1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de 3 Boyut 3B “3D” Modelleme Nesneleri Hakkında Her Şey

AutoCAD‘de 3 boyutlu 3B “3D” Modelleme, 3 boyutlu 3B “3D” katıları “solid”, yüzeyleri “surface”, ızgaraları “mesh” ve tel kafes “wire frame” nesnelerini içerir.

3D Model Türleri

AutoCAD‘de birkaç tip 3 boyutlu 3B “3D” modelleme mevcuttur. Bu 3 boyut 3B “3D” modelleme teknolojilerinin her biri farklı yetenekler sunar.

  • Tel kafes “Wireframe “ modelleme, ilk tasarım denemelerinde ve referans geometri olarak faydalı olup, sonraki modelleme veya değişiklikler için 3 boyutlu 3B “3D” bir çerçeve görevi görür.
  • Katı “Solid “ modelleme kullanımı verimli, ilkel 3 boyut 3B “3D” nesnelerinin ve dışa çekilmiş profillerin birleştirilmesinde kolaydır. Kütle özellikleri ve kesit yetenekleri sunar.
  • Yüzey “Surface” modelleme, hassas analiz ve değişiklikler için, eğri yüzeyler üzerinde hassas kontrol sağlar.
  • Izgara “Mesh” modelleme serbest şekillendirme, kırma ve pürüzsüzleştirme yetenekleri sağlar.

 

Bir 3 boyutlu 3B “3D” model bu teknolojilerin kombinasyonlarını içerebilir ve bunlar arasında dönüşüm yapabilirsiniz. Örneğin, ızgara düzgünleştirme işlemini gerçekleştirmek için, ilkel bir 3 boyutlu 3B “3D” katı piramidi 3 boyutlu 3B “3D” bir ızgaraya “mesh”  dönüştürebilirsiniz. İlgili modelleme özelliklerinden yararlanmak için, daha sonra ızgarayı “mesh” bir 3B Yüzeye “3D Surface” ya da bir 3B Katı “3D Solid” haline dönüştürebilirsiniz.

3Boyutlu 3B “3D” Modelleri Görüntületme

3 boyutlu 3B “3D” modelleri dinamik olarak görüntülemek için, en kullanışlı komut 3DORBIT komutudur.

Görünüşleri değiştirmenin yanı sıra, birçok seçenek sunan bir kısa yol menüsü görüntülemek için sağ tıklayabilirsiniz. En popüler seçenekler şunlardır:

  • Kavramsal “Conceptual”, Gerçekçi “Realistic” ve Röntgen “X-Ray“ gibi farklı görsel stiller arasında geçiş yapabilirsiniz.
  • Paralel ve perspektif iz düşüm arasında geçiş yapabilirsiniz.
  • Üst “Top”, ön “front“ gibi standart ön ayarlı görünüşler arasında seçim yapabilirsiniz.

2 Boyut 2B “2D” ve 3 Boyut 3B “3D” AutoCAD Komutlarını Uygulama

2 boyutlu 2B “2D” işlemler için kullanılan çoğu AutoCAD komutu 3 boyutlu 3B “3D” modellere de uygulanabilir. Örneğin, ROTATE komutuyla, Kullanıcı Koordinat Sistemi’nin (KKS) “(UCS)” Z ekseni ile paralel bir eksen etrafında bir 3 boyutlu 3B “3D” katı “solid” nesneyi döndürebilirsiniz. Modeli farklı bir eksen yönünde döndürmek için, Kullanıcı Koordinat Sistemi’nin (KKS) “(UCS)” Z ekseninin yönünü değiştirmeniz gerekir.

Herhangi bir ana eksen etrafında döndürmeyi kolaylaştırmak için, bir yardımcı araç sergileyen 3DROTATE gibi 3 boyutlu 3B “3D” ortam için uzmanlaşmış komutlar da vardır.

Başlangıç için en kolay komut, aşinalıktan dolayı ROTATE komutudur; ancak hangi komutun kullanılacağı, şartlara ve tercihlerinize bağlıdır.

İlişkili Referans

3 Boyutlu 3B “3D” Modellerle Çalışmak İçin Komutlar ve Sistem Değişkenleri

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.