Axis endpoint” ve burguyu“tWist” belirleyerek çizebilirsiniz.

Burgu “tWist” özelliği spiralinizin dönüşünü saat yönünde “clockwise“ veya saat yönünün tersi yönde “counterclockwise” olarak belirlemenizi sağlamaktadır. Bu seçeneği aktifleştirdiğiniz zaman, komut satırı aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi olacaktır.

Sekil-10

(Bu seçenek için, ön tanımlı olarak Saat Yönünün Tersi “CCW” aktifleştirilmiştir.)

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.